o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

ZUS ostrzega przed oszustami. Uważaj na takie maile

2
Podziel się

Zakład Ubezpieczeń Społeczny przestrzega Polaków przed oszustami, którzy chcą wyłudzić pieniądze lub wrażliwe dane. Urzędnicy proszą, żeby dokładnie sprawdzać m.in. adres e-mailowy, z którego otrzymaliśmy wiadomość.

ZUS ostrzega przed kolejną próbą wyłudzenia danych poufnych.
ZUS ostrzega przed kolejną próbą wyłudzenia danych poufnych. (East News, East News)
bDIJFOdh

Rzecznik prasowy ZUS-u Wojciech Andrusiewicz wskazał, jak działają naciągacze i na co należy zwracać uwagę.

– W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów zakładu w różnych częściach kraju otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila – wskazał Andrusiewicz.

– Umieszczone w stopce korespondencji logotypy (ZUS i PUE – Platforma Usług Elektronicznych) sugerują, że nadawcą jest sam Zakład. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie adresowi nadawcy, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – dodał rzecznik.

bDIJFOdj

Zakład przypomina, że kontaktuje się z klientami tylko w przypadku, jeżeli posiadają oni profil na PUE i wyrazili zgodę na taką formę kontaktu.

Zobacz także: Zobacz nowy odcinek Czy to się opłaca: Jedli serek z czekoladą. Smak ich zadziwił

Oszuści wykorzystują obecnie dwa adresy: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl. Tymczasem Zakład stosuje rozwinięcie "zus.pl" – maile tylko z takiej domeny gwarantują, że mamy do czynienia rzeczywiście z korespondencją od ZUS-u.

bDIJFOdp

Wcześniejsze próby oszustw wykorzystywały również rozwinięcie "gov.pl", które kojarzy się Polakom z rządowymi stronami. Takiego rozwinięcia Zakład również nie stosuje.

Wejście w takie e-maile może skończyć się wyłudzeniem danych poufnych, które możemy przekazać dobrowolnie, lub zostaną one sczytane z pamięci naszego komputera. Czasem też dochodzi do zainfekowania sprzętu. Dlatego też ZUS prosi, aby nie wchodzić w załączniki zawarte w takich e-mailach, ani nie używać linków w nich zawartych.

Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustów, lub też nie masz pewności, czy obsłużyli urzędnicy ZUS – skontaktuj się z najbliższą placówką Zakładu. Pomocne może okazać się również Centrum Obsługi Telefonicznej dostępne pod numerem: 22 560 16 00.

bDIJFOdq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIJFOdK
KOMENTARZE
(2)
Polak
rok temu
Taa i mówią to najwięksi oszuści
sczytane
rok temu
lepiej by brzmiało: scytane, przynajmniej gwarą.
Najnowsze komentarze (2)
sczytane
rok temu
lepiej by brzmiało: scytane, przynajmniej gwarą.
Polak
rok temu
Taa i mówią to najwięksi oszuści
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić