Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|
aktualizacja

ZUS twierdził, że nie należy się renta. Wszystko przez znajomych na Facebooku

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
46
Podziel się

Na podstawie aktywności na Facebooku ZUS stwierdził, że kobiecie nie należy się renta. Ta historia to lekcja dla wszystkich: niestety wizerunek i nasze życie w mediach społecznościowych zbyt często uznawane są za wiarygodne.

Uważaj, co piszesz na Facebooku. ZUS czyta
Uważaj, co piszesz na Facebooku. ZUS czyta (Materiały prasowe)
bFdWCjNN

Kobieta twierdziła, że leczy się u psychiatry, neurologa i kardiologa. Podkreślała, że wymaga "całkowitej, stałej i długotrwałej obsługi w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji” – co potwierdza konieczność przyznania jej prawa do wnioskowanego świadczenia.

Jednak jak informuje serwis Bezprawnik, urzędnicy z ZUS-u, których cytuje Gazeta Prawna, uznali, że “znaczna liczba znajomych na Facebooku i zamieszczone informacje świadczą o dość dobrym funkcjonowaniu społecznym i aktywności”.

Z kolei fakt, że kobieta ma konto na portalu społecznościowym i z niego korzysta, oznacza, że “może się skupić”. A skoro tak, to nie ma przeszkód, żeby pracowała np. przy komputerze.

bFdWCjNP

To nie pierwszy raz, kiedy ZUS wykorzystuje media społecznościowe, by prześwietlić płatników. Ubezpieczyciel szuka dowodów na oszustwa także na Facebooku. Portal money.pl pisał w styczniu 2017 roku o kobiecie, która straciła wysoki zasiłek macierzyński, bo dostała pracę po znajomości, by wyłudzić pieniądze.

Na trop udało się wpaść dzięki temu, że zatrudniona komentowała wpisy szefa. Na dodatek polubić musieli się już parę lat temu. Tymczasem podczas odpowiadania na pytania ubezpieczyciela twierdzili, że się nie znają.

ZUS potrafi też sprawdzać, co ubezpieczony robił będąc na L4. Jeśli ktoś zachorował na grypę i przyniósł takie zaświadczenie do pracy, a jednocześnie wrzucał do sieci zdjęcia z wakacji w Turcji, to pieniędzy ZUS nie wypłaci.

bFdWCjNV

Oczywiście samo zdjęcie umieszczone na Facebooku nie wystarczy, żeby zabrać zasiłek. Ale może być powodem do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

Problem w tym, że w sprawie kobiety, która leczyła się m.in. u psychiatry, ocena nie powinna być tak jednoznaczna. Fakt, że ktoś posiada mnóstwo znajomych, niekoniecznie oznacza, że jest duszą towarzystwa. A np. po prostu akceptuje prośby innych i ma wśród wirtualnych znajomych, z którymi nie rozmawiała od lat. Każdy, kto ma profil w mediach społecznościowych, pewnie zna tę praktykę.

Na szczęście do podobnego wniosku doszedł sąd w Siedlcach, który odrzucił wniosek ZUS. Po skierowaniu kobiety na dodatkowe badania - z których wynikało, że cierpi na “organiczne zaburzenia urojeniowe u osoby z upośledzeniem umysłowym na pograniczu stopnia umiarkowanego” i bóle głowy - sędzia uznał, że kobiecie należy się renta socjalna. W oświadczeniu napisano:

“Fakt, że ubezpieczona jest aktywna na Facebooku nie oznacza, że samodzielnie obsługuje komputer i związane z tym aplikacje. Ponadto brak jest bezpośredniego związku pomiędzy znajomościami zawartymi w internecie a możliwością wykonywania pracy”.

bFdWCjNW

Najchętniej rozszerzyłbym oświadczenie o stwierdzenie, że należy bardzo ostrożnie podchodzić do treści, które oglądamy w mediach społecznościowych i niekoniecznie się nimi sugerować. To często fałszywy obraz. Czasami wykreowany przez samych wrzucających, a czasami przez oglądających, którzy na podstawie zdjęć czy wpisów oceniają. Wnioski i wyroki, o czym przekonał się ZUS, mogą być nieprawdziwe.

bFdWCjOq
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
KOMENTARZE
(46)
Wojak
2 lata temu
Lekarz który nie potrafi odczytać wyników medycznych nie nadaje się na orzecznika!!! Jak zdrowy to ZUS powinien wręczyć ubezpieczonemu skierowanie do pracodawcy, który go przyjmie do pracy na co najmniej 1 rok. Jeżeli choroba uniemożliwia pracę to na rentę! Orzecznicy niezależni od ZUS! !!!!!! Dzisiaj renta tylko po znajomości ? Pozbawić wykonywania zawodu lekarzy orzeczników z przesuniętą wrażliwością w stronę SADYZMU. Niestety takich orzeczników jest bardzo dużo. Jeżeli ubezpieczonemu niesłusznie odmówiono renty, to jest już zbrodnia przeciw ludzkości !!! Do pracy według oceny orzeczników ZUS każdy się nadaje, tylko który pracodawca przyjmie chorego Polaka, który po miesiącu pracy pójdzie na L4 ? To jest bardzo ważny temat i ciągle zamiatany przez rząd pod dywan, bo na słabych i chorych można zaoszczędzić, ale jak to nazwać?
Michael
4 lata temu
ZUS to najwieksza , zlodziejska instytucja . Bierze skladki co miesiac . Ale gdy czlowiek zachoruje , to wyrzucaja Go na smietnik .
Bogusław
4 lata temu
Zbierają na służbowe garnitury dla pracowników. Myślicie, że te kilka milionów na ciuchy po 5 tysięcy to ZUS ze swoich wyłoży? ZUS swoich pieniędzy nie ma żadnych. To my tę bandę darmozjadów utrzymujemy. Przed emeryturą trzeba zejść z tego świata by patriotycznie wspierać zus i innych urzędników mających pomoc dla obywateli w statucie.
bFdWCjOr
tom
4 lata temu
ZUS nie ma znajomych i nikt go nie lubi to zazdrości kobiecie znajomych.
Kolo
4 lata temu
Do kkk jeśli coś piszesz to pisz zrozumiale i bez byków. Bo to świadczy o twojej osobie .
realista
4 lata temu
no szajsbuk = no problem
czyt
4 lata temu
Dla wszystkich wścibskich konto na facebooku można zablokować :) Wyświetla się jedynie to co chcemy.
z
4 lata temu
Było powiedzenie nie masz fejsa nie istniejesz. A ten co nie ma fejsa żyje spokojniej.
DDD
4 lata temu
Skrót ''ZUS" czyli zakład utylizacji składek
Adam
4 lata temu
Nawet skomentować nie można bo zaraz usuną masakra
Adam
4 lata temu
ZUS to złodzieje nic więcej
ADAM
4 lata temu
To na chuuu... my te wszystkie składki płacimy???
Maciej
4 lata temu
Dlatego zrezygnowałem ze wszystkich portali społecznościowych. Zaskakująco więcej książek zacząłem czytać, co moim zdaniem jest dużo bardziej wartościowe od czytania wypocin znajomych na tablicy profilu.
bFdWCjOj
aloo
4 lata temu
Pytanie retoryczne: dlaczego w Polsce urzędnicy za nic nie odpowiadają , kiedy się skończy bezkarność wobec obywatela, a zacznie się jakaś odpowiedzialność ????
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić