Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Marcin Łukasik
|

1000 plus. "Proponuję, by dać tyle nowożeńcom"

47
Podziel się:

Ministerstwo Finansów stawia sprawę jasno: prezenty ślubne podlegają opodatkowaniu. Pomysł skrytykowała posłanka PO, Alicja Dąbrowska: - Proponuję, aby dać nowożeńcom na start 1000 zł.

Prezenty ślubne podlegają opodatkowaniu
Prezenty ślubne podlegają opodatkowaniu (PAP, Andrzej Rybczyński)

"Jeśli darowizna przekazana w formie prezentu ślubnego lub komunijnego przekracza kwotę wolną, to należy od niej zapłacić podatek" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

To odpowiedź na interpelację posła Artura Dunina z klubu PO-KO, który podkreślił, że do jego biura zgłasza się coraz więcej obywateli, którzy doświadczyli kontroli skarbowej po ślubie czy komunii.

Wiceminister finansów Piotr Dziedzic zaznaczył, że co do zasady darowizny podlegają opodatkowaniu. Wiele zależy jednak od tego, kto prezent wręcza. Rodzice i najbliższa rodzina mogą "bezkarnie" przekazać 9,6 tys. zł, nieco dalsza rodzina - 7,2 tys. zł, a osoby obce - 4,9 tys. zł.

Głos w sprawie zabrała posłanka PO, Alicja Dąbrowska, która napisała w mediach społecznościowych, że nie należy opodatkowywać nowożeńców, ale... dać im gotówkę.

- W sieci krążą sugestie, aby opodatkować prezenty nowożeńców. Ja proponuję, aby im dać na start 1000 zł - napisała parlamentarzystka.

Alicja Dąbrowska jest z wykształcenia lekarzem. W wyborach parlamentarnych w 2007 została wybrana na posła z listy Platformy Obywatelskiej. W wyborach w 2015 nie uzyskała poselskiej reelekcji, jednak w tym roku objęła mandat po Andrzeju Halickim, który został wybrany do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także: Obejrzyj: Dzień Dziecka. Czy dawać dziecku pieniądze? Rodzice zadają sobie to pytanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(47)
Oburzony
3 lata temu
Opodatkowanie prezentów od rodziców, to złodziejstwo w biały dzień.
podatnik
3 lata temu
Kiedy skończy się rozdawnictwo? nie ma nic za darmo. Za te rozdane nieswoje pieniądze , kaczor i jego zmiana pójdą za kraty. To jawne złodziejstwo , którego celem jest władza .
Vb
3 lata temu
Poewska kiełbasa wyborcza 🤣🤣
Polska utopia...
3 lata temu
Powariowali żeby tak społeczeństwo rozleniwiać!!! Jak będę chciała wesele to sami sobie zarobimy, ludzie będę brać 1000 zł na wesele a po tygodniu rozwód . Kto wymyśla takie rzeczy? Na dzieci, na wesela 😂 Ludzie sami decydować będąc kiedy chcąc rodzic i kiedy chcą sie brać ślub.Wystarczy zwiększyć najniższa krajowa i problemu nie będzie.
kgf
3 lata temu
Zgadzam się z tym podatkiem od darowizny ślubnej ale powinien być płacony w przypadku rozwodu :)
Furry
3 lata temu
Prawo zakazuje podwójnego opodatkowania, czy ktos w MF ukończył chociaż ogolniak?
Widik
3 lata temu
Każdy, kto daje prezent młodożeńcom już dawno zapłacił od tego podatek- czy to od gotówki w postaci swego PIT czy od towaru w postaci VAT. Próba zagarnięcia po raz drugi od tej samej rzeczy jakichkolwiek pieniędzy to zwykła kradzież. Ale co robić- na "pińcet+" komuś trzeba zabrać.
Dog
3 lata temu
Ten piesek jest w pakiecie?
Pter
3 lata temu
A moze I damy babci 1500+ za kazdego kota powyzej 2 szt w mieszkaniu !? Paranoja mosci panowie I walka na obietnice,ktorych nasza Polska nie jest w stanie dotrzymac. W sumie bardzo latwo trwonic pieniadze jesli sie ich samemu nie zapracowalo !"
hlg76
3 lata temu
kiedy podatek od siku i kupy?
pkon82
3 lata temu
A w przypadku rozwodu niech zwrócą 2000
POmysły PO
3 lata temu
Osiem lat rządzili sami, dwadzieścia siedem w różnych POkomuszych związkach i zapomnieli dać?,no jak to?,teraz PO niech sobie POszczeka,takich POmysłów nikt im kradł nie będzie.
Żałosne
3 lata temu
Dokładnie! Niech od przychodu odejmą koszty uzyskania, a nie się czepiaja biednych ludzi co czasem wesele na kredyt muszą zrobić!!!
Zdziwiony
3 lata temu
Ciekawe czy skarbówka od wartosci prezentów odejmuje koszty uzyskania przychodu??
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić