Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

8-latek w walizce na polskiej granicy

9
Podziel się:

Podkarpaccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przecierali oczy ze zdumienia po otwarciu walizki Ukrainki, która chciała wjechać do Polski pociągiem przez przejście w Medyce. Okazało się, że w środku jest dziecko.

8-latek w walizce na polskiej granicy
(Służba Celno-Skarbowa)

Już od początku kontroli granicznej w pociągu relacji Kijów-Przemyśl kobieta zachowywała się bardzo nerwowo. Początkowo 50-latka nie chciała otworzyć walizki, a kiedy funkcjonariusze nalegali lekko tylko odsunęła zapięcie.

Po dokładnym sprawdzeniu, pod warstwą ubrań, mundurowi znaleźli skulonego 8-latka.

Jak powiedziała RMF FM rachm. Edyta Chabowska z Izby Celno-Skarbowej w Rzeszowie, dziecko nie miało wymaganych dokumentów, czyli paszportu biometrycznego. - Chłopiec był zgrzany i rozpalony. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wezwali na miejsce karetkę pogotowia ratunkowego informując matkę o konieczności przeprowadzenia badania dziecka, na co kobieta nie wyraziła zgody - dodaje rachm. Chabowska.

Po sprawdzeniu bazy danych okazało się, że kobieta już kilka dni wcześniej bezskutecznie próbowała wjechać do Polski. Powodem był właśnie brak wymaganych dokumentów chłopca.

Tym razem również oboje zostali cofnięci na Ukrainę.

- Obywatelka Ukrainy za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy została ukarana mandatem w wysokości 200 zł - wyjaśniła Anna Michalska z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Bez wiz, ale z paszportem biometrycznym

Od 11 czerwca zniesiony został obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej. Oznacza to, że Ukraińcy mogą wjechać do krajów członkowskich bez wizy na 90 dni - w ciągu pół roku - w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

Aby wjechać do UE bez wizy obywatele Ukrainy powinni mieć jednak ważny paszport biometryczny, posiadać konieczne środki finansowe (300 zł do trzech dni i 75 zł na każdy kolejny dzień pobytu) oraz mieć ubezpieczenie. Liberalizacja przepisów nie dotyczy wjazdu do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Źródło: RMF FM, PAP

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
goscxl
5 lata temu
Dlaczego to wzorem innych państw nie wbijać pieczatki do paszportu takiego delikwenta , informującego o zakazie wjazdu na określony czas. tak postepowali Anglicy .
Peter1
5 lata temu
Masakra jak ta ukrainska nacjoholota oszukuje - i to mimo ze Polacy im pomagaja, pamietajmy ze tego zindoktrynowanego syfu jest w Polsce ponad 2 miliony
L
5 lata temu
200 zł za narażenie dziecka ,kpina normalnie. Polsko dokąd zmierzasz
nono :)
5 lata temu
Kobiety......... dzisiejsza płeć damska to tylko już sama nazwa (kobieta, dziewczyna) nic więcej.
Antyukr
5 lata temu
Tu by trzeba natychmiast wzorem Węgrów z Orbanem na czele postawić jak najszybciej wzdłóz całej granicy z Ukrainą linię zasieków z polem minowym nie do przejścia. Banderowcy będą kombinować.
asaa
5 lata temu
Jaki to szok ja się pytam.Matka chciała syna przewieźć,ale nie miała papierów, to zrobiła jak zrobiła. Papiery można było zawsze wyrobić, a nie odsyłać kobietę do kraju. Chyba z dobrobytu tego dzieciaka nie schowała w walizce, tylko z jakiejś biedy i beznadziei.Przemytnicy pełne łodzie pchają do Europy, do Unii i jakoś jest akceptacja, a podobno też są bez papierów zdrowe chłopy jak byki. Mi JEST ŻAL TEJ KOBIETY I DZIECIAKA I WSTYD,ŻE TAK SIĘ DZIEJE. Ktoś kto oczekiwał pomocy, zostaje wyrzucony.
Tyto
5 lata temu
I po co ta Ukraina Europie oni jeszcze przez 30 lat nie będą gotowi Mentalność ukrainca jest jeszcze w epoce komuny
Bu
5 lata temu
Dać jej zakaz wjazdu na 10 lat to ja powinno nauczyć!!!
kwch
5 lata temu
A jaki to problem wyrobić dziecku paszport? Taka tam korupcja w urzędach, że jest to nie do załatwienia?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić