Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Beata Czuma
|

Abp Głódź na pasterce o "wrogach Kościoła" i opozycji

153
Podziel się:

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w orędziu wygłoszonym w czasie pasterki skrytykował opozycję za "publiczny nihilizm". Odniósł się także do doniesień medialnych na temat ks. Henryka Jankowskiego, nazywając jego krytyków "środowiskiem wrogim Kościołowi".

Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański
Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański (Agencja Gazeta, Jan Rusek)

Podczas pasterki metropolita gdański, abp Leszek Sławoj Głódź, wygłosił orędzie na Boże Narodzenie, które zostało opublikowane na stronie internetowej archidiecezji gdańskiej.

Kapłan przypomniał, że w kończącym się roku obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości.

"Po ponad stuletnim okresie polskiego adwentu - narodowej niewoli znowu rozbłysło światło wolności. Odnajdywano w nim refleks tamtego bożego światła - od Betlejem (...) W mijającym roku wracaliśmy do wspomnień tego dnia, kiedy Polska powstała, by żyć (...) W święto niepodległości modliliśmy o dar mądrości dla tych, którzy dzierżą w swych dłoniach ster nawy państwowej. O wypełnianie przez nich powinności wobec wspólnoty Ojczyzny wedle porządku miłości, odpowiedzialności, etycznej wrażliwości" - napisał.

Zaapelował też do wiernych, aby modlili się nadal o "polskie dziś" i "ład polskich serc". "Niech to będzie także modlitwa o (...) odbudowę polskiej wspólnoty wspartej o stabilny fundament naszej narodowej tożsamości religijnej i kulturowej, nie skażonej manipulacjami pamięci historycznej. Akceptację i wspieranie decyzji i rozstrzygnięć, które niosą dobra i konkretną pomoc, m.in. rodzinom. O wykorzenienie z polskiego życia publicznego nihilizmu. Tego jałowego 'nie bo nie', dyktowanego politycznym egoizmem i destrukcją społecznej wrażliwości" - skomentował działania opozycji.

"Środowiska wrogie Kościołowi"

Arcybiskup Głódź odniósł się w orędziu również do doniesień medialnych o ks. Henryku Jankowskim.

"Przełamuję się opłatkiem się z kapłanami naszej gdańskiej archidiecezji wszystkich stopni i kościelnych godności (...) Dziękuję za waszą ofiarną posługę w służbie Chrystusa. Za waszą kapłańską charyzmę (...) Także za wasz hart ducha, kiedy wasza godność kapłańska - zarówno żyjących, jak i zmarłych - przez środowiska wrogie Kościołowi stawiana jest pod pręgierzem oskarżeń, zarzutów, pomówień. Na wyrost, na oślep, dla medialnego efektu".

W grudniu w "Gazecie Wyborczej" został opublikowany reportaż, w którym zmarły w 2010 r. kapelan Solidarności, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku został oskarżony m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich. Później zabierały głos też inne osoby, które twierdziły, że są ofiarami ks. Jankowskiego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Źródło: diecezja.gda.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(153)
Kapucyn Jarek
4 lata temu
panie głudź dobrze pan wie że pana los będzie identyczny jak śp kolegi jankowskiego..
emeryt
4 lata temu
"środowiskiem wrogim Kościołowi". to kler jest
as
4 lata temu
wrogowie kościoła opłacają ludzi aby fałszywie zeznawali na księdza
Ja. Men
4 lata temu
Dlaczego i przez czyja winę byliśmy zniewolenia przez 123 lata "rozmowa między wójtem PANEM I PLEBAN" i o to chodzi KLEROWI.
Maxim
4 lata temu
Zboczeniec broni zboczeńca?
demsi
4 lata temu
Niech się cieszy ze go ładnie Gajos Zagrał
Ministrant
4 lata temu
Jak na alkoholika przystało bredzi na głodzie alkoholowym. Ten pan w sukience słynie a przynajmniej słynął z ogromnych możliwości w zakresie konsumpcji mocnych alkoholi. Ksywa Falaszka nie opuszczała go w czasie całego pobytu w armii. Moralność tego alkoholika jest typowa dla ludzi w sutannach.
mark
4 lata temu
Ten ochlapus, powinien Milczeć i to już od dawna
BeZ
4 lata temu
Czy księża pedofile są wrogami kościoła?
Sesek
4 lata temu
Ma coś z głową Głódź.Jeszcze broni pedofila .Masakra co się dzieje.
zik
4 lata temu
Pedofila księdza może bronić tylko drugi Ksiądz Pedofil oraz zwykły Pedofil
Odwyk
4 lata temu
Odbiło się biskupowi po jedzeniu!
Magna Polonia
4 lata temu
Bezczelne lewaki,pewnie kiedyś korzystali z pomocy organizowanej przez ks. Jankowskiego, a dziś nurzają go w szambie.
as
4 lata temu
żydy płacą ogromną kasę tym którzy mówią głupoty
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić