aktualizacja 

Airbnb opodatkowane? Tego chce minister finansów Tadeusz Kościński

5
Podziel się:

O opodatkowaniu Airbnb Tadeusz Kościński mówił w trakcie debaty na temat opodatkowania firm cyfrowych. Wytłumaczył, że firmy takie jak Airbnb "zakłócają rynki", ponieważ rywalizują ze spółkami, które płacą podatki, a zatem ich marże są niższe.

Tadeusz Kościński zapewnia, że podatek nałożony na Airbnb wyrównałby konkurencję między firmami.
Tadeusz Kościński zapewnia, że podatek nałożony na Airbnb wyrównałby konkurencję między firmami. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Tadeusz Kościński wytłumaczył, że chce przede wszystkim zapewnić Polakom wynajmującym mieszkania za pośrednictwem stron typu Airbnb możliwość opłacenia obowiązujących podatków - informuje "Financial Times". Minister finansów wskazał, że system podatkowy dałby wgląd resortowi jak dużo osób jest zaangażowanych w system wynajmu.

- Jeśli mamy się upewnić, że każdy, kto wynajmuje swoje mieszkania w gospodarce dzielenia się, płaci swoją uczciwą część podatku, to także ludzie, którym płacą - bo Airbnb jest częścią łańcucha wartości - powinni płacić również - wytłumaczył w Londynie Kościński, cytowany przez "FT". Jego zdaniem Airbnb powinien "założyć sklep" w Polsce.

- W przeciwnym razie [takie firmy - przyp. red.] zakłócają rynki. Firmy z siedzibą w Polsce płacą podatki, więc ich marże są niższe - wskazał szef resortu finansów. Fakt, że część firm musi płacić podatek, a inne nie, ocenił jako "niesprawiedliwą praktykę".

Zobacz także: Zobacz też: Podatek cyfrowy i uregulowanie Facebooka. Minister ujawnia plany

- Nie jestem po to, by ich zabić lub wydoić, aby upewnić się, że nie zakłócą rynków - zapewnił Kościński w trakcie przedstawiania pomysłu opodatkowania Airbnb.

"FT" przypomina o międzynarodowej debacie dot. opodatkowania firm cyfrowych. Według tej koncepcji, podatki musiałyby płacić wszystkie te firmy, które mają siedziby lub osoby prawne w jednym kraju, ale jednocześnie prowadzą działalność transgraniczną.

Temat podatku od usług cyfrowych wywołuje duże zamieszanie w Unii Europejskiej, która nie może znaleźć porozumienia w tej kwestii. Dlatego też Polska zdecydowała się czekać na wynik negocjacji w tej sprawie w OECD.

Kościński zapewnił, że Polska włączy się aktywnie w dyskusje w OECD. Jednak, jeżeli będą się one toczyć w zbyt wolnym tempie albo też wynik tych negocjacji nie będzie wykonalny dla Polski, to rząd będzie musiał "przemyśleć" własną koncepcję.

Jednocześnie minister przekonywał, że nie chce nałożyć na wszystkie firmy cyfrowe daniny tej samej wielkości. Raczej preferowałby indywidualne podejście do każdego przedstawiciela branży.

- Wolałbym usiąść z Airbnb, Google, Amazon i wszystkimi innymi i powiedzieć: wiesz, że musisz płacić podatek w Polsce, inaczej nie będzie dróg, policji, szkół. To oczywiste, że musisz płacić podatek, więc ile jesteś gotów zapłacić? - wytłumaczył Kościński.

- Przestrzegamy zasad i płacimy cały podatek, który jesteśmy winni w miejscach, w których prowadzimy działalność; jest to prawdą, ponieważ odpowiednie przepisy obowiązują dziś i pozostaną w mocy niezależnie od przepisów, które będą obowiązywać w przyszłości - tłumaczy Airbnb w odpowiedzi na zaprezentowany pomysł ministra.

Rzecznik Airbnb wskazał, że polskie organy podatkowe otrzymały już podatek VAT "od opłat pobieranych od polskich gospodarzy i gości".

Brytyjski dziennik przypomina, że w Polsce podatek cyfrowy miał się pojawić już jakiś czas temu. Danina GAFA - nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple - miała nad Wisłą wejść w życie już 1 stycznia 2020 roku. Objęte podatkiem miały zostać przychody wszystkich firm cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski.

"FT" wskazuje jednak, że silne lobby Stanów Zjednoczonych sprawiło, że Polska wycofała się z pierwotnego pomysłu wprowadzenia podatku. Decyzję tę ogłosili wspólnie prezydent Andrzej Duda oraz wiceprezydent USA Mike Pence.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: KRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić