Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Maciej Deja
|
aktualizacja

Andrzej Duda ws. sporu kompetencyjnego. "Jeśli trafi do SN, nie powinien być procedowany"

16
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos ws. sporu kompetencyjnego. Chodzi o wniosek marszałek Sejmu skierowany do Trybunału Konstytucyjnego. - Jeśli trafi do SN, nie powinien być procedowany - powiedział Duda.

Andrzej Duda ws. sporu kompetencyjnego. "Jeśli trafi do SN, nie powinien być procedowany"
Andrzej Duda ws. sporu kompetencyjnego. "Jeśli trafi do SN, nie powinien być procedowany" (prezydent.pl)

Andrzej Duda przebywa w Davos, gdzie został zapytany przez polskich dziennikarzy o spór kompetencyjny między Sejmem a Sądem Najwyższym. Marszałek Elżbieta Witek skierowała wniosek o rozstrzygnięcie do Trybunału Konstytucyjnego.

Gdyby posiedzenie odbyło się dzisiaj, mogłaby na nim zapaść decyzja o wydaniu postanowienia zabezpieczającego. Do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sporu, organy, które są jego obiektem, musiałyby wstrzymać się z podejmowaniem działań. To oznaczałoby, że zapowiadane na czwartek posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego nie powinno się odbyć. W tym jednak przypadku zastosowanie może mieć też art. 86 ustawy o TK. Mówi on o automatycznym zawieszeniu postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

Andrzej Duda ws. sporu kompetencyjnego. "Jeśli trafi do SN, nie powinien być procedowany"

- Jeżeli wniosek dot. sporu kompetencyjnego zostanie przekazany przez Trybunał Konstytucyjny do SN, to uważam, że Sąd Najwyższy powinien wstrzymać procedowanie w kwestii statusu sędziów wyłonionych przez KRS w obecnym składzie - powiedział prezydent, cytowany przez PAP.

Zobacz także: Zobacz też: Andrzej Duda sobie szkodzi? "Poparcie dla PiS zmaleje"

Andrzej Duda dodał, że w jego przekonaniu Sąd Najwyższy w ogóle nie powinien się zajmować statusem sędziów, bo już ich powoływanie jest wyłączną prerogatywą prezydencką. A ta - zgodnie z konstytucją - nie podlega żadnej kontroli - oświadczył prezydent. Polityk wspomniał o licznych orzeczeniach TK i NSA, które wskazywały na to w jednoznaczny sposób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Józek
3 lata temu
broń nas Panie Boże o takiego prawnika jakim podobno jest Duda. Kim on własciwie jest, bo prezydentem wszystkich polaków z pewnością NIE !!! Sekretarzem osobistości z Nowogrodzkiej z pewnością TAK.
dds
3 lata temu
a nie napisaliście komu duda zabrał ten głos, bo chyba nie jarkowi?
Not
3 lata temu
Tzw.Prezydent realizuje politykę narzuconą mu przez ośrodek Poloni amerykańskiej w celu przejęcia terytorium Polski do celow militarnych blisko Rosji.Świadczy o tym propaganda polityczna tworzona przez toruński oddzial Centrali Radia Maryja w Chicago i wszystkie inne przejawy tej polityki.
ggggggggg
3 lata temu
Lepiej dla Polski jak będzie milczał.
???
3 lata temu
NIE MIELIŚMY JESZCZE TAK ZŁEGO I ZŁOŚLIWEGO PREZYDENTA
???
3 lata temu
PANIE PREZYDENCIE CZAS SIĘ OBUDZIĆ ZE ŚPIĄCZKI FARMAKOLOGICZNEJ
marian
3 lata temu
panie prezydencie widzę że jet pan mizernym prawnikiem ale niech mi pan powie do czego służy TK bo według mojej wiedzy a nie jestem prawnikiem powinien być do sprawdzania nowych ustaw czy są zgodne z konstytucją a nie do wstrzymywania pracy SN tym bardziej że prezes tego trybunału to bardzo niekompetentna kobieta która nawet w zwykłym sądzie się nie sprawdzała żaden sąd niechciał jej zatrudniać miała najwięcej błedów i nagan więc jak taki człowiek może osądzać sędziów SN większośc to wybitni specjaliści prawa a kiepski mgr.ma ich pouczać
Marian
3 lata temu
Czemu czekamy 5lat żeby zwolnić kogoś kto się nie nadaje na prezydenta!!!
paranoja+
3 lata temu
Trojpodzial wladzy w Polsce to obecnie: 1.Ziobro 2.Ziobro 3. Ziobro
Cenzor
3 lata temu
Wielokrotnie złamał konstytucję a tu popatrz taki szacunek dla prawa . To jest panie Duda tylko ściema aby suweren nie mógł poznać do jakich przewałek doszło pod hasłem reformowanie sądów . Za wszelką cenę nie odtajnić list poparcia bo wtedy będzie wszystko wiadome
Franek
3 lata temu
Adrian to władza WYKONAWCZA a nie ustawodawcza
????????
3 lata temu
zabrał głos?
ip123
3 lata temu
Ale czy Prezydent nie ma uprawnień do odciążania sądów i wydawać wyroki, zgodnie z tradycją?
irlandczyk
3 lata temu
jeśli ktoś dostaje kasę z budżetu to jaka to niezawisłość to tak jakby żądać sprawiedliwości od mafii która bierze od nas haracz
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić