Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Maciej Deja
|

Awantura wokół Angeli Merkel. Kanclerz zrezygnuje?

22
Podziel się:

Grono konserwatywnych chadeków domaga się rezygnacji Merkel i fotela kanclerskiego dla Annegret Kramp-Karrenbauer. SPD jest oburzona, a coraz więcej Niemców nie widzi alternatywy dla rządzącej od 14 lat polityk.

Koalicjanci mają dość Angeli Merkel, ale Niemcy nie chcą jej odejścia
Koalicjanci mają dość Angeli Merkel, ale Niemcy nie chcą jej odejścia (PAP)

Według aktualnego barometru politycznego (Forsa dla RTL/n-tv) dwie trzecie Niemców nie chce odejścia kanclerz Angeli Merkel ze stanowiska szefowej rządu i chce, żeby pozostała do końca kadencji, czyli do jesieni 2021.

Spadek poparcia, ale jednak…

Tylko 29 proc. ankietowanych życzyłoby sobie, żeby Merkel ustąpiła wcześniej. Jest to o 12 punktów procentowych więcej niż w przed rokiem. Jeżeli jednak Merkel wcześniej zrezygnowałaby z fotela kanclerza, 39 proc. Niemców uprawnionych do głosowania byłoby za Annegret Kramp-Karrenbauer na stanowisku szefowej rządu, 28 proc. za Friedrichem Merzem, a 33 proc. za żadnym z tych chadeckich polityków.

Jeżeli Merkel przed upływem kadencji podałaby się do dymisji, z sondażu wynika że 56 proc. ankietowanych byłoby za rozpisaniem nowych wyborów, 17 proc. życzyłoby sobie koalicji chadeków z FDP i Zielonymi, 12 proc. byłoby za kontynuacją wielkiej koalicji, a 8 proc. opowiada się za rządem mniejszościowym CDU, CSU i Zielonych.

Najlepiej jak najszybciej

Dyskusja o zerwaniu koalicji w ubiegłym tygodniu została sprowokowana przez kilku polityków SPD, którzy grozili zerwaniem koalicji, jeżeli chadecy próbowali by zastąpić kanclerz Merkel obecną szefową CDU Annegret Kramp-Karrenbauer na stanowisku szefowej rządu.

Przewodniczący konserwatywnego kręgu w CDU, Unii Wartości Alexander Mitsch wezwał kanclerz Merkel, by wkrótce przekazała ten urząd w ręce Kramp-Karrenbauer.

Zobacz także: Zobacz także: Rok po zamachu w Berlinie. Korespondent: niemieckie władze popełniły dużo błędów

- Dla chadeków byłoby najlepsze, gdyby pani Merkel w uporządkowany sposób i możliwie już wkrótce przekazała fotel kanclerza AKK (Annegret Kramp-Karrenbauer) - powiedział Mitsch w rozmowie z "Passauer Neue Presse". Podkreśla przy tym, że nowa szefowa CDU mogłaby w odnowionym gabinecie rządowym wdrożyć niezbędne zmiany w Niemczech, szczególnie w zakresie polityki migracyjnej i gospodarczej.

Mitsch zaznaczył, że spodziewa się wkrótce rozłamu wielkiej koalicji. - Wychodzę z założenia, że SPD najpóźniej po wyborach krajowych we wschodnich landach w panice opuści koalicję. CDU musi być do tego przygotowana i powinna forsować zmiany na czele rządu - zaznaczył konserwatywny chadek.

Opoka w kryzysie

Jak stwierdził natomiast Manfred Güllner, szef instytutu demoskopijnego Forsa, który prowadził sondaże: - Inaczej niż w 1998 roku, kiedy wielu ludzi pragnęło, żeby Kohl przestał być kanclerzem, w roku 2019 wcale nie czuje się "zmierzchu Merkel". Wręcz przeciwnie, wobec kryzysów na całym świecie, dziś większość mieszkańców Niemiec nie widzi wobec niej żadnej alternatywy.

Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(22)
Klient Pepco
3 lata temu
Dla Polaków nie ma problemu. Akurat ona jest mało agresywana w stosunku do nas. Gorzej z pracownikami Pepco w Niemczech.
Aalbi
3 lata temu
Niemcy to jednak dziwni ludzie
O T U A
3 lata temu
Patrząc na swojego pieska Boksera mam nieodparte wrażenie, że patrzę na angelę
Gość
3 lata temu
Andżela się nieprzekonujące państwo islamskie jest z tobą
karol
3 lata temu
modły chyba wysłuchane i putinek czy tusek nie pomogą
Gość
3 lata temu
Jeszcze się zastanawiają? Ona już dawno powinna polecieć i to na kopach za to, co zrobiła Niemcom i Europie. Złamała wiele przepisów unijnych, Schengen i sprowadziła bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia i bezpieczeństwa obywateli. To jest przestępca, swego rodzaju dyktator, jak jej wsoólnik Macron. Oni nie odejdą, będą do końca pazurami trzymać się swych foteli, bez względu na straty. Jak Stalin, czy Hitler.
JW
3 lata temu
Nie może zrezygnować bo zrobiło się już tak ciepło widocznie ktoś napalił w piecu
mary
3 lata temu
Tylko AFD
mvm
3 lata temu
Daj Boze zeby zostala bo to jedyna powazna polityk w calym kolchozie. Nikt inny nie bedzie sie liczyl z Polska.
SS
3 lata temu
Wy mozecie niemcom nadmuchac.lepsza merkel jak 1000 kaczorow.nie bujcie sie o niemcow.wy nigdy im nie dorownacie.
Grzegorz
3 lata temu
Kalifat juz zapewniony teraz tego nikt nie cofnie czy ja wypieprza czy nie co za roznica
Gdf
3 lata temu
To teraz Tuska wybiorą.
dws
3 lata temu
bo w niemczech maja mordy POzamykane jak w rosji i putin wiecznie zywy masoneria okultystów
xd
3 lata temu
a tośka liże jej afe i połyka kołtuny
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić