Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Bat na alimenciarzy. Trafią do rejestru w internecie

21
Podziel się:

Alimenciarze mają kłopot. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje dla nich rejestr, który będzie dostępny dla każdego w internecie. Rząd przyjął już projekt odpowiedniej ustawy.

Alimenciarze zostaną postawieni pod pręgierzem
Alimenciarze zostaną postawieni pod pręgierzem (Policja)

Do Krajowego Rejestru Zadłużonych trafią firmy znajdujące się w postępowaniu upadłościowym, osoby objęte upadłością konsumencką, dłużnicy z umorzonym postępowaniem egzekucyjnym, ale także dłużnicy alimentacyjni.

Co szczególnie istotne, rejestr będzie całkowicie jawny, dostępny w internecie.

Zobacz także: Wideo: Polskie piekło. Tak ludzie kłócą się o opiekę nad dzieckiem

Jak pisze next.gazeta.pl, w rejestrze znajdą się szczegółowe dane dłużników - nie tylko imię i nazwisko, ale nawet numery PESEL. Oprócz tego będą podane nazwy sądów, które wydały tytuł wykonawczy, sygnatury akt i opisy długów.

Wpisywanie do Krajowego Rejestru Zadłużonych dłużników alimentacyjnych ma, według Ministerstwa Sprawiedliwości, przyczynić się do zwiększenia skuteczności ściągania alimentów.

"Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie staje w obronie dzieci, których rodzice odmawiają wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego" - czytamy w komunikacie resortu.

Resort Zbigniewa Ziobry podkreśla, że "spektakularny efekt przynoszą wprowadzone w zeszłym roku zmiany, polegające na restrykcyjnym egzekwowaniu obowiązku alimentacyjnego i karaniu unikających płacenia alimentów".

"Wprowadziliśmy jasne zasady. Każdego, kto zalega z alimentami na kwotę równą lub przewyższającą trzymiesięczne zobowiązania, może spotkać kara od grzywny do roku więzienia" - pisze MS. "Ci, którzy zalegają ze zobowiązaniami, są wzywani przez prokuraturę i pouczani o konsekwencjach. Unikają ich, jeśli spłacają zaległości" - wyjaśnia resort.

Ministerstwo stwierdza, że dotychczas obowiązujące przepisy są nieskuteczne. Alimenciarze trafiają do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych stanowiącego część Krajowego Rejestru Sądowego, ale tylko wtedy, gdy zadłużenie przekracza pół roku.

Krajowy Rejestr Zadłużonych stanie się według resortu "istotnym elementem wzmacniającym egzekucję świadczeń alimentacyjnych". Będą w nim ujawniane informacje o osobach, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych, a zaległość jest dłuższa niż trzy miesiące.

"Wpis do rejestru ma zmotywować dłużnika do wywiązywania się ze swych obowiązków. Dopingujący powinien być sam fakt publicznej informacji o niewywiązywaniu się z powinności wobec własnego dziecka" - uważa resort Ziobry.

Umieszczony w KRZ dłużnik musi też liczyć się z takimi konsekwencjami, jak utrudnienie lub uniemożliwienie otrzymania kredytu i zakupu na raty, czy obniżenie wiarygodności w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Dane o dłużnikach alimentacyjnych będą zamieszczane w rejestrze przez komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne, a w przypadku gdy komornik nie prowadzi postępowania egzekucyjnego, informacje zamieszcza organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.

Dane o osobach zalegających ze spłatą świadczeń alimentacyjnych automatycznie przestaną być ujawniane po siedmiu latach od ukończenia postępowania egzekucyjnego lub spłaty całej należności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
Kamii
4 lata temu
Do facetów: Lepiej nie mieć dzieci!!!
Mal
4 lata temu
To tylko mógł wymyślić kaczorek prawiczek i jego prawe jajo ziobo
500 minus
4 lata temu
żaden normalny facet nie będzie chciał dzieci. Brawo.
zakrzewskii23...
4 lata temu
a gdzie rodos?
Kuba
4 lata temu
Jak podadza publicznie czyjes nazwisko i pesel to posypia sie pozwy, złodzieje danych juz nie moga sie doczekac.
Weens
4 lata temu
A księża pedofile z wyrokami gdzie są umieszczeni?
zmartwiona
4 lata temu
to tylko puste słowa. Znam alimenciarza, który zalega już 2 lata z alimentami (więc matka nie może przepuszczać na lewo i prawo-(według niektórych panów) alimentów na dziecko - a i tak nic mu nie robią.Śmieje się matce dziecka bezczelnie w twarz i mówi- a co mi zrobisz> Bezczelność jego i niemoc prawa
Wuj
4 lata temu
Pesel w internecie???? Chyba ktoś się nacpal!!!
Kozmo
4 lata temu
Czas na zmianę nazwiska , miejsca zamieszkania itp.
Ptaszek
4 lata temu
Alimenty, a czemu kobiety WYPĘDZAJĄ ojców?
Gosc
4 lata temu
Alimenty nie powinny istniec.panswo powinno pomagać.
bring down to...
4 lata temu
Spróbujcie tylko ujawnić dane to to już was nie będzie
keys
4 lata temu
Jak tylko PiS i Ziobro ujawnią dane tych ludzi, to od tego momentu to można powiedzieć że już ich nie będzie.
jasiu
4 lata temu
Czy ojcowie nie płacą alimentów bo nie chcą łożyć na swoje dzieci, czy może wyroki w rodzinnych są z nieba wzięte? Może by jakoś uregulować wysokość alimentów a przede wszystkim zlikwidować alimenty na matki. Policja by miała mniej do roboty, sądy nie musiały by ustalać "winy" i sprawy szły by gładko. A tak trwa proceder okradania tz. "alimenciarzy"
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić