Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Durman
Natalia Durman
|
aktualizacja

"Będę dyktatorski". Rusza Komitet Obywatelski Lecha Wałęsy

87
Podziel się:

W Gdańsku powołano do życia Komitet Obywatelski 2018. Liderem inicjatywy jest Lech Wałęsa. - Musimy wykrzesać wszystkie siły, jakie nam zostały. Musimy odzyskać to, co straciliśmy nieroztropnie - przekonywał podczas inauguracji.

Lech Wałęsa podkreślił, że trzeba "wykrzesać wszystkie siły"
Lech Wałęsa podkreślił, że trzeba "wykrzesać wszystkie siły" (PAP, Adam Warżawa)

Spotkanie inauguracyjne Komitetu Obywatelskiego odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Nowa inicjatywa ma skupić się na prawidłowym przebiegu wyborów w Polsce.

W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele świata polityki, nauki i kultury, w tym przedstawiciele zawodów prawniczych i uczestnicy opozycji demokratycznej z lat PRL, m.in. Michał Boni, Bogdan Borusewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Władysław Frasyniuk, Janusz Gajos, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Ryszard Kalisz, Bogdan Klich, Maja Komorowska, Daniel Olbrychski, Józef Pinior, prof. Andrzej Rzepliński, Andrzej Seweryn, Róża Thun, Henryk Wujec i prof. Andrzej Zoll.

- Musimy wykrzesać wszystkie siły, jakie nam zostały, aby odzyskać to, co przez nieuwagę i nieroztropność straciliśmy. Parę błędów popełniliśmy. Trzeba jednak wyłapać te błędy. I kiedy odzyskamy prawidłowy kurs kraju, trzeba będzie te błędy poprawiać - mówił Wałęsa.

- Z mojej strony zrobię wszystko, 100% oddaję się sprawie, ale musicie pamiętać, że mam już 75 lat, życie sfatygowane, rozebrano moje zaplecze, rozebrano mi stocznie, "Solidarność", a nawet na żonę nie mogę liczyć, bo też usamodzielniała się dość daleko i robi swoje. Nie mam pretensji, tak powinno być. Tylko ja nie byłem wychowany do takich zachowań - kontynuował.

Były prezydent ostrzegł, że w kwestii wyborów parlamentarnych będzie "trochę bardziej dyktatorski". - Wezwę wszystkie siły do mnie i powiem tak: "Musimy odzyskać rozwój kraju. Musimy iść razem. Ktokolwiek nie rozumie tego, występuje przeciwko nam i mnie osobiście. Będę go publicznie wykazywał, że nie chce odzyskać rozwoju Polski. Tam, gdzie się wszyscy zgodzicie, nie będzie Wałęsy. Tam, gdzie nie będzie zgody między wami, decyzję dajecie mnie i z tą decyzją musicie się wszyscy zgodzić - podkreślił.

Wałęsa zaznaczył, że on sam "nie będzie nigdzie kandydował i nie chce żadnych pieniędzy".

"Obiecuję zaangażowanie"

Na miejscu byli obecni m.in. szefowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej: Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer.

- Jesteśmy w Gdańsku, walczyliśmy tu o wolne wybory. Mieliśmy je, mieliśmy wolność i pewność wiarygodności wyborów. To się skończyło. Dlatego będziemy pilnować wyborów - parlamentarnych, europarlamentarnych, samorządowych i prezydenckich - mówił Schetyna.

Jak podkreślił, najważniejsze jest "zmobilizowanie milionów ludzi, by byli przy urnach". - Tak, jak w 1989 roku, kiedy zdjęcie z przewodniczącym Wałęsą dawało przepustkę i gwarancję wolności, chciałbym żebyśmy głęboko wierzyli, że tak będzie teraz. Żeby to było dla nas wielkie wyzwanie, że będąc koło siebie, obok siebie, czasami różniąc się i denerwując na siebie, wiemy, co jest dla nas najważniejsze - obrona wolności, tego, o co walczyły pokolenia Polaków. Obiecuję zaangażowanie, będziemy rozmawiać, pracować. Chcemy być razem, wiedząc, że to nie jest proste, ale też wiedząc, że nie ma innej drogi - podkreślał.

"Zwyciężymy!"

- Znowu stoimy przed pewnymi wyzwaniami. Tym wyzwaniem jest to, żeby rzeczywiście po 2019 roku nie okazało się, że budzimy się w Polsce, która niszczy wszystko to, co udało się zbudować i co było marzeniem wielu pokoleń Polaków. Jeszcze jakiś czas temu mieliśmy dużo do powiedzenia w tej UE, natomiast w tej chwili to wszystko, co zostało zbudowane, jest niszczone - ubolewała z kolei Lubnauer.

Jak tłumaczyła, dlatego "musimy być odpowiedzialni". - Objawem tej odpowiedzialności jest budowa koalicji, którą budujemy na wybory samorządowe - nowego projektu, nowej jakości na przyszłość. Projektu, który musi stworzyć Polakom wizję, która stanie się na tyle pociągająca dla wszystkich, dla tych, którzy myślą o demokratycznej Polsce, którzy mają różne i sympatie polityczne i poglądy na to, jak Polska ma się rozwijać, ale ma być krajem demokratycznym, blisko UE, szanująca prawa i wolności obywatelskie. Taki projekt budujemy teraz, na wybory samorządowe, a potem będziemy poszerzać na kolejne wybory. Po to, żebyśmy nigdy nie utracili w pełni tej wolności i demokracji - podkreśliła.

- Nie poddamy się i zwyciężymy, bo po naszej stronie jest po prostu racja - podsumowała Lubnauer.

Pierwotny Komitet Obywatelski przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Lechu Wałęsie został utworzony 18 grudnia 1988 r. w Warszawie. Jego sekretarzem był Henryk Wujec. Dodatkowo powołano 15 komisji, które miały zajmować się przygotowaniem stanowiska opozycji na obrady Okrągłego Stołu.

Wraz z powstającymi komitetami regionalnymi i lokalnymi, Komitet kierował kampanią wyborczą przed wyborami 4 VI 1989 roku, zatwierdzał też listę kandydatów na posłów i senatorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: "Ja panu mogę nogę podać". Suchocka wyjaśnia szczegóły słynnej sceny z Wałęsą i Kwaśniewskim
KOMENTARZE
(87)
Zbigniew
rok temu
PO zrobiła niewybaczalny błąd że nie stanęła w obronie SOLIDARNOŚCI, myśląc naiwnie że prawda obroni się sama, nie w tym ludem. Więc pis zastosował pedagogikę wstydu że niby my Polacy mamy się wstydzić SOLIDARNOŚCI, L.WAŁĘSĘ i późniejsze przemiany. Niestety zaniedbano rzetelną informację społeczeństwa, inni to wykorzystali i wtłoczono na potrzeby wyborów, a ciemny lud kupił, że były same afery i okradanie społeczeństwa, choć tak faktycznie żadna z tych mitycznych afer' nie potwierdziła się w takim stopniu aby kogokolwiek skazano. Mimo pięć lat roku rządów PISu i aparatu władzy który zdobył łamiąc konstytucję. Wszyscy ci co powołują się na akta byłej SB jako źródło informacji i nieomylnej prawdy ,to chcę przypomnieć że pisali ją ludzie wyzuci ze wszystkich zasad moralnych. Akta po byłej SB traktowane są przez niektórych, jako jedyna i słuszna oraz nieomylna prawda, a przecież pisali je ludzie pozbawieni jakichkolwiek zasad, wiem coś na ten temat. A najgorsze jest to że dzisiaj bohaterem jest ten co noc nie robił a nie ten co walczył padał wstawał i szedł dalej. Bo przecież ustrój PRL to była taka uczciwa forma socjalizmu. Zawsze porządna i życzliwa każdemu. Nie kłamała, nie manipulowała. Tak jak teraz KACZYZM. Naprawdę, nie wiadomo dlaczego została obalona. A SB to takie swoje chłopaki, które ZAWSZE pisały w teczkach prawdę. A gen Kiszczak i Gierek to przecież porządny obywatel i człowiek patriota . Nie wydawał poleceń by strzelać do ludzi, by ich zabijać.
jas
2 lata temu
ale zgraja bolek lech -lolek schetyna tola -lubnaler
jas
2 lata temu
ale zgraja bolek lech -lolek schetyna tola -lubnaler
jas
2 lata temu
ale zgraja bolek lech -lolek schetyna tola -lubnaler
jas
2 lata temu
ale zgraja bolek lech -lolek schetyna tola -lubnaler
gość
4 lata temu
Cały ten komitet z flagowym bufonem Bolkiem do wora, a wór do Bałtyku.
xyz
4 lata temu
przebija pomroczność jasna
tp123
4 lata temu
zdjęcie z Wałęsą nie będzie już nobilitacją. To pocałunek Judasza. Ten cap znowu chce zostać najważniejszą postacią a ma poparcie na poziomie 2%
wiesiek
4 lata temu
o czym gnoiku mowisz,gdzie moje 100 tysiecy,wstydz sie i zajmij rodzina
Dojony
4 lata temu
"Kwiat polskiej demokracji" - ten niemiłosiernie dojący
siwy wąs
4 lata temu
niedługo biedzi na polskich drogach jeździł BOLKOBUS.
ella
4 lata temu
"Musimy odzyskać to co straciliśmy..." czyli fabryki(przemysł), stocznie,kopalnie,handel itd. Co za obłuda !!!
bbbb
4 lata temu
"uczestnicy opozycji demokratycznej z lat PRL" zwłaszcza Włodzimierz Cimoszewicz , tacy ludzie nas gnębili w PRLu a teraz w wolnej Polsce. Osoby podane w tym artykule na POczątku POwinne siedzieć w celi i to w izolatkach.
Nikt
4 lata temu
Niech Pan Wałęsa przytoczy za czyich rządów "rozebrano mu stocznię". Ja nie mówię, że Pis powinno pozostać przy władzy, ale dlaczego wcześniej, kiedy działo się źle w kraju za czasów PO, nikt nie wyszedł z inicjatywą protestu.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić