oprac. Paweł Orlikowski| 

Boris Johnson uruchamia super-wizy dla naukowców

3
Podziel się:

Premier Wielkiej Brytanii chce, by jego kraj stał się naukowym mocarstwem, dlatego wprowadza super-wizy dla najbardziej uzdolnionych naukowców z całego świata. - Opuszczamy Unię Europejską, ale chcę wysłać sygnał, że jesteśmy otwarci na najbardziej utalentowane umysły - mówi Boris Johnson.

Boris Johnson uruchamia specjalny program dla naukowców
Boris Johnson uruchamia specjalny program dla naukowców (East News)

Program przyspieszonych wiz dla naukowców rusza od lutego. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson chce w ten sposób ściągnąć do kraju najlepszych naukowców z całego świata. Marzy mu się wręcz naukowe supermocarstwo - podaje "The New York Times".

Johnson, uruchamiając program "Global Talent", zapewnił, że brytyjski rząd przeznaczy na jego realizację aż 300 mln funtów. Pieniądze będą przeznaczone na badania nad zaawansowaną matematyką. Pomogą sfinansować projekty naukowców, którzy pracują nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami z wielu dziedzin, jak choćby poprawa bezpieczeństwa podróży lotniczych, rozwój smartfonów czy sztucznej inteligencji.

- Wielka Brytania ma długą historię dotyczącą odkryć naukowych. By być liderem w tej dziedzinie, a także stawiać czoła wyzwaniom przyszłości, musimy nadal inwestować w naukowe talenty i nowatorskie badania - powiedział Johnson. - Właśnie dlatego, gdy opuszczamy Unię Europejską, chcę wysłać wiadomość, że Wielka Brytania jest otwarta na najbardziej utalentowane umysły z całego świata i jest gotowa wesprzeć ich w realizacji ich pomysłów - dodał.

Program nie ma limitu osób, które mogą do niego przystąpić, dlatego każdy naukowiec może liczyć na to, że do Wielkiej Brytanii wjedzie bez problemu, oczywiście spełniając wymogi. Ze względu na brexit, Wyspom grozi brak rąk do pracy w najbardziej kluczowych obszarach. W momencie opuszczenia Wspólnoty, obywatele UE tracą prawo do życia i pracy w Wielkiej Brytanii (chyba, że zarejestrowali się po "status osiedlonego"), a Brytyjczycy - do osiedlenia się w pozostałych 27 unijnych krajach.

Zobacz także: Obejrzyj: "Brexit pewny" - Rostowski komentuje wygraną Johnsona. A polexit?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić