Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Martyna Kośka
|

Brakuje szczepionek na grypę. Problem nie dotyczy tylko polskich aptek

4
Podziel się:

Choć sezon grypowy zbliża się wielkimi krokami, a w aptekach brakuje szczepionek. Wszystko dlatego, że ich produkcja w tym roku rozpoczęła się później niż zwykle.

Szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem. Szczepionkę trzeba przyjąć najpóźniej do grudnia, by zaczęła działać.
Szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem. Szczepionkę trzeba przyjąć najpóźniej do grudnia, by zaczęła działać. (Shutterstock.com)

W poprzednich latach szczepienia przeciw grypie ruszały wraz z końcem sierpnia. W tym roku, pierwsze dostawy szczepionek pojawiły się z miesięcznym opóźnieniem. O ich braku poinformowała w komunikacie spółka Neuca zaopatrująca niemal połowę polskich aptek – informuje Fakt.

- Informujemy, że na skutek ograniczonych dostaw produktu ze strony producentów występują problemy w dostępności szczepionek przeciw grypie. Pierwsza dostawa szczepionki Vaxigrip Tetra, która trafiła do hurtowni Neuca została w całości skierowana do aptek. Szczepionka ta jest refundowana dla pacjentów powyżej 65-go roku życia. Kolejna dostawa została zapowiedziana przez producenta dopiero na drugą połowę października. Dostawy drugiej szczepionki Influvac są kontynuowane jednak w ilości nie zaspokajającej zapotrzebowania zgłaszanego przez apteki – informuje Paweł Bernat dyrektor departamentu komunikacji spółki.

Z czego wynika trudna sytuacja? Problem ze szczepionkami pojawił się w całej Europie. To dlatego, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała zalecenia dotyczące składu szczepionek nie pod koniec lutego, a dopiero w marcu. Naukowcy potrzebowali bowiem więcej czasu, by dokładnie przebadać szczepy nowego i bardzo inwazyjnego wirusa A/H3N2.

Zobacz także: Obejrzyj: Zmiany na SOR-ach. Pacjenci będą "segregowani"

Wraz z początkiem sezonu grypowego, większe dostawy trafiają do krajów Europy Zachodniej, gdzie szczepi się znacznie więcej osób niż u nas. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii szczepi się 60 proc. osób w wieku 65+, a w Polsce – tylko 15 proc.

Czy zdążymy się zaszczepić? Zdaniem ekspertów szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem. Szczepionkę trzeba przyjąć najpóźniej do grudnia, by zaczęła działać. Zaszczepione powinny być dzieci, a także osoby starsze, zmagające się z wieloma chorobami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
ktoś
3 lata temu
To chwała Bogu, że brakuje. Tylu ludzi będzie zdrowszych. Znowu woda na młyn dla obłąkanych...
Tonek
3 lata temu
Raz się zaszczepiłem. Całą zimę chorowałem. Może to nie była grypa ale coś innego. Teraz się nie szczepię i od wielu lat raczej jestem zdrowy.
Onna
3 lata temu
To prawda. Byłam w piątek w SANEPiDzie i kolejka była straszliwa- zabrakło szczepionek. Tłumy ludzi odeszły z kwitkiem. To samo jest w aptekach. Brak szczepionek.
CNNNC
3 lata temu
Szczepionka na grype przyspiesza demencje . Nie szczepcie sie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić