Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Marcin Lis
|

Brexit. Nie będzie kolejnego referendum, będzie wniosek o opóźnienie

28
Podziel się:

Brytyjscy posłowie zdecydowali – nie będzie kolejnego referendum ws. brexitu. Rząd utrzymał także kontrolę nad całym procesem, choć przewaga wyniosła jedynie 2 głosy. Ostatecznie parlament zgodził się na opóźnienie wyjścia z Unii Europejskiej.

John Bercow przewodniczy obradom Izby Gmin - to on dwukrotnie ogłasza wynik każdego głosowania, także ws. brexitu
John Bercow przewodniczy obradom Izby Gmin - to on dwukrotnie ogłasza wynik każdego głosowania, także ws. brexitu (East News, HO/AFP/East News)

Wniosek o przeprowadzenie ponownego referendum zgłoszony przez deputowaną Sarah Wollaston z Grupy Niezależnych został odrzucony stosunkiem 85 do 334 głosów. W tej sytuacji pod głosowanie trafią kolejne poprawki zgłoszone do tekstu wniesionego pod obrady przez rząd.

Kolejne głosowanie to decyzja o przyjęciu "poprawki do poprawki". Hilary Benn z Partii Pracy zgłosił wniosek, by parlament przejął kontrolę nad brexitem, jednak Lucy Powell chciała, by tekst został uzupełniony o datę graniczną trwania takiej sytuacji - 30 czerwca 2019 r. Poprawka Powell została odrzucona niewielkim stosunkiem głosów - na tak było 311, przeciw 314 deputowanych. Podobnie było z pomysłem Benna, choć różnica była jeszcze mniejsze - poprawkę poparło 312 członków Izby Gmin, przeciw było 314. To oznacza, że dwa głosy dzieliły Theresę May od utraty kontroli nad brexitem.

Poprawka "e" głosowana jako kolejna jest chyba najbardziej "miękką" ze wszystkich zgłoszonych. Dokument firmowany przez lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna zakłada jedynie opóźnienie brexitu o tyle, by "zapewnić parlamentowi czas na znalezienie w Izbie większości dla innego podejścia (niż prezentowane przez rząd - red)". Dokument przepadł w głosowaniu stosunkiem głosów 302-318.

Wniosek rządu

Z porządku obrad "spadła" poprawka "j", która zakazywała rządowi ponownego wnoszenia pod obrady już wynegocjowanego tekstu. Tym samym głosowany był wniosek rządu o zgodę na opóźnienie brexitu. Poparło go 413 parlamentarzystów, przeciw było 202.

Zobacz także: Oglądaj też: Sir Malcolm Rifkind szczerze o przyczynach brexitu

Wniosek, który rząd Theresy May złożył w parlamencie zakłada zgodę na opóźnienie brexitu. Zawiera jednak dwa scenariusze – opóźnienie do 30 czerwca, o ile parlament zgodzi się na odrzucony już dwukrotnie układ najpóźniej do 20 marca lub dłuższe opóźnienie i przeprowadzenie na Wyspach majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jego odrzucenie bez przyjmowania poprawek mogło skutkować brexitem bez umowy.

Decyzją przewodniczącego Izby Gmin Johna Bercowa przed rządowym wniosek parlamentarzyści zagłosują nad poprawkami do niego. Zakładały one m.in. opóźnienie brexitu do czasu rozpisania nowego referendum, przekazanie kierowania procesem brexitu parlamentowi oraz zakaz ponownego wnoszenia pod obrady dwukrotnie odrzuconego tekstu (ostatecznie wycofany - red.). Wszystkie zostały odrzucone.

Data brexitu i możliwe opóźnienie

Domyślną datą opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo była noc z 29 na 30 marca 2019 r. Gdy jednak okazało się, że w Westminster trudno będzie znaleźć poparcie dla wynegocjowanej umowy, europejscy liderzy zaczęli sugerować, by Londyn poprosił o przesunięcie tego terminu.

Najmocniejszy głos tej "europejskiej kampanii" to tweet Donalda Tuska z 14 marca. Przewodniczący Rady Europejskiej przyznał, że będzie prosił liderów państw unijnych o zgodę na "długie" opóźnienie brexitu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
axel
3 lata temu
Jak wyjdą, to po 5 latach rozpoczną starania o przyjęcie ponowne do Unii. Dlatego, że wtedy w Unii będą rządzić Polacy i Węgrzy, a Niemiec i Francji już nie będzie tylko Europejskie Państwo Islamskie.!!!
hehe
3 lata temu
Angole tacy mądrzy a jednak tacy głupi
Taka prawda
3 lata temu
Wielka Brytania sie skonczyla...
defs
3 lata temu
drugie referendum i po problemie,a w UNI lewactwo,juz po wyborach straci władze
f
3 lata temu
Twardy BREXIT w Marcu i koniec tej zabawy w ciuciubabkę. Angole liczą na to, że diametralnie zmieni się parlament europejski i z nowym wynegocjują lepszą umowę. I na to grali od dobrych kilku miesięcy. Skłócić Unię, dodatkowo wspierać antyunijne ruchu żeby jak najwięcej antyunijnych parlamentarzystów dostało się do parlamentu. Angolom na rękę jest destabilizacja Unii, bo gdy wyjdą, a Unia bedzie silna i zwarta, to niestety ale za 2-3 lata to tam będzie bida hulała że hej.
Polak w Uk
3 lata temu
Ile Polaków i innych Europejczyków już wyjechało... ludzie panikują a jeszcze nic się nie stało. Cała unia jest do gruntownej przebudowy. Każdy kraj powinien sam decydować o swojej gospodarce a nie jak jest w euro-komunie.
świadomy sytu...
3 lata temu
Opóźnienie wyjścia z UE? Celem jest zmęczenie Brytyjczyków a ostatecznie pozostanie w UE. Ciemny lud w referendum wypowiedział się za Brexitem ale politycy wiedza lepiej co dla nich dobre. Z UE nie ma wyjścia tak jak nie było wyjścia z ZSRR.
zet
3 lata temu
zastanówcie się, w te albo wewte
Gość
3 lata temu
Jak tam hostel dla lgbt Rafałka w Warszawie?
Trik
3 lata temu
Angole sie osmieszaja.Pijce herbatki nie wiedza chca czy nie chca wychodzic z unii.Angolski ciemnogród.
sto. pauli
3 lata temu
7,8 można zrobić. Połowę euro.
giciu
3 lata temu
chyba kapkę na wyrost tytuł. Może poprawniej - szefowa rządu GB dostała zgodę na poproszenie szefów 27 państw EU o przesunięcie wyjścia jej państwa z unii?
23bmw
3 lata temu
Miesiąc tak czy tak przyjdzie sezon na grila czy tu czy tam
DFR
3 lata temu
No i teraz UE sie nie zgodzi na przedluzenie rozmow bo Anglia nie ma zadnych konkretow i mota sie strasznie. Wiec brexit bedzie koncem marca i w koncu zakonczy sie ta opera mydlana.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić