oprac. Paweł Orlikowski| 

Budowa dróg. GDDKiA: Energopol nie wywiązuje się z umów, zrywamy kontrakty

3
Podziel się:

GDDKiA odstępuje od kontraktów na budowę obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10 i rozbudowę węzła drogowego Szczecin Kijewo, na połączeniu A6 i DK10. "Wina wykonawcy, nie wywiązuje się z umów".

"Energopol nie wywiązuje się z umów". Reakcja GDDKiA
"Energopol nie wywiązuje się z umów". Reakcja GDDKiA (gddkia.gov.pl, GDDKiA)

"Odstąpiliśmy z winy wykonawcy od umów na budowę obwodnicy Wałcza i rozbudowę węzła drogowego Szczecin Kijewo z firmą Energopol Szczecin S.A. Przygotowujemy przetargi na dokończenie tych inwestycji. Jeszcze w tym roku planujemy ogłosić nowe postępowania" - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jak dodaje, "nie ma zgody na lekceważenie zapisów umownych".

Jak podkreślają przedstawiciele GDDKiA, Energopol Szczecin otrzymał oświadczenia o odstąpieniu od umów na budowę obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10 i na rozbudowę węzła drogowego Szczecin Kijewo na połączeniu A6 i DK10. "Firma nie wywiązywała się z zawartych umów, wstrzymała zasadnicze roboty na tych inwestycjach. Wykonawca został wezwany do wykonania zaległych robót we wskazanych terminach, z czego się nie wywiązał" - czytamy w komunikacie.

GDDKiA zapewnia, że "dokładała wszelkich starań dla dokończenia zawartych kontraktów". Na początku Dyrekcja regularnie spotykała się z wykonawcą, który deklarował chęć dokończenia inwestycji, jednak te nie przyniosły rozwiązania problemu. "Wykonawca otrzymał maksymalny możliwy termin na poprawienie sytuacji. Kolejne składane deklaracje o przedstawieniu nowego podwykonawcy i wznowieniu robót nie były przez wykonawcę wypełniane. Mając na względzie dobro realizowanych inwestycji i interes podatników, GDDKiA musiała podjąć decyzję o odstąpieniu od umów" - napisano.

GDDKiA podkreśla, że zostały już uruchomione bankowe gwarancje "należytego wykonania", którymi były zabezpieczone kontrakty. Kwota zajętych gwarancji to ok. 50 mln złotych. "Środki te pozwolą na pokrycie zobowiązań nienależytego wykonywania kontraktu przez Energopol Szczecin, takich jak płatności wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców. Z tytułu nie wywiązania się wykonawcy z zapisów umownych, będziemy egzekwować od firmy Energopol Szczecin S.A. należności z tytułu kar umownych" - przekonuje Dyrekcja. Budowa obu fragmentów jest już mocno opóźniona, a ich dokończenie będzie możliwe dopiero po wyłonieniu nowego wykonawcy.

Zobacz także: Obejrzyj: Zero kilometrów autostrad. "To logiczny plan"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić