Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Grzegorz Łakomski
Grzegorz Łakomski
|
aktualizacja

Były senator Samoobrony twierdzi, że ma ostatnie nagranie Leppera przed śmiercią. Poznaliśmy fragment

94
Podziel się:

Andrzej Lepper był przekonany, że chcą go "wykończyć" - utrzymuje były działacz jego partii. Dowodem ma być nagranie, które powstało tuż przed śmiercią lidera Samoobrony. Jego wiarygodności nie jesteśmy w stanie potwierdzić, ale trafi do prokuratury.

Andrzej Lepper na kilka miesięcy przed śmiercią
Andrzej Lepper na kilka miesięcy przed śmiercią (PAP, Jerzy Undro)

W ubiegłym tygodniu szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski złożył do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry wniosek o wznowienie śledztwa dotyczącego śmierci Andrzeja Leppera.

Według byłego senatora Samoobrony w sprawie pojawiły się nowe dowody – obciążające niektórych polityków dokumenty ujawniające kulisy polsko-rosyjskich negocjacji gazowych. Miały one zaginąć po śmierci Leppera. Drugi dowód to ostatnie nagranie z Lepperem, które zdaniem Izdebskiego powstało kilka dni przed jego śmiercią, 5 sierpnia 2011 r.

W oryginale jest to nagranie wideo. Izdebski zrobił kilka kopii, a nam odtworzył nagrany na dyktafon jego fragment. ”(…) Podjąć skuteczną walkę w tym kierunku, żeby wykończyć Leppera. Z PSL-u - Pawlak i Kamiński. Tusk, Schetyna, Jan Rokita. Z SLD – Miller chcieli mnie wciągnąć w ten (…)” – nieco zakłócony szumem głos wydaje się należeć do Andrzeja Leppera. Znany wcześniej z żywiołowego usposobienia polityk mówi wolno, jakby cedząc słowa.

Wspominając Kamińskiego z PSL-u Lepper prawdopodobnie miał na myśli Jana Kamińskiego, polityka, który po wyrzuceniu z Samoobrony w 2007 roku dostał się do Sejmu z list ludowców.

Skąd pewność, że nagranie powstało tuż przed śmiercią Leppera? – pytamy. – Tak mi przekazał mój informator. To było kilka dni przed śmiercią – wyjaśnia Izdebski. Nie wyjaśnia jednak, dlaczego dosłownie traktuje słowo "wykończyć", które w polityce zwykle oznacza zniszczenie kariery.

Zobacz także: Samobójstwo Leppera - co wiadomo?

Nagranie na Nowogrodzką

Nie chce ujawnić większego fragmentu nagrania, które ma przekazać prokuraturze. Opis nagrania i dokumentów dotyczących umowy gazowej miał przekazać prezesowi PiS. - Chcę, żeby Jarosław Kaczyński mógł się zapoznać z tymi materiałami jako pierwszy. Rozmawiałem z nim telefonicznie. Sprawa go zainteresowała – zapewnia Izdebski.

Według naszych źródeł w PiS sprawa może być dla tej partii interesująca, choć nie jest jednoznaczna. – Pawlaka ciężko oskarżyć o zdradę, choć jego negocjacje z Gazpromem (jako ministra gospodarki – red.) budziły wiele wątpliwości. Jest też szerszy kontekst, bo PSL-owcy w relacjach z Rosją zawsze byli ulegli, mają w tym swoje interesy – mówi nam rozmówca zbliżony do Nowogrodzkiej.

Dlaczego nagranie wypłynęło dopiero teraz, 6 lat po śmierci lidera Samoobrony? – pytamy.

- Jak Lepper zginął, to osoba, która miała to nagranie, siedziała cicho ze strachu. Dopiero, jak zmieniła się władza, to zacząłem to nagłaśniać – mówi szef rolniczego OPZZ. – Teraz wszystko zależy od Jarosława Kaczyńskiego – podkreśla.

Izdebski chowa dyktafon i wychodzi z swojego gabinetu. – Ktoś do mnie dzwonił? – pyta sekretarkę. – Był telefon z TVP Info. Dzwonił też jeden dziennikarz śledczy – pada odpowiedź.

Współpracownik Izdebskiego: - Sławek wie, że może na tej sprawie wypłynąć. Ale też łatwo go zrozumieć, jest zapatrzony w Leppera. I podobnie jak on potrafi przywalić na odlew.

- Nie ma ludzi niezastąpionych – uśmiecha się były polityk Samoobrony, gdy pytamy go o plany Izdebskiego. - Od śmierci Leppera zgłaszało się do nas wiele osób. Długo nie było podstaw do tego, by składać wniosek o wznowienie śledztwa. Teraz uznaliśmy, że nowe materiały to uzasadniają – dodaje.

Wznowią śledztwo?

We wniosku o wznowienie śledztwa były senator Samoobrony napisał, że wcześniejsze działania prokuratury w sprawie śmierci Leppera były prowadzone w związku z nakłanianiem do popełnienia samobójstwa oraz gróźb karalnych, a nie zabójstwa.

Według szefa rolniczego OPZZ "postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa nie zostało poddane kontroli". "Nikt nie zaskarżył go, pomimo że po umorzeniu śledztwa w mediach pojawiło się wiele stanowisk. (...) Ich autorzy wskazują konkretnie sformułowane dowody istotne dla ujawnienia sprawców zabójstwa Leppera" - podkreślił.

Szef rolniczego OPZZ powołał się też na dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego. W książce "Niebezpieczne Związki Andrzeja Leppera" postawił on tezę, że szef Samoobrony był dysponentem "olbrzymiej wiedzy gazowego przekrętu stulecia".

Do czasu publikacji tekstu nie udało się nam skontaktować z politykami, których nazwiska padają na nagraniu Izdebskiego.

Leszek Miller w rozmowie z Wirtualną Polską doniesienia na swój temat skomentował wcześniej krótko: - Tezy pana Sumlińskiego są zwykłymi bredniami. Startowałem z listy wyborczej Samoobrony. Jeżeli Andrzej Lepper coś wiedział, to jakim cudem tam się znalazłem?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(94)
Sly
5 lata temu
Kto tego człowieka upokorzył? Kto go pozbawił kariery politycznej? Kto wrobił w aferę gruntową? Z kim rządził Lepper i wiedział o wielu przekrętach? Odpowiem krótko,z PiSem. Więc jak Lepper mógł chcieć iść do Kaczyńskiego? Toż to był jego największy wróg.
gość
5 lata temu
Leppera wykończyli ci sami co TU-154 w Smoleńsku. I WSZYSCY DOBRZE o TYM WIEMY.
kjy
5 lata temu
"Wykonczyc" to nie zawsze znaczy zamordowac.... Przeciez wiemy, ze rozne partie /ich czlonkowie)i to nie tylko w Polsce "wykanczaja sie" na wzajem, by dojsc do wladzy ....
xp123
5 lata temu
nic mnie nie przekona by Andrzej Lepper mógł popełnić samobójstwo ,jak ktoś to udowodni to daję swoją głowę......ale wiem że to niemożliwe he he
Anty_PSL
5 lata temu
U mnie w Gminie rządzi PSL, który dotuje i obdarowuje kolesi przywilejami i zleceniami na bardzo drogie usługi, a oczkiem w głowie są Ochotnicze Straże Pożarne na które idą bardzo duże pieniądze z naszych podatków. Ktoś zapyta a po co ?,już mówię: bo to wierny i oddany elektorat PSL (za kasę). Ostatnio widzę jak władze PSL w gminie szaleją żeby ukryć dokumenty i swoje przekręty w finansowaniu OSP i nie tylko. Do niedawna były to ogromne sumy przeznaczane na OSP które tu nic nie robią z małymi wyjątkami. Według dokumentów gminnych, dziś zapytani ci sami ludzie mówią, że absolutnie nigdy nic takiego nie miało miejsca. Idą wybory samorządowe czas pogonić tych kacyków PSL-owskich ze swoich stanowisk wraz z cała tą kliką i rozliczyć z każdej decyzji i zmarnowanych naszych pieniędzy - podatników !!!.. Inaczej nigdy Polski nie odbudujemy !!. Jaka przyszłość czeka młode pokolenie jeżeli nie pogonimy sitwy PSL + PO. Zobaczcie sami, osiem lat rządów PSL + PO i miliony emigrantów za chlebem.
sanderuss
5 lata temu
Pawlak wiele wie..,podpisywal umowe gazowa na zawyzony cenowo gaz !!! kgb,gru,wsi -tak obstawiam.
Noruu
5 lata temu
Dziwne, niedawno były nagrania Leppera gdzie groził ujawnieniem afer PISU. A teraz nagle znajdują się materiały ze to Po i PSL heh
jrss4iu4a
5 lata temu
bandyci z wsi i ich szef
gosc
5 lata temu
Jak to sie mowi ostatnio w Polsce grasuje seryjny samobojca,i Ci ktorzy byli niewygodni dla PO-PSL gineli. Czas sie tym zajac
Silent
5 lata temu
Jarosław Kaczyński jest winny śmierci Pana Andrzeja i swojego brata! Dlaczego politycy tak bardzo bronią Kaczyńskiego!? To jest skandal!
sen-dzia
5 lata temu
Tak Panie Lepper, TY najlepiej wiesz jak teraz wykańczają niepotrzebnych wrogów obecnego systemu,gdyż Cię to spotkało i wielu innych. PRL (komuna) to pryszcz w porównaniu z teraźniejszością.
200
5 lata temu
bardzo długo robiono to nagranie chyba jakiś laik maczałw tym palce
FF
5 lata temu
Lepper sam się wykończył i z własnej głupoty zginął nikt mu nie kazał do siebie strzelać!
eh
5 lata temu
wykończyc w polityce to zneisłąwic, zrobić wkonai znisczyc takaby ludzie pzrestali mu wierzyc. To jest wykończenie wpolityce. Nawet wnajmneijszych gminahc wykańczają ludzi ato dadza byleu pijakowi wodki pzred wybrami albo wtrakcie itd. nagrywają itd. Kazda rozmow abyle kandydata na najmniejszy bo radnego urząd bywa nagrywana...po co mordow ać.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić