Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Centrum Informacyjne Sejmu o anulowanym głosowaniu: były problemy techniczne

8
Podziel się:

Anulowanie przez marszałek Elżbietę Witek głosowania nad kandydaturami posłów do Krajowej Rady Sądownictwa wciąż budzi emocje. Opozycja domaga się odwołania marszałek, zgłasza też sprawę do prokuratury. Centrum Informacyjne Sejmu tłumaczy, że powodem tej sytuacji, były "usterki techniczne".

Anulowanie głosowania przez marszałek Elżbietę Witek wciąż budzi emocje
Anulowanie głosowania przez marszałek Elżbietę Witek wciąż budzi emocje (PAP, Leszek Szymański)

"21 listopada 2019 r. Marszałek Sejmu dwukrotnie podjęła decyzję o anulowaniu głosowań z uwagi na sygnalizowaną przez grupę posłów - ze wszystkich klubów parlamentarnych - trudność w oddaniu prawidłowego i kompletnego głosu, spowodowaną usterkami technicznymi" - informuje Centrum Informacyjne Sejmu.

CIS przypomina, że praktyka "anulowania głosowań i ich powtarzania nie stoi w sprzeczności z wieloletnim obyczajem parlamentarnym, a podobne przykłady występowały w każdej kadencji Sejmu".

"Bardzo zbliżona sytuacja do obecnie omawianej miała miejsce m.in. podczas 90. posiedzenia VII kadencji Sejmu w dniu 9 kwietnia 2015 r., kiedy to Sejm, również za pomocą tzw. wyboru z listy, decydował o wyborze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Wówczas Marszałek Sejmu przychylił się do apeli pochodzących z Sali i zdecydował o ponownym przeprowadzeniu głosowania" - czytamy w oficjalnym komunikacie CIS.

Zobacz także: Zamieszanie w Sejmie. "Trzeba anulować głosowanie, bo przegramy"

"Ośrodek Informatyki Kancelarii Sejmu, po analizie logów z systemu do głosowania na sali posiedzeń potwierdza, że w dniu 21 listopada br., w głosowaniu nr 48 i 49 nad wyborem na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego wystąpiły problemy z korzystaniem z karty do głosowań, w wyniku którego jeden z posłów klubu opozycyjnego nie oddał głosu, a podczas głosowania nr 52 nad wyborem posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa nastąpiło zawieszenie dwóch czytników systemu do głosowań" - informuje Centrum Informacyjne Sejmu.

Komunikat odnosi się także do uwag mediów, że w stenogramie z obrad nie uwzględniono kontrowersyjnego apelu jednej z posłanek do marszałek Sejmu o anulowanie głosowania. "W sprawozdaniu stenograficznym są odnotowywane wypowiedzi posłów oraz uczestników posiedzenia biorących udział w dyskusji" - czytamy.

CIS przekonuje także, że marszałek Sejmu w momencie podejmowania decyzji o przerwaniu i anulowaniu głosowania, nie znała jego wyniku. "Przy stole prezydialnym, przy którym zasiada Marszałek Sejmu w asyście urzędników Kancelarii Sejmu, na monitorach wyświetlana jest jedynie informacja o liczbie posłów, którzy oddali głos" - zapewniono w komunikacie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
gdzie ta dobr...
3 lata temu
no i co 1 czy 2 głosy zmieniają. a procedurą ponownego głosowania i anulowaniami dobra zmiana pokazałą że nadal tkwimy w czasach przeszłych, taka dobra zmiana a różnica żadna.
86
3 lata temu
Rząd PiS szykuje zmiany w zwolnieniach lekarskich, pomiędzy jednym a drugim zwolnieniem musi minąć 90 dni, spod ustawy nie będą wyłączone osoby obłożnie chore. - Brzmi abstrakcyjnie, ale tak to przepisy mają regulować. Miejmy nadzieję, że będą jakieś wyłączenia - powiedziała w programie "Money. To się liczy" prof. Monika Gładoch, ekspert prawa pracy Pracodawców RP. - Bardziej niepokoi mnie sytuacja osób, które prowadzą działalność gospodarczą, ich będą obowiązywały 180 dni. Pół roku czekania, duża rzecz - dodała
Meh
3 lata temu
Pis gwałci konstytucje I łamie prawo na bieżąco ale te chore głowy, ich wyborcy I tak będą ich bronic
Polak
3 lata temu
Hańba i kryminał! Ty nie jesteś marszałkiem tylko pacynką jak Adrian! Wstyd, historia ci tego nie wybaczy! Jak w zsrr
Polski wyborc...
3 lata temu
W związku z działaniami PiS, wnioskuję o rehabilitację polskich patriotów z Konfedercji Targowickiej. Konfederci Targowiccy w przeciwieństwie do agentów rosyjskich z PiS starali się uratować I R.P.
marek
3 lata temu
as to kaczyński :-)
Mechanik
3 lata temu
Problemy teczniczne to ma prezes Kaczyńsk w swoim łbie.
as
3 lata temu
co by nie zrobił pis to lewacko-totalna świniarnia i tak będzie kwiczała !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić