Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Bartosz Goluch
|

Coraz bliżej stałych amerykańskich baz w Polsce. Wspólna deklaracja ambasadorów

45
Podziel się:

"Kongres USA i Pentagon rozważają zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, a Polska jest gotowa zapewnić znaczące środki, by wesprzeć te wysiłki" - czytamy we wspólnym liście ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher i ambasadora Polski w Waszyngtonie Piotra Wilczka.

Bazy US Army miałyby powstać już w następnym roku
Bazy US Army miałyby powstać już w następnym roku (PAP/EPA)

Dziennik podaje, że wspólna deklaracja ambasadorów USA i Polski znacząco zwiększa szanse na powstanie baz US Army na terenie naszego kraju. Jak wynika z nieoficjalnych informacji gazety, decyzja o większym zaangażowaniu amerykańskich sił zbrojnych od przyszłego roku jest przesądzona.

Nadal jednak nie wiadomo, jaki charakter miałaby mieć obecność amerykańskich sił zbrojnych. W grę wchodzą dwa scenariusze: żołnierze, tak jak w Niemczech mogliby mieszkać w specjalnych kompleksach wraz ze swoimi rodzinami lub, jak Norwegii, powstałyby składy amerykańskiej broni.

Ambasadorowie zapewnili w liście, że będą "niestrudzenie pracować nad tym, aby cele deklaracji były realizowane poprzez konkretne działania". Podkreślili również, że wysiłki USA "by zwiększyć bezpieczeństwo Polski, zwiększą bezpieczeństwo Europy".

Zobacz także: Zobacz także: Adam Hofman o PiS-ie: dziubali te gminy i dziubali i swoje zrobili

Sygnatariusze listu zwrócili również uwagę na kwestię bezpieczeństwa energetycznego regionu. Ich zdaniem, "projekty utrudniające dywersyfikację źródeł energii, zwłaszcza takie jak Nord Stream 2, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego". Dyplomaci zobowiązali się też do wzmocnienia partnerstwa między oboma krajami i pracy na rzecz pogłębiania polsko-amerykańskiej wymiany handlowej.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(45)
F.
3 lata temu
Ja wciąż uważam że rząd nas oszukuje i jak zwykle nie słucha ludu!!! Dlaczego nie jest zrobione referendum w tej sprawie???? Przecież to my obywatele będziemy ponosić koszty takich baz wojskowych. To po prostu płycie komuś w twarz i wmawianie, że deszcz pada skandal. Nie ma słów na moje oburzenie
{°)
4 lata temu
I macie swoją niepodległość ..... Z wrogiem na pokładzie .....Bravo Polacy Zacznijcie myslec bo z kolan to wy już nigdy nie wstaniecie....
wania
4 lata temu
Amerykańce przekupili naród Polski w 80 latach olejem w beczkach 200 litrowych z terminem 5 lat wstecz . teraz już sa 1100 km od Moskwy.
;)
4 lata temu
A może by tak Zainwestować w AGH i Mieleckie zakłady + nowe technologie a nie wciąż kupować u wuja sama złom ?
;)
4 lata temu
Wujek Sam zwęszył interes. Założy bazę na roponośnych terenach i na minerałach położy łapska a my im jeszcze zapłacimy za pobyt . Super . To całkiem jak lekarze na wczasach za sprzedane recepty . Gloria .
27 1
4 lata temu
"A Polska jest gotowa zapewnić znaczące środki" Niech żyje USA,ale na własny koszt. Przypomnę,że poprzednie nato,już nam raz pomogło,w 1939r. Prawdą jest to,co ktoś kiedyś powiedział,że nowe przysłowie Polak sobie kupi,że przed szkodą i po szkodzie głupi.
wwww
4 lata temu
Już obok A2 nawet pojawiły się pierwse odwierty :) także baza będzie raczej szybko za Poznaniem w stronę granicy konkretnie , pewnie pracują polacy ale właściciel hmm hhhmm kto wie kto wie
Mila
4 lata temu
Memorandum Budapesztańskie podpisane 5 grudnia 1994 roku przez prezydentów USA, Rosji i Ukrainy oraz premiera Wielkiej Brytanii miało stanowić dla Ukrainy gwarancję respektowania jej suwerenności i integralności terytorialnej przez światowe mocarstwa w zamian za wyrzeczenie się odziedziczonej po ZSRS broni jądrowej. Wydarzenia, które obserwujemy obecnie na Krymie pokazują jednak, że treść tego porozumienia nie jest dla Rosji wiążąca. Aneksja Krymu stanowi oczywiste złamanie zapisów Memorandum.
Le
4 lata temu
Myślałem ,że wiele dziesięcioleci walczyliśmy o to żeby nie było nigdy więcej żadnych obcych wojsk w Polsce.
Jsd
4 lata temu
Sojusznicy??? Od kiedy to trzeba za to placic!? Ale polska być bogaty kraj😂😂😂
Mój nick
4 lata temu
I cieszyć się czy też nie cieszyć ? Oto jest pytanie . Tak się ucieszyłem jak wyjeżdżali Rosjanie a teraz Amerykanie będą nas bronili.
Xx
4 lata temu
NIE dla USA!!
old
4 lata temu
Wystarczy kilku,czy kilkunastu Amerykanów.Gdyby z obcych rąk nie daj Boże coś im się u nas stało,to mamy pewna interwencję amerykańskich sojuszników.To My jesteśmy potrzebni,jako kraj do ewentualnego zniszczenia.
rezer
4 lata temu
zamiast wspomagać bogatego brata zza oceanu,kasę powinniśmy wydawać na swoje wojsko i polskie technologie wojskowe.Może by tak polski myśliwiec,rakiety itd...?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić