Natalia Durman
Natalia Durman| 
aktualizacja 

Dobre wieści dla Dudy. Sondaż

72

Większość Polaków dobrze ocenia działalność prezydenta Andrzeja Dudy - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Na postrzeganie prezydentury Andrzeja Dudy zauważalnie przekładają się preferencje z II tury wyborów
Na postrzeganie prezydentury Andrzeja Dudy zauważalnie przekładają się preferencje z II tury wyborów (East News, Mateusz Jagielski)

Działalność prezydenta pozytywnie ocenia 65 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc. od stycznia), 26 proc. (spadek o 1 pkt proc.) jest z niej niezadowolona. Zdania o działalności głowy państwa nie wyraziło 9 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt proc.).

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kto pozytywne ocenia działalność głowy Andrzeja Dudy? Osoby o poglądach prawicowych, zwolennicy PiS oraz sympatycy Kukiz‘15. Prezydent jest także dobrze oceniany przez osoby uczestniczące w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu, młode i słabo wykształcone. Popierają go również mieszkańcy wsi oraz osoby o najniższych dochodach.

Niezadowolone z działań prezydenta są osoby o orientacji lewicowej, wyborcy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, osoby nieuczestniczące w praktykach religijnych lub biorący w nich udział sporadycznie. Duda nie może liczyć na poparcie mieszkańców największych miast oraz osób z wyższym wykształceniem i wysokimi dochodami.

Jak podkreśla CBOS, na postrzeganie prezydentury Andrzeja Dudy zauważalnie przekładają się preferencje z II tury wyborów prezydenckich w 2015 roku. Spośród głosujących wówczas na Andrzeja Dudę 91 proc. dobrze ocenia jego pracę, 6 proc. źle, a 3 proc. nie ma na ten temat zdania. Z kolei w grupie wyborców Bronisława Komorowskiego Andrzeja Dudę dobrze ocenia 26 proc. badanych, zaś 64 proc. źle. Co dziesiąty nie wyraził zdania.

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-8 lutego 2018 roku na liczącej 1057 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Jedno pytanie, jasna odpowiedź

Polacy nie pierwszy raz dobrze wypowiadają się na temat urzędującego prezydenta. W ostatnim sondażu Instytutu Badań Pollster dla Se.pl i Super Expressu zadano im jedno pytanie: "Czy Andrzej Duda powinien wystartować w następnych wyborach prezydenckich?". "Tak" odpowiedziało 57 proc. osób, "nie" - 43 proc.

- Sondaż potwierdza, że Andrzej Duda ma bardzo wielu zwolenników, ale zarazem dość wielu przeciwników. To daje polaryzację polskiej opinii publicznej. Generalnie widać, że ciągle przeważają zwolennicy prezydenta - komentował politolog prof. Antoni Dudek.

Zobacz także: Zobacz także: Paweł Lisicki: też bym chciał, by rządziły nami anioły:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić