oprac. Przemysław Ciszak| 

Dodatkowy dzień wolny 12 listopada. Prezydent podpisze ustawę

227
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę ustanawiającą 12 listopada dniem wolnym - zapowiedział jego rzecznik Błażej Spychalski. Złożył tę deklarację po kilkugodzinnym szumie w sprawie decyzji prezydenta. O wahaniach Dudy mówił m.in. marszałek Senatu.

Dodatkowy dzień wolny 12 listopada. Prezydent podpisze ustawę
(East News/ Bartosz KRUPA)

[Aktualizacja: 11:00]

Wątpliwości i zamieszanie wokół podpisu prezydenta pod ustawą o dodatkowym dniu wolnym od pracy 12 listopada w końcu zostały rozwiane. Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta, potwierdził, że Andrzej Duda jednak sygnuje wolny poniedziałek po obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Do poniedziałku rana nie było to jednak takie pewne. "Prezydent poważnie się waha, czy podpisać ustawę o wolnym 12 listopada" – pisał portal wPolityce, powołując się na swoje źródła w Pałacu Prezydenckim. Potwierdzał to również marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Prezydent waha się. Jak z resztą rozmawiałem z panem prezydentem, faktycznie wahał się podczas tej rozmowy. Ale to jest decyzja prezydenta i zobaczymy jaką decyzję podejmie mówił w poniedziałek rano Polskiej Agencji Prasowej marszałek.

Przypomnijmy, że ustawa, która miała nam dać dodatkowy dzień wolny, w poniedziałek po 100. rocznicy odzyskania niepodległości, wróciła z poprawkami senatorów do Sejmu. Teraz posłowie 7 listopada mają ocenić propozycje Senatu, a potem ustawa zostanie przedłożona prezydentowi Dudzie do podpisu.

Kłopot w tym, że - jak zaznaczał informator portalu wPolityce - w takim trybie prezydentowi zostawia się zaledwie kilka dni na rozpatrzenie ustawy, a nie przewidziane w Konstytucji 21 dni.

Również sam rzecznik prezydenta niepewnie wypowiadał się względem podpisu. - Poczekajmy, aż ustawa trafi na biurko prezydenta, zobaczymy, jaki będzie jej ostateczny kształt - komentował rano doniesienia medialne w radiu Plus Błażej Spychalski. Przekonywał tylko, że Andrzej Duda jest póki co "ostrożnym zwolennikiem". Zdaniem rzecznika prezydenta wolne w dniu 12 listopada jest "jak najbardziej celowe".

Ostatecznie jednak, jak zaznaczył na Twitterze, prezydent uznał, że parlament podjął słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę, a podpis Andrzeja Dudy znajdzie się pod ustawą o wolnym poniedziałku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić