Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Drastyczny wzrost opłat sądowych. Resort Ziobry wyjaśnia, skąd podwyżki

47
Podziel się:

Było 600 zł, będzie 2000 zł. Tyle wkrótce będzie wynosić opłata stała za wniosek rozwodowy. Drastyczny wzrost nastąpi także w przypadku innych opłat sądowych. Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że chodzi o dostosowanie wysokości opłat do realiów oraz o odciążenie sędziów.

Za sprawy sądowe zapłacimy dużo więcej
Za sprawy sądowe zapłacimy dużo więcej (Agencja Gazeta, Jacek Babiel)

Zbigniew Ziobro po cichu forsuje drakońskie podwyżki opłat sądowych, korzystając z zamieszania, jakie wywołuje spór o reformę sądownictwa.

Resort Zbigniewa Ziobry przekonuje, że Polacy zarabiają coraz więcej, a w sądach obowiązują stare, "niedostosowane do rzeczywistości" opłaty.

Z punktu widzenia przeciętnego obywatela, najbardziej drastyczna podwyżka dotyczy opłaty stałej przy sprawach rozwodowych. Obecnie wynosi 600 zł, ale teraz będzie to aż 2000 zł.

Czy w ten sposób Zbigniew Ziobro chce zniechęcić Polaków do rozwodów? Ministerstwo Sprawiedliwości nic o tym nie mówi, ale przekonuje, że zmiany przyspieszą postępowania przed sądam cywilnymi.

Zobacz także: Wideo: burzliwe posiedzenie komisji sprawiedliwości. Budka składa zawiadomienie na Piotrowicza

Podstawowa opłata sądowa od pisma podlegającego opłacie wzrośnie z 30 zł do 100 zł. Także 100 zł będzie wynosić opłata podstawowa w sprawach spadkowych, gospodarczych czy dotyczących ksiąg wieczystych.

Resort Ziobry wprowadza też opłatę 100 zł za pisemne uzasadnienie wyroku. Obecnie za to się w ogóle nie płaci.

Jak ministerstwo uzasadnia tę opłatę? W piątkowym "Fakcie" czytamy, że według resortu Polacy obecnie często składają wnioski o pisemne uzasadnienie wyroku, niezależnie od tego, czy jest to do czegoś potrzebne, czy nie. Ma to powodować odciąganie sędziów od ważniejszych spraw.

Drastyczny wzrost opłat dotknie też polskie firmy. Zgodnie z propozycją Zbigniewa Ziobry, spółki zapłacą aż 5000 zł za pozew o rozwiązanie spółki lub wyłączenie wspólnika. Obecnie opłata wynosi 2000 zł.

Dwu- a nawet trzykrotnie więcej trzeba będzie zapłacić za pozew zbiorowy.

Informacje o drastycznym wzroście opłat sądowych wzbudziły protesty. Krytycy tych zmian wskazują, że utrudnią one zwykłym obywatelom dochodzenie swoich spraw przed sądami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(47)
Obyeatel
5 lata temu
Pomysly ministra z wyrokiem !!! Rece opadają
sda
5 lata temu
Polacy zarabiają coraz więcej, jednak wzrost podatków i inflacja to zżera i sytuacja materialna obywateli się nie poprawia, Mówimy tu o przysłowiowych Kowalskich. A te oderwane od rzeczywistości młotki przy korycie tego nie rozumieją.
Fakej
5 lata temu
Ludzie po prostu nie będą zawierać związków małżeńskich ani spółek. Dziel i rządź!
Zadowolony
5 lata temu
Ja biorę kasę z 500+ kto inny mi da ? I ja wiem wszystkie zmiany wprowadzane przez Pis są dobre , a wy się nie znacie to się nie odzywajcie , jest dobrze a będzie jeszcze lepiej .
jojo
5 lata temu
HAHAHHA NO NIEMA JAK UBek i SBek Budka Z DARMO DAWAŁ ROZWODY na telefon z żurkiem a co
asd
5 lata temu
Genialne w swojej prostocie ! Będzie jak w dowcipie o bacy i chirurgu plastycznym,...że taniej wyjdzie jak znajomy myśliwy drugą połówkę odstrzeli.
wlod
5 lata temu
Macie dobrą zmianę, ale co tam stać nas bo dostaliśmy 500+ to teraz trzeba oddać. Jeszcze nieraz wam zdrenują kieszenie a wy się cieszcie bo dają.
ak001
5 lata temu
Jasne, niech się małżonkowie zdradzają, niech się nad sobą znęcają, niech się pozabijają... byle by statystyki wskazywały, że w Polsce się poprawiło.
gregor
5 lata temu
Reforma pisu sady beda dostepne tylko dla elit.
sprawiedliwos...
5 lata temu
no i mamy ziobro - pisowski rzad - hah ah ah auhuahaujauajhuahauja
porażka
5 lata temu
Skądś muszą brać te "nadwyżki w budżecie" Najpierw zwiększenie OC,podatek bankowy,opłaty sądowe...a ciemny lud za wszystko płaci i jeszcze się cieszy bo usłyszał w TVPis że tak dobrze mu się żyje
hahaha...
5 lata temu
Cytując klasyka:ojczyznę dojną racz nam zwrócić panie...doją ciemnogród aż miło,a ciemny lud im przyklaskuje
dojna zmiana
5 lata temu
Podobno PIS ma nadwyżki w budżecie,a codziennie słyszę że złodzieje mają jakiś pomysł żeby głębiej sięgnąć do kieszeni podatnika.Podobno wystarczy nie kraść
hary-63
5 lata temu
skoro nie będzie nas stać na sądy to będziemy wysadzać je w powietrze.I to będzie sprawiedliwe.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić