Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Magdalena Nałęcz
|
aktualizacja

Ekshumowano kolejną ofiarę katastrofy smoleńskiej

37
Podziel się:

Prokuratura nie chce ujawnić, o kogo chodzi, jednak wiadomo, że w czwartek ekshumowano kolejną ofiarę katastrofy w Smoleńsku. Do końca roku śledczy chcą przeprowadzić jeszcze 32 takie działania związane z tragedią z 2010 r.

Grób Aleksandry Natalli-Świat na wrocławskim cmentarzu Ducha Świętego po zakończeniu czynności ekshumacyjnych,
Grób Aleksandry Natalli-Świat na wrocławskim cmentarzu Ducha Świętego po zakończeniu czynności ekshumacyjnych, (PAP, Maciej Kulczyński)

- Ciało zostanie przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Na początku kwietnia ub.r. śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Już w czerwcu prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, a decyzja o nich wynikała m.in. z wykrytych nieprawidłowości w rosyjskiej dokumentacji medycznej. Cztery osoby zostały skremowane). Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ub. roku ekshumowano w sumie 11 osób, choć początkowo planowano 10. Wynikało to z wykrycia jednej zamiany ciał - podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i prezesa PKOl Piotra Nurowskiego. Po dwóch miesiącach przerwy w marcu 2017 r. ruszył kolejny etap ekshumacji. W marcu ekshumowano sześć, a w kwietniu cztery ciała. W maju - jak dotąd - cztery.

W tym roku jeszcze 32 ekshumacje

Prokuratura nie ujawnia żadnych szczegółów, a rodziny coraz częściej zwracają się z prośbą o nieujawnianie danych ekshumowanych osób. Na początku kwietnia poinformowano, że w trakcie przeprowadzanych od listopada ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, a w pięciu trumnach znaleziono szczątki innych osób.

Podczas każdej ekshumacji sprawdzana jest nie tylko tożsamość ofiary katastrofy. Biegli przeprowadzają sekcje zwłok, tomografie, pobierają próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.

Prokuratorzy chcą do końca roku przeprowadzić jeszcze 32 ekshumacje; kolejnych 26 zaplanowano na 2018 r.

Sześć ciał znalazło się w nieodpowiednich grobach

Wątpliwości dotyczące m.in. tożsamości ofiar pojawiły się już w 2011 r., kiedy rodziny dostały dokumentację medyczną sporządzoną przez Rosjan. Przeprowadzono wówczas dziewięć ekshumacji (w l. 2011-12) i stwierdzono, że sześć ciał zostało złożonych nie w swoich grobach. Biegli, którzy wówczas przeprowadzali badania, ocenili, że błędy są w 90 proc. rosyjskiej dokumentacji medycznej.

Tych kwestii dotyczy jedno z śledztw okołosmoleńskich prowadzonych również przez zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej. Toczy się ono m.in. w sprawie nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Na 5 lipca na przesłuchanie w charakterze świadka został wezwany szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk.

Mimo sprzeciwu, ekshumacje będą

Decyzje o ekshumacjach spotkały się ze sprzeciwem części rodzin ofiar. Do Prokuratury Krajowej wpłynęły zażalenia, skargi i wnioski o uchylenie postanowień ws. ekshumacji. Prokuratura od początku stoi jednak na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach. Ponadto w październiku 2016 r. ponad 200 osób, członków rodzin 17 ofiar, zaapelowało w liście otwartym o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
Van Sutener
5 lata temu
Za części innych zwłok dołożone do trumny rodzina dostaje od Państwa do 300 tys złotych
Nikodem
5 lata temu
BANDA ZWYRODNIALCOW Z PISU Z NACZELNYM KATEM JAROSŁAWEM PASTWI SIĘ NAD RODZINAMI I ICH BLISKIMI OBY ZA TO ODPOWIEDZIELI .
ania
5 lata temu
czemu zatem nie przeprowadzono badan od razu w polsce swoich i dna, ni byloby dymu, a teraz robia eshumacje, i odszkodowania bira za to, no bo jak inaczej wyciagnac kase z budzetu, zobaczycie jakie pustki beda w kasie i defcyt po tym jak odejda, beda tworzyc dowody, wyciagac jakies papiery, przetwarzac bo tylko to im pozwala na utrzymywanie sie w siodle, niby Lper ma dowody, trzeba eshumowac, przeciez dal kaczynskiemu, no i? czemu Jarek tyle lat zwlekał? nie wiem ze polska jest takk duran i tego nie widzi,
pp
5 lata temu
Tyle zła na oczach milionów!!!
pp
5 lata temu
Smród i tyle, co z tą Polską!!! Kiedyś przodkowie walczyli o Polskę, a dzisiaj w jasny dzień na oczach milionow Polaków tyle zła!!!
pp
5 lata temu
Smród i tyle, co z tą Polską!!! Kiedyś przodkowie walczyli o Polskę, a dzisiaj w jasny dzień na oczach milionow Polaków tyle zła!!!
pp
5 lata temu
Smród i tyle, co z tą Polską!!! Kiedyś przodkowie walczyli o Polskę, a dzisiaj w jasny dzień na oczach milionow Polaków tyle zła!!!
pp
5 lata temu
Smród i tyle, co z tą Polską!!! Kiedyś przodkowie walczyli o Polskę, a dzisiaj w jasny dzień na oczach milionow Polaków tyle zła!!!
pp
5 lata temu
Smród i tyle, co z tą Polską!!! Kiedyś przodkowie walczyli o Polskę, a dzisiaj w jasny dzień na oczach milionow Polaków tyle zła!!!
Jaca1968
5 lata temu
Ciekawe jak za 40 lat wszyscy będą postrzegać pis. Garstka betonu nadal będzie widzieć bohaterów, ale nawet do dziś można znaleźć twardogłowych wychwalających komunizm jako najlepszy system polityczny. Reszta pewnie na samą myśl o pisie będzie mocno nadużywać partykuły "mać" wkładając patriotycznie uprawiane zeszłoroczne buraki do gara i oglądając schabowego jedynie w TV. Wtedy jednak będzie już za późno, bo czasu cofnąć się nie da. Odstawcie coniedzielne opium i popatrzcie trzeźwo na Grecję i Węgry. Za durną politykę i rozdawnictwo naszych obecnych władz zapłacą nasze dzieci i wnuki oraz my na emeryturze z garnuszkiem pod kościołem. Nie zdziwię się jak następne pokolenia w podzięce za naszą (jako ogół) głupotę obetną emerytury i rent do 200-300 zł/mies. lub zlikwidują ZUS zupełnie. Powiedzą przehulaliście naszą przyszłość to w podzięce macie chłodne konsekwencje swojej głupoty i naiwności. I faktycznie wielką naiwnością jest liczyć, że będzie inaczej!
PiS #1
5 lata temu
0001 Prosty rachunek sumienia…:  p. Duda – to ja łamię nieustanie Konstytucję i podpisuję wszystko co mi każe Kaczor  p. Kurski – to ja wykończyłem Opole i TVP  p. Przyłębska- to ja wykończłam TK  p. Berczyński – to ja wykończyłem caracale,  p. Zalewska – to ja wykończyłam edukację,  p. Ziobro – to ja wykończyłem niezawisłe sądy,  p. Macierewicz – to ja wykończyłem polską armię,  p. Radziwiłł – to ja wykończyłem in vitro i polskie szpitale,  p. Szyszko – to ja wykończyłem puszcze i polskie drzewa,  p. Waszczykowski – to ja wykończyłem pozycję Polski na arenie międzynarodowej,  p. Piotrowicz – to ja wykończyłem Trybunał Konstytucyjny,  p. Gliński – to ja wykończyłem Muzeum II Wojny Światowej,  p. Rydzyk – to ja wykończyłem polski Kościół,  Podsumowanie:  p. Kaczyński – to ja wykończyłem Polskę i cały dorobek ostatnich 27 lat!!!
zdzicho55
5 lata temu
Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana: 1) na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego, 2) na zarządzenie prokuratora lub sądu, 3) na podstawie decyzji właściwego inspektora sanitarnego w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel. Zgodnie z treścią rozporządzenia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, ekshumacja zwłok jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia i przeprowadzana powinna być we wczesnych godzinach rannych. Tak więc obecne ekshumacje to przestępstwo którym powinien się zając prokurator.........
YGT
5 lata temu
Według najnowszych wyników śledztwa nadkomisji Burczyńskiego i Tatusiewicza samolot i brzoza byli pijani.
Obłudny karze...
5 lata temu
Dzieje się tak aby wina nie leżała po stronie śp.Prezydenta.Zrobią wszystko,że tak nie będzie.Rob dobrze napisał-jest czarno na białym.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić