Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Elektrownia jądrowa w Ostrowcu. Białoruś uruchomi ją w marcu

9
Podziel się:

Kosztowała około 11 mld dol. Pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony wiosną. Białoruska elektrownia znajduje się dwa razy bliżej Polski niż Czarnobyl.

Elektrownia jądrowa w Ostrowcu.
Elektrownia jądrowa w Ostrowcu. (Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Стэльмах Аляксандр Мікалаевіч, Стэльмах Аляксандр Мікалаевіч)

Pierwsza na Białorusi elektrownia jądrowa w Ostrowcu tuż po Nowym Roku zacznie być uzbrajania w rosyjskie paliwo. Uruchomiona ma zostać wiosną - pisze "Rzeczpospolita". Drugi blok ma być gotowy do końca 2020 r.

Budowana przez rosyjską firmę Rosatom atomówka znajduje się 250 km od Polski. Inwestycja spotkała się z protestami głównie ze strony Litwy, gdyż - jak przypomina dziennik - głównym źródłem chłodzenia reaktorów Ostrowca ma być płynąca przez Wilno rzeka Wilija.

Jednak niepokój związany z powstaniem elektrowni jądrowej zlokalizowanej dwa razy bliżej naszych granic niż Czarnobyl budzi się również po polskiej stronie.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", powołująca się na dokument "Ostrowiec śmierci" zrealizowany przez niezależną grupę białoruskich filmowców ze Studia X97, przy jej budowie zginęło 5 osób. Były również awarie, korpus reaktora spadł z wysokości siedmiu metrów, a budujący reaktor podjęli strajk w związku z warunkami pracy.

Elektrownia w Ostrowcu ma być najnowocześniejszą i najbezpieczniejszą - w rzeczywistości jednak bardziej przypomina prototyp, a niżeli sprawdzoną technologię - pisze "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
reki
2 lata temu
Super, a tu nadal generatory z biegającymi chomikami ,więcej Grety i ekocwaniaczków a bankowo będzie tańsza energia
Atomniedlanas
2 lata temu
My budujmy bloki na węgiel lub na gaz, bo są bezpieczne i mamy te surowce. Równolegle rozwijajmy energetykę ze źródeł odnawialnych. Na skutki usuwania awarii z elektrowni atomowych nas nie stać, a swoich technologii przemysłowych nie mamy, bo jesteśmy krajem rolniczym i posłuch tu mają technicy Maliniaki.
Lokkpo
2 lata temu
A my ciągle zacofani bez perspektyw uzaleznieni od rosyjskiego węgla Juz wiecie czemy ostatnia osoba ktora podda krytyce Putina jest Duda
Romcio
2 lata temu
Wszystkie elektrownię stawia się w takim miejscu aby konsekwencje ewentualnego wybuchu poniósł też inny kraj łatwiej podzielić się kosztami akcji ratunkowej poza tym kraj zagrożony zawsze udzieli pomocy.
Romcio
2 lata temu
Biedny zacofany kraj nie stać go na elektrownię z odnawialną energią.za te pieniądze powstały by tyle elektrowni wiatrowych że energetycznie było by to samo tylko logistycznie jest to bardziej skomplikowane , więc jeżeli chodzi o przyrodę to mamy ją w du..je. ważne aby ktoś zarobił, zapewne będzie to znaczny wkład prywatny. I udział prywatny tak jak nasze autostrady.
Kalkulator997
2 lata temu
Ile to jest dwa razy bliżej ? Rozumiem, że o połowę bliżej niż ta w Czarnobylu ale dwa razy bliżej ? A ile w takim razie jest to raz bliżej albo pięć razy bliżej ?
elektryk
2 lata temu
Nie długo będziemy żyć wieczorami przy świecach.Zapóźnienie w energetyce jest coraz większe i to będzie decydowało o naszej przyszłości.
P.s.
2 lata temu
Ruskie mogą szantażować, nie wiadomo jak było z Czarnobylem
Cóż
2 lata temu
Świat pomału wycofuje się z elektrowni atomowych, ale nie Białoruś.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić