Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Patryk Skrzat
|

Firmy nie ma, skarbówka nie odpuszcza. Byli prezesi mają płacić z własnej kieszeni

3
Podziel się:

Nie ma zmiłuj w walce z karuzelami VAT-owskimi. Żaden były prezes, ani żadni byli członkowie zarządów firm nie mogą spać spokojnie. Nawet jak za ich czasów fiskus nie miał uwag.

Skarbówka wraca do starych spraw po wielu latach
Skarbówka wraca do starych spraw po wielu latach (PAP)

Walka z szarą strefą odbija się na byłych władzach firm - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, byli prezesi i członkowie zarządów "są obarczani odpowiedzialnością za zaległości podatkowe firm nawet wtedy, gdy za ich czasów nie miała ona żadnych kłopotów z urzędem skarbowym, bo te pojawiły się dopiero po przeprowadzonej po latach kontroli".

Jak przytacza "DGP", w bazie orzeczeń NSA jest są już ponad 4 tys. przykładów orzeczeń, dotyczących odpowiedzialności byłych władz firm za zaległości podatkowe.

Dla wywoływanych do tablicy prezesów i ich współpracowników nie ma jednak dobrych wieści. - Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe spółki stanowi istotny czynnik ryzyka w ramach sprawowanej przez nich funkcji - komentuje Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w Accreo.

Zobacz także: Obejrzyj: Przyszłość polskiego rynku lotniczego

- Z mojego doświadczenia wynika, że obecnie na porządku dziennym są sytuacje, w których próbuje się nałożyć na członków zarządu (obecnych lub byłych) odpowiedzialność osobistą, a także wszczynane są postępowania karne skarbowe. Niestety orzecznictwo sądów administracyjnych, zwłaszcza NSA, doprowadziło do sytuacji, w której oczekuje się od członka zarządu wiedzy i rozeznania, które już nawet nie są ponadprzeciętne, ale totalne - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(3)
WolnyJakPtak
2 lata temu
I dlatego nic nie mieć jest najlepiej i zwracać się po zapomogę
kris
3 lata temu
I tak powinno być.
vf
3 lata temu
hehehe, jak pis wygra wybory, to wam takie kontrole przeprowadzi, ze bedziecie placic nie wiedzac nawet za co!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić