Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Anna Kozińska
|
aktualizacja

Gross krytycznie o nowelizacji ustawy o IPN. "Będą musieli postawić w stan oskarżenia każdego Żyda"

49
Podziel się:

- Geniusz z Nowogrodzkiej spuścił ze smyczy swoje psy gończe i uzyskał rezultat dokładnie odwrotny od zamierzonego - stwierdził Jan Tomasz Gross. W ten sposób odniósł się do budzącej kontrowersje nowelizacji ustawy o IPN.

Jan Tomasz Gross w tekście dla "Newsweeka" pisze o nowelizacji ustawy o IPN
Jan Tomasz Gross w tekście dla "Newsweeka" pisze o nowelizacji ustawy o IPN (PAP, Grzegorz Jakubowski)

- Zakaz mówienia prawdy o zagładzie Żydów - tak według Grossa postępują rządzący, proponując zmiany w ustawie o IPN. Część wypowiedzi historyka i autora książek o Zagładzie została opublikowana już w niedzielę. Teraz "Newsweek" zamieścił pozostały fragment. Nie jest łagodniejszy od poprzedniego.

- Działalność naukowa Polaków przyniosła szacunek dla kraju, którego społeczeństwo otwarcie konfrontuje się z bardzo trudna przeszłością. Jednym bezmyślnym gestem panowie Ziobro i Jaki reputację Polski w tej materii przekreślili - podkreślił historyk.

Oskarża polityków o to, że stanowią prawo i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. - Będą musieli postawić w stan oskarżenia każdego ocalonego Żyda który przeżył w Polsce okupację. Skąd ta pewność u Grossa? Jak stwierdził, we wszystkich świadectwach, które czytał, była mowa o "zdradzie, szantażach czy rabunku ze strony Polskiego otoczenia".

Zobacz także: Zobacz też: Minister Warchoł tłumaczy niuanse ustawy o IPN

Nie ukrywa jednak, że za wszystkim stoi Jarosław Kaczyński. - Geniusz z Nowogrodzkiej spuścił ze smyczy swoje psy gończe i uzyskał efekt odwrotny od zamierzonego - ocenił Gross.

"To po prostu zakaz mówienia prawdy o Zagładzie Żydów"

Według Grossa politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą"fałszować historię". Tłumaczył, że w nowelizacji nie ma mowy o "polskich obozach śmierci", więc w działaniach PiS wcale nie o nie chodzi. Według historyka gdyby to sformułowanie padło, nie byłoby takiej dyskusji i "pies z kulawą nogą by na to nie zareagował".

Nowe prawo domaga się, pod groźbą kary, usunięcia z narracji historycznej wiedzy na temat współudziału polskiej ludności w prześladowaniu Żydów podczas okupacji - zaznaczył historyk. Nie ma wątpliwości, że nowa ustawa to po prostu "zakaz mówienia prawdy o Zagładzie Żydów".

Kulisy sporu na linii Polska-Izrael

Sejm przyjął nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub do trzech lat więzienia za sugerowanie polskiego udziału w masowej zagładzie Żydów. Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów. Za przyjęciem zmian było 279 posłów, 5 było przeciw, 130 wstrzymało się od głosu.

Później senackie komisje poparły nowelizację ustawy o IPN bez poprawek, a po nich swoją aprobatę wyraził Senat. Za zmianami głosowało 57 senatorów, 23 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecyduje czy go podpisać.

Parlament Izraela - Kneset - chce odpowiedzieć Polsce własną ustawą, według której polskie prawo neguje Holokaust. Stany Zjednoczone wydały z kolei własny komunikat w sprawie nowelizacji. Wcześniej w polsko-izraelski spór włączyli się amerykańscy kongresmeni, którzy zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy.

"Współpraca Polaków z nazistami podczas Holokaustu jest faktem" - to z kolei słowa z artykułu norweskiego portalu document.no. Ambasada RP w Oslo domaga się usunięcia tego fragmentu artykułu o nowej polskiej ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej.

Źródło: "Newsweek"/WP

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
976
4 lata temu
Gross nie ma nic do powiedzenia - niech stuli p#2¤¤sk i siedzi cicho.
Pit
4 lata temu
A jaki z niego historyk? Kimże on w ogóle jest ??? Siejący nienawiść mały człowiek który za swoje niepowodzenia obwinia wszystkich tylko nie siebie ! I jeszcze obwinia Polskę ! A przy tym guzik wie tak naprawdę
Obco
4 lata temu
Ten śmieć ma jeszcze polskie obywatelstwo??? PISie jesteś zbyt łagodny dla takich gnoji.
Zgbi
4 lata temu
Gros jeśli ciy Polsce tak zile i simjerdziy to ty dobrze wiesz jaki kierunek obrać igdzie się udac
wiedza na opa...
4 lata temu
profesor a nie wie że Żydzi sami siebie zkazywali na śmierć
kabel 68
4 lata temu
Właśnie przeczytałem w wikipedi że szanowny ,,pan''Gross nie studiował Historii lecz socjologię ???
Vox Populi
4 lata temu
Gross to mitoman i oszust ! Niech pierw skończy jakieś studia historyczne żeby nauczyć się metodologii pracy historyka bo teraz prowadzi swoistą krucjatę przeciwko Polsce. Zastanawiam się czy za to że Polacy uratowali z rąk niemieckich jego ojca ?
Kopa
4 lata temu
On? Historyk? Prędzej histeryk.
polak
4 lata temu
Żydzi w Judenracie i policja żydowska ma krew na rękach. Oni mordowali swoich rofakow
tragedia
4 lata temu
buraki zniszczą ten piękny kraj
Bajobongo
4 lata temu
Ci panowie,celowo z małej na tym zdjęciu mają odruchy wymiotne czy co.
Cała polityka
4 lata temu
Ziobro i co teraz pyta Jaki. Hmmm nie mam pojęcia odpowiada Ziobro.
go
4 lata temu
Bzdura Pokazali układ niemiecko francusko izraelski oraz to że Izrael sam wzmacnia, wspiera i tworzy od nowa mocarstwo niemieckie
ardo
4 lata temu
A kim jest Gross aby się w tej kwestii wypowiadać?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić