o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Bartosz Krzyżaniak
|
aktualizacja

Groźna choroba ASF już w Warszawie. "Sytuacja jest poważna"

35
Podziel się

Kolejne przypadki ASF w Polsce. Już 660 dzików zarażonych. Ogniska choroby są już 180 km od granicy z Białorusią. Wirusa znaleziono w ciele zwierzęcia, które padło w stolicy.

Zdaniem Janusza Piechocińskiego, byłego wicepremiera i szefa PSL, mamy do czynienia z "niekontrolowaną epidemią"
Zdaniem Janusza Piechocińskiego, byłego wicepremiera i szefa PSL, mamy do czynienia z "niekontrolowaną epidemią" (Shutterstock.com)
bDRNyPPF

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) pojawił się w Polsce w lutym 2014 roku. Na początku siedliska choroby występowały przy granicy z Białorusią. Od tego czasu wykryto 104 ogniska choroby u świń i 660 u dzików. Ostatnie doniesienia Głównego Lekarza Weterynarii są niepokojące, o czym przypomina były wicepremier i szef PSL Janusz Piechociński.

Warszawski dzik to pierwszy przypadek zwierzęcia chorego na ASF znalezionego na terenie miasta. Dziki zarażone wirusem ASF znaleziono też na terenie innych podwarszawskich gmin - Jabłonny, Leszna i Konstancina.

bDRNyPPH

Janusz Piechociński stwierdził wprost, że mamy do czynienia z "niekontrolowaną epidemią".

- Zdesperowani rolnicy żądają dymisji ministrów rolnictwa i środowiska, zapowiadają też marsz na Warszawę - pisze Piechociński na Twitterze.

Zobacz także: Wiem, ale nie powiem. Kuriozalna odpowiedź wiceminister rolnictwa
bDRNyPPN

Według Krzysztofa Jażdżewskiego, zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii, dziki nie przeniosły choroby w głąb kraju. Jej rozprzestrzenieniu przysłużył się "czynnik ludzki". A konkretnie - skażona żywność przenoszona przez ludzi. Stąd apel Jażdżewskiego, by jedzenie wyrzucać do zabezpieczonych pojemników i nie zostawiać ich wystawionych przed domami, np. w workach, do których dziki bez przeszkód mogą się dostać.

Afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi. Przynosi jednak spore straty gospodarce. Dotyczą produkcji trzody chlewnej, a także produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

bDRNyPPO

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

bDRNyPQi
KOMENTARZE
(35)
anna
3 lata temu
I ZNÓW RZĄD NIE DAŁ RADY
Ach
3 lata temu
Co na to nasza opatrznościowa Matka Szydło, która tak nas chroni przed wszystkimi zagrożeniami podłego świata? Czy wygłosi orędzie do suwerena machając przy tym bezrozumnie rączętami?
behawiorysta
3 lata temu
Dziki są bardzo inteligentne, szybko się uczą. Umiejętnością socjalizacji podobno przewyższają psy. Można zatem sądzić, że za kimś przyszły do Warszawy.
bDRNyPQj
Trwasz
3 lata temu
Najgrozniejsza choroba to PiS!!!!
wania
3 lata temu
To w Warszawie już świnie padają .
Najnowsze komentarze (35)
Łowiec
3 lata temu
A co na to obrońcy zwierząt, przeciwnicy odstrzałow. Dać im przymusowo te zwierzęta
Jarek
3 lata temu
Mówiłem wam,że to wataha, chora na kasę
Trwamy
3 lata temu
Wreszcie zdjęcie marka z rodziną
tak tylko
3 lata temu
natychmiast powybijać przecież szyszki to potrafią
ja
3 lata temu
Czyli co? Podwyżka cen mięsa????
xyz
3 lata temu
Piechociński ma z kolei niekontrolowany słowotok. Mówi co wie, ale nie wie co mówi! Do wymiany!
Trwasz
3 lata temu
mam dziś przepustkę,uważajcie na mnie
ziutek
3 lata temu
Za takie ,,straszne'' wiadomości ten rząd bierze pieniądze od firm farmaceutycznych , tylko żeby im nie przyszło do tych chciwych i durnych łbów zaifekować parę osób - tak dla przykładu że są prawdomówni
bDRNyPQb
won
3 lata temu
i co dewastator szyszko nie dał rady?
Miko
3 lata temu
O jakiej skażonej żywności mowa?
kuklinski
3 lata temu
Afrykański pomór świn przy naszej wschodniej granicy rozprowadzili agenci słuzb specjalnych zachodu żeby wywowołać epidemnię i panikę w Białorusi i Rosji chodzi o to abyśmy mieli embargo na eksport wieprzowiny na wschód a oni w tym czasie bedą robić dobry interes z tymi krajami . Afrykański pomór świń to choroba krajów o ciepłym klimacie więc rzeczywiście przyczynili sie nam do tego ,, PRZYJACIELE Z ZACHODU "
hej
3 lata temu
na wiejskiej no nareszcie
Yaro
3 lata temu
Myślę że z polecenia ministra Szyszko piszecie te bzdury. A chodzi o to, że bez krytyki narodu będzie mógł oddać się swojej pasji. Nie dobrze się robi jak pomyślę że ministrem środowiska jest taki człowiek.
sj
3 lata temu
To jak przechowywać śmieci?gromadzić w piwnicy i brać wolne gdy jeździ śmieciarka?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić