Rozliczenie w Urzędzie Skarbowym czy online? Zalety obu rozwiązań
Tradycyjnie zeznania podatkowe składamy poprzez Urząd Skarbowy. Wystarczy udać się do urzędu w swym mieście i poprosić o odpowiedni formularz do rozliczenia danej deklaracji. Powinni Państwo wiedzieć, iż wypełnia się wyłącznie odpowiednie zeznanie, zależnie od przychodu, który otrzymali Państwo w danym roku. Również w Internecie, na stronie Urzędu Skarbowego miasta można znaleźć dokument do pobrania i wydrukowania, wypełnienia i wysłania. Po otrzymaniu formularza, trzeba go wypełnić i policzyć wszystkie kwoty oraz wpisać je do odpowiednich rubryk. Niekiedy nie jest to zbyt proste, zatem można zwrócić się do osób, które znają się na deklaracjach podatkowych i mogą pomóc ją wypełnić. Mogą Państwo poprosić również o pomoc i wytłumaczenie w Urzędzie Skarbowym. Jakie zalety ma tradycyjne wypełnienie dokumentu dotyczącego PIT? Jest ono przeznaczone dla tradycjonalistów, którzy wolą pisemnie wypełniać dokumenty oraz osób mających problemy z dostępem do sieci. Następnie już tylko wypisany dokument należy zanieść do Urzędu. Jednakże od lutego 2019 roku pojawiła się alternatywna opcja wypisania dokumentu. Mogą Państwo bowiem rozliczyć PIT-a przez Internet. Należy zalogować się do systemu twój e-pit. Później można spokojnie wypełnić odpowiednie PITy, które po wypełnieniu i wypisaniu wszystkich rubryk zostaną przesłane na stronę Urzędu Skarbowego.
Jak rozliczyć przychody z zagranicy? Kto posiada obowiązek rozliczenia dochodu?
Obowiązek ten zależy od dwóch głównych kryteriów dochodowych: rezydencji podatkowej oraz kraju, z którego lub w którym otrzymali Państwo owe dochody. Pierwszy czynnik zakłada, iż osoby posiadające polską rezydencję podatkową muszą rozliczyć się z otrzymywania przychodów zagranicznych w Polsce. Rezydencja podatkowa występuje w przypadku, gdy przebywają Państwo w Polsce ponad 183 dni w ciągu roku (łącznie, niezależnie od przerw między tymi okresami) albo wtedy, gdy posiadają Państwo w Polsce ośrodek osobistych interesów czy tych niezbędnych do życia, np. pracę i rodzinę. Z kolei mianem krajem zagranicznym nazywamy (w znaczeniu tego podatku) kraj, który ma z Polską podpisaną umowę z odliczeniem podatku. Wówczas, jeśli mają Państwo rezydencję podatkową taką, jak opisana wcześniej oraz z krajem zagranicznym jest podpisana wymieniona umowa, to muszą Państwo rozliczyć się z przyjmowanych dochodów z zagranicy (zarówno wtedy gdy w Polsce otrzymywany był przychód, jak i wtedy, gdy Państwo go nie przyjmowali). Dochody zagraniczne trzeba wpisać do odpowiednich rubryk w tabeli deklaracji podatkowej, którą Państwo muszą rozliczać.
Do kiedy można rozliczyć PIT za ubiegły rok podatkowy? PIT 2022/2023
Terminy składania rozliczenia PIT za rok ubiegły 2022, są jasno określone, zatem już teraz mogą Państwo zacząć dostarczać swe deklaracje podatkowe. -Wszystkie PIT obowiązuje ten sam termin. PIT mogą Państwo składać od teraz do 30 kwietnia 2023 roku. Ewentualnie w razie pomyłki wysokości dokonanych odliczeń czy też w sytuacji późnego otrzymania PIT 11 od pracodawcy. ostatecznym terminem jest 2 maja tego roku. Niech Państwo pamiętają jednakże, iż termin złożenia podatku nie jest jednoznaczny z zapłatą go. Bowiem przykładowo można złożyć deklarację w lutym, zaś zapłacić podatek w marcu lub kwietniu. Jest to jak najbardziej legalne. Nie można tylko przekroczyć terminu 2 maja.
PIT 28: Jak go rozliczać?
PIT 28 to PIT wynikający z rozliczenia dochodów uzyskiwanych z imienia prowadzenia działalności gospodarczej, która jest opodatkowana przez ryczałt lub pozarolniczej działalności gospodarczej. Bowiem PIT ten określa obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane poprzez wynajem prywatny (z racji najmu) na zasadach ogólnych i z racji umowy najmu. Zeznanie PIT dotyczy właściciela wynajmowanego lokum. Zaś stawki wynoszą od 8,5 do 15,5 procent wysokości uzyskanego przychodu od wynajmu czy działalności gospodarczej. Podatek ten dotyczy również dochodu od przychodu ze sprzedaży produktów rolnych oraz zwierzęcych, lecz tylko tych naturalnych, czyli nieprzetworzonych przemysłowo. Tutaj od wysokości osiągniętego dochodu opodatkowanego ryczałtem (należnego ryczałtu) podatki wynoszą 2 procent (przychody opodatkowane).
Wiedzą już Państwo czym są zeznania PIT i jak można je wypełnić. Tradycyjnie, poprzez wydrukowany lub pobrany w Urzędzie Skarbowym miasta formularz z tabelami rozliczeniowymi PIT lub poprzez aplikację dedykowaną PITom czy też stronę online. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, który z podatków deklaracji PIT trzeba rozliczyć w danej sytuacji dochodowej. Najważniejsze jest trzymanie się terminów, zatem najlepiej od razu rozliczyć zeznanie aby szybko dostać zwrot wszystkich odliczeń podatku. Więcej o tym mogą Państwo znaleźć na stronie https://www.e-pity.pl/pit-28/.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.