oprac. Maciej Deja| 

Jan Szyszko nie żyje. Jest decyzja ws. kart z jego nazwiskiem

0
Podziel się:

Jan Szyszko zmarł na cztery dni przed wyborami parlamentarnymi 2019. Były minister środowiska starał się o mandat z listy PiS. Okręgowa komisja w Warszawie II zdecydowała, że karty z nazwiskiem Szyszki nie będą ponownie drukowane.

Jan Szyszko nie żyje. Jest decyzja ws. kart z jego nazwiskiem
Jan Szyszko nie żyje. Jest decyzja ws. kart z jego nazwiskiem (East News, Lukasz Szelemej)

Jan Szyszko miał startować w wyborach parlamentarnych 2019 z tzw. warszawskiego obwarzanka. Były minister środowiska zajmował czwarte miejsce na liście PiS. Szyszko zmarł w środę przed południem.

Przepisy kodeksu wyborczego są w takiej sytuacji jasne. Jeśli po wydrukowaniu kart do głosowania okręgowa komisja wyborcza skreśli z listy nazwisko kandydata, jego nazwisko pozostaje na kartach do głosowania. Tak dzieje się w przypadku śmierci.

Jan Szyszko nie żyje. Jest decyzja ws. kart z jego nazwiskiem

- Jeżeli ktoś zagłosuje na skreślonego kandydata, to głos uznaje się za ważny i oddany na listę, z której miał startować. Jeśli ktoś zagłosuje na skreślonego kandydata oraz na drugą osobę, to głos liczy się dla drugiego kandydata - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Wojciech Dąbrówka z Krajowego Biura Wyborczego.

Zobacz także: Zobacz też: Jan Szyszko nie żyje. Joanna Senyszyn komentuje

Jan Szyszko był leśnikiem, pracował jako nauczyciel akademicki. W latach 2015-2018 był ministrem środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. Pełnił tę funkcję również w latach 1997-1999 i 2005-2007. Był posłem na Sejm V,VI,VII i VIII kadencji.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić