Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Artykuł Sponsorowany
|
Artykuł sponsorowany

Karta kredytowa czy debetowa - którą wybrać?

Podziel się:

Z badań Narodowego Banku Polskiego wynika, że Polacy w swoich portfelach mają aż 44 miliony plastikowych kart płatniczych. Niektóre z nich występują także w formie naklejek na smartfon, które pozwalają na bezgotówkowe przeprowadzanie transakcji płatniczych w sklepach czy punktach usługowych. Można jednak rozróżnić karty kredytowe oraz debetowe. Czym różnią się od siebie i jakie wybrać? Podpowiadamy.

Karta kredytowa czy debetowa - którą wybrać?
(materiały partnera)

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa pozwala na korzystanie ze środków własnych posiadacza danego rachunku bankowego, ale i środków bankowych, które przyznawane są przez placówkę w ramach zaciągniętego świadczenia. Zanim klient otrzyma taką kartę, musi złożyć wniosek o kredyt w banku. Na tej podstawie filia wyliczy jego zdolność kredytową oraz określi maksymalny limit zadłużenia. Jeżeli cały ten proces przebiegnie poprawnie, osoba ubiegająca się o kartę kredytową może korzystać z pieniędzy banku do wyznaczonego limitu.

Kredyt na karcie kredytowej spłaca się po otrzymaniu informacji o saldzie zadłużenia przez placówkę. Najlepiej dla klienta jest spłacać zadłużenie wynikające z jego tytułu. Jest to tak zwany okres bez odsetkowy, który może trwać nawet ponad dwa miesiące. Nie płaci się wtedy żadnych dodatkowych opłat od zaciągniętego zobowiązania w banku.

Karta debetowa, czyli jaka?

Karta debetowa z kolei umożliwia właścicielom rachunków osobistych oraz firmowych dostęp do ich środków finansowych, które zgromadzili na koncie. Dzieje się to za pośrednictwem plastikowej karty z chipem lub z paskiem magnetycznym. Za jej pomocą można wypłacić również pieniądze z bankomatu, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych oraz punktach usługowych. W przeciwieństwie do karty kredytowej nie pozwala na korzystanie ze środków należących do banku w ramach udzielanego kredytu. Jeśli skończą się na niej środki finansowe, karta debetowa przestanie działać.

Jeżeli pojawia się pytanie: karta kredytowa czy debetowa - którą wybrać?, warto jest się zastanowić, do jakiego celu będziemy ją używać. Jeżeli jesteśmy w trakcie budowy domu bądź remontu mieszkania i nie chcemy operować gotówką na własnym koncie, dobrze będzie sięgnąć po pierwszą opcję. Zapewni to nam porządek na rachunku osobistym, a dzięki łatwej formie spłaty, domowy budżet nie będzie mocno obciążony. Jeśli z kolei zależy nam na założeniu nowego konta, z którego będziemy mogli korzystać na co dzień, sięgnijmy po kartę debetową. Jej coraz szersze funkcje pozwolą nam na płatności internetowe oraz w sklepach stacjonarnych czy w punktach usługowych.

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić