Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Marcin Lis
|

Kierowcy zapłacą więcej. W tym roku zdrożeją nie tylko mandaty

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
22
Podziel się:

Rok 2018 przyniósł złe wiadomości dla kierowców. Ich portfele zeszczupleją. Wszystko za sprawą drożejącego parkowania w centrach miast oraz podwyżki cen obowiązkowego przeglądu auta. Na wyższy wydatek przygotować będą musieli się również zapominalscy.

Kierowco, trzymaj się za portfel, idą podwyżki
Kierowco, trzymaj się za portfel, idą podwyżki (Fotolia, © ambrozinio - Fotolia.com)

Żaden kierowca nie uniknie podwyżki ceny obowiązkowego okresowego badania technicznego. Posiadacze samochodów osobowych zapłacą 126 zł. To o 28 zł więcej niż dotychczas. Co więcej, jeśli kierowca spóźni się z badaniem o więcej niż 30 dni, zapłaci podwójnie. Dobra wiadomość jest taka, że nowe przepisy wchodzą w życie dopiero 20 maja.

Droższe parkowanie

Jak przypomina piątkowy "Super Express", to nie jedyne zmiany, które uderzą kierowców po kieszeni w tym roku. Wzrosnąć mogą także m.in. ceny parkowania w największych miastach w Polsce. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nowym systemem stref płatnego parkowania, którego efektem będą nawet trzykrotnie wyższe opłaty.

Resort uspokaja, że podwyżki nie zaczną obowiązywać wcześniej niż w IV kwartale tego roku i ich wprowadzenie będzie jedynie możliwością, nie obowiązkiem samorządów. Co ważne, wraz ze wzrostem ceny parkowania, wzrośnie także wysokość mandatu za nieopłacenie biletu parkingowego. Maksymalnie wyniesie ona 210 zł.

Droższe mandaty

Z wyższymi mandatami już od 1 stycznia 2018 r. muszą liczyć się zapominalscy. Kierowca, który zapomniał opłacić obowiązkową polisę OC, zapłaci nawet 4200 zł. To efekt podwyżki płacy minimalnej. To w oparciu o nią wylicza się wysokość mandatów za brak polis. W razie spóźnienia większego niż 14 dni jest to 200 proc. pensji (wspomniane 4200 zł), za spóźnienie od 3 do 14 dni kierowca zapłaci 2100 zł, a brak polisy przez mniej niż 3 dni kosztować będzie 840 zł. Dotychczas kwoty wynosiły odpowiednio 4000 zł, 2000 zł i 800 zł.

Dla motocyklistów podwyżka będzie dużo mniejsza. Mandaty za brak polis wyniosą od 140 do 700 zł. Podwyżka wyniesie więc maksymalnie 30 zł w stosunku do roku ubiegłego.

Podwyżki dla kierowców nie są jedynymi, z którymi Polacy zmierzą się w tym roku. Więcej zapłacimy też za używki:

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(22)
Mirek
5 lata temu
Stacje diagnostyczne - złoty interes - niektórzy pobudowali ich po kilkanaście przekonali swoich posłów, że należy się podwyżka. -gdzie jest wolny rynek ???
MK
5 lata temu
Kary to już dzielni nasi posłowie wyśrubują nam zawsze na najdroższe w Uni.
jesuis
5 lata temu
Kasa musi być dla nierobów i dzieciorobów.
Lab
5 lata temu
Czy ktos pamieta czasy paliwa w kwocie 2.50/l, OC w kwotach rzedu 200-250 zl na auto osobowe/rok, tona wegla po 400 zl i co najwazniejsze zarobki duzo wyzsze w porownaniu do towar i uslug ... Teraz mamy zycie od 10-tego do 10-tego i czasem cos zostanie by odlozyc ale w wiekszosci przypadkow co 3-cia osoba/rodzina sie zadluza by zyc w miare godnie ...
igor
5 lata temu
pomalu mam ochote rezygnowac z auta... jeszcze przynajmniej jak jezdze z yanosikiem to andatow nie mam, ale i bez mandatow jest finansowa katastrofa...
HWWDP
5 lata temu
Ooo. Pierwsze efekty 500+
opo
5 lata temu
Ten kraj od dawna jest bez sensu. Tylko bariery językowe i kulturowe powodują, że nie wyjechało stąd 90% mieszkańców. Proporcja przeciętnych dochodów do kosztów życia jest masakryczna.
kw
5 lata temu
zarobek 2100 brutto 1530 zł netto po tych wszystkich podwyżkach i te które jeszcze będą w tym roku nie zapominajmy ze z tych 1530 zł musimy zrobić jeszcze wszystkie opłaty i odłożyć co miesiąc na OC na węgiel miesięcznie zostanie nam na rękę 200 zł na przeżycie albo nie zostanie
bremen
5 lata temu
PIS to co podnosi ludziom z powrotem jest to zabierane przez 2 lata rządów ja nie widzę żadnych zmian jedyna zmiana to podwyżki w sklepach i karanie ludzi i jak najwięcej wyłudzić pieniędzy
wolkar
5 lata temu
Polska, to państwo wrogie obywatelowi - pieprzyć taką "ojczyznę"...
Jeden z wielu
5 lata temu
Wszyscy nauczyli się że z początkiem nowego roku wszystko drożeje. Więc domagam się podwyżki pensji bo ta stoi w miejscu od lat.
Społeczne prz...
5 lata temu
Jak obywatele zrobią kiedyś protest, to rząd się obudzi ale z ręką w nocniku.
rex
5 lata temu
Następnym razem głosujcie na lewicę. Polska znów będzie "miodem i mlekiem" płynąć.
27:1
5 lata temu
Dobra zmiana?demokracji na piss-komunę?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić