o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Artykuł sponsorowany

Kilka zaskakujących ciekawostek na temat Bitcoina, które mogą Cię zaskoczyć

Podziel się

Może się wydawać, że Bitcoin funkcjonuje w naszej rzeczywistości od bardzo dawna. Tymczasem, w tym roku minie dopiero dwanaście lat od momentu wejścia tej kryptowaluty do powszechnego obiegu. Ostatnio jest o niej szczególnie głośno, a to za sprawą szalejących cen aktywu. BTC to twór wyjątkowo interesujący, który kryje kilka zaskakujących sekretów. Czy wiesz, co stanowiło przedmiot pierwszej transakcji przy użyciu Bitcoina? Jak doszło do powstania najsłynniejszej wirtualnej waluty i czy na pewno wiadomo, kto jest za to odpowiedzialny? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Bitcoin
Bitcoin (materiały partnera)
bErMdJvV

Rok 2020 był dla Bitcoina wyjątkowo udany. W grudniu przekroczona została granica 30 tysięcy dolarów, jakie należało zapłacić za jedną wirtualną monetę tej kryptowaluty. Jak się okazało, kolejne wzrosty miały dopiero nadejść. Już w pierwszym tygodniu stycznia 2021 kurs Bitcoina wywindował do poziomu 40 tysięcy dolarów. I choć teraz cena nieco spadła, to i tak o BTC jest wyjątkowo głośno. Eksperci i spekulanci zastanawiają się, czy to dobry moment na zainwestowanie pieniędzy w najsłynniejszą kryptowalutę, która w przeciągu dwunastu miesięcy okazała się bardzo dobrą metodą na ochronę gotówki w czasie globalnego kryzysu. Nie ma jednak wątpliwości, że przed nami nowy, bardzo ekscytujący rozdział w krótkiej, aczkolwiek burzliwej historii Bitcoina. Tzw. cyfrowe złoto już teraz kryje kilka wyjątkowo interesujących ciekawostek, o których wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Tajemniczy twórca

Oficjalnie za twórcę Bitcoina uznaje się japońskiego programistę Satoshiego Nakamoto. W 2008 roku opracował on specjalne oprogramowanie, które oznaczało narodziny całkowicie cyfrowej i zdecentralizowanej waluty. Udało mu się to zrobić w około rok i to za pomocą zaledwie 31 tysięcy linijek kodu. W styczniu 2009 dzieło Nakamoto stało się oprogramowaniem open source, co de facto oznaczało wejście Bitcoina do powszechnego obiegu. Aktyw od początku budził nie tylko kontrowersje (mówiło się chociażby o tym, że BTC wykorzystuje się do zakupu w sieci nielegalnych towarów), ale też rosnące zainteresowanie. Ludzie spostrzegli, że wirtualne pieniądze mogą w niedalekiej perspektywie stać się wyjątkowo atrakcyjną alternatywą dla walut tradycyjnych. W gąszczu medialnego szumu, jaki rósł wokół Bitcoina, jego twórca nagle… zniknął! Nakamoto zapadł się pod ziemię, co dało pole do tworzenia na jego temat licznych teorii spiskowych. Jedna z nich mówi, że imię i nazwisko twórcy BTC to tak naprawdę pseudonim, za którym kryje się liczna grupa programistów pracujących nad tym aktywem. Mówi się też, że Nakomoto ukrył się z ponad milionem Bitcoinów i żyje obecnie w niemożliwym do wyobrażenia dostatku. Jaka jest prawda? Tego raczej się nie dowiemy.

Pierwszym zakupionym towarem była pizza

Pierwszych zakupów przy użyciu Bitcoina dokonano 22 maja 2010 roku. Tego dnia dwóch użytkowników forum poświęconego pierwszej kryptowalucie dokonało transakcji na kwotę 10 tysięcy BTC, której przedmiotem były dwie pizze! Trzeba mieć na uwadze, że ówczesna wartość Bitcoina wynosiła niewiele ponad 40 dolarów za sztukę. Dziś taka liczba wirtualnych monet sprawiłaby, że jej właściciel byłby w Polsce miliarderem!

bErMdJvX

Wiemy, ile Bitcoinów trafi do obiegu

Jedną z ciekawostek dotyczących Bitcoina jest fakt, że od początku wiadomo, ile wirtualnych monet tego rodzaju trafi ostatecznie do obiegu. Produkcja (a w zasadzie kopanie) BTC zakończy się, gdy ogólna liczba coinów dobije do 21 milionów. Kiedy to nastąpi? Trudno powiedzieć. Różne wyliczenia wskazują, że stanie się to dopiero w roku 2140. Określona liczba Bitcoinów dostępnych na rynku ma uchronić walutę przed inflacją.

Odporność na to zjawisko zalicza się do największych atutów BTC. Sporo mówi się o tym chociażby teraz, gdy wiele krajów, w tym Polska, będzie musiało zmierzyć się z rosnącą inflacją, będącą efektem zamrożenia gospodarek na czas pandemii COVID-19.

bErMdJwd

Rzadko wykorzystywany do nielegalnych transakcji

Często powtarzanym mitem dotyczącym Bitcoina jest rzekomy fakt, iż wykorzystuje się go głównie do zawierania nielegalnych transakcji. Prawda jest jednak zupełnie inna. Szacuje się, że tylko 1 proc. wszystkich transakcji przy użyciu BTC dotyczy zakazanych prawnie towarów. To naprawdę niewiele w porównaniu chociażby do tradycyjnych pieniędzy.

Kontrowersyjna anonimowość

Innym popularnym mitem dotyczącym Bitcoina jest jego pełna anonimowość. Co prawda, osoba biorąca udział w transakcji opartej na BTC nie musi podawać swoich danych w postaci imienia i nazwiska, ale do publicznej informacji trafia chociażby adres portfela inwestycyjnego. Ponadto, każdy użytkownik może sprawdzić, ile Bitcoinów przypisanych jest do danego adresu i ile transakcji było z niego wykonywanych. Anonimowość w przypadku tej kryptowaluty jest więc tylko częściowa.

Największa transakcja przy użyciu BTC

Jak dotąd największą transakcję przy użyciu Bitcoina odnotowano w 2013 roku na kwotę ponad 194 tysięcy BTC. Stanowiło to w tamtym czasie 1,6 proc. wszystkich jednostek monetarnych dostępnych na rynku. W przeliczeniu na ówczesny kurs, transakcja opiewała na kwotę 147 milionów dolarów. Strony dealu są oczywiście anonimowe.

bErMdJwe

Uwaga: Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,4% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

bErMdJwy
Artykuł sponsorowany
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić