Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Kolejne wstrząsające odkrycie: w trumnie gen. Włodzimierza Potasińskiego znaleziono szczątki pięciu osób

57
Podziel się:

Kolejne wstrząsające doniesienia dotyczące ekshumacji ciał katastrofy smoleńskiej. W trumnie gen. Włodzimierza Potasińskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych, także znaleziono szczątki innych ofiar.

Kolejne wstrząsające odkrycie: w trumnie gen. Włodzimierza Potasińskiego znaleziono szczątki pięciu osób
(PAP, Jacek Bednarczyk)

Jak informuje dziennik "Fakt" nie tylko w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego znaleziono podczas ekshumacji szczątki ciał innych osób. W trumnie dowódcy Wojsk Specjalnych, bohatera polskich misji w Iraku i Afganistanie, niezwykle cenionego nie tylko w Polsce, ale także na Zachodzie, śledczy odnaleźli szczątki jego i czterech innych ofiar katastrofy smoleńskiej.

Informację tę potwierdziła dziennikarzom "Faktu" córka generała Potasińskiego, Aleksandra.

W poniedziałek "Fakt" poinformował, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego odkryto łącznie szczątki ośmiu ofiar katastrofy smoleńskiej.Doniesienia te potwierdziła później rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Jak i donosi "Fakt" jeszcze przy trzech innych ekshumacjach w trumnach ujawniono fragmenty ciał innych osób. W przypadku dwóch ofiar doszło do zamiany ciał. Wcześniej odkryto, że mylnie pochowano ciała m.in. legendy "Solidarności" Anny Walentynowicz i ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Prokuratura Krajowa od początku informowała, że ekshumacja ciał ofiar katastrofy smoleńskiej jest niezbędna wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zamianę ciał ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską.

Zlecone przez prokuraturę badania przeprowadza 14-osobowy międzynarodowy zespół ekspertów. Znajdą się w nim m.in. trzy osoby z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie-Genewie, jedna z uniwersytetu w Coimbra w Portugalii, oraz dwóch profesorów z Odense w Danii. Resztę zespołu tworzą eksperci z Krakowa, Warszawy, Lublina. Biegli przeprowadzają sekcje zwłok, tomografie, pobierają próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.

Decyzje o ekshumacjach spotkały się ze sprzeciwem części rodzin ofiar. Do Prokuratury Krajowej wpłynęły zażalenia, skargi i wnioski o uchylenie decyzji. W październiku 2016 roku ponad 200 osób, członków rodzin 17 ofiar, zaapelowało w liście otwartym o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich.

Żródło: fakt.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(57)
grazyna
5 lata temu
nie rozumiem to on ceniony bohater tylko nie wiadomo czego bo napaśc na niepdległy kraj i zabijać ludzi którzy chcą tego kraju bronić to żadne bohaterstwo a tamci których szczątki znaleziono rzekomao w trumnie generała byli jakimis smieciami ?/ Przecież ich zaprosił sam lech kaczyński jako godnych tej tragiocznej wycieczki . Ciała świętych w Sredniowieczu rozczllnokwywano na kawłaki i rozsyłano po róznych zakątkach świata . Z polecenia Kościoła . Jka lecieli razem razem zgineli to i moga leżeć razem ich ciała należą do ziemi nie do rodzin . Jak rodzina nie uiści opłaty cementarnej po 25 latach to mogiła zostanie zrownan z ziemią a na tym miejscu pochowią kogos innego może zwykłego człowieka nie bohatera
starają się?
5 lata temu
Taka "drobnostka" za rządów PO poległo więcej Polskich generałów niż w czasie II Wojny Światowej.
Polak
5 lata temu
I po co to wszystko??? Chyba tylko po to, aby znów rozdrapywać prawie zagojone rany. Ech, ale czego się nie robi dla walki politycznej. Nie popieram tego, że nie dokonano wszelkich starań po katastrofie, lecz to co się teraz wypuszcza na światło dzienne......-niech się każdy spróbuje postawić na miejscu najbliższych ofiar smoleńskich.
Hazet
5 lata temu
Tylko ludzie kompletnie pozbawieni wyobraźni i nie mający pojęcia jak wyglądają szczątki ofiar po takiej katastrofie mogą być wstrząśnięci (podejrzewam ich raczej o złą wolę). Tam było tysiące kawałków ciał, bardzo wielu z całą pewnością nie dało się zebrać ze względu na ich rozmiary. Gdyby chcieć zbadać DNA wszystkich kawałków, to rok czasu byłby za mały dla dużego laboratorium!
kojtu
5 lata temu
Trzeba pewne rzeczy, nie ukrywam tego, nawet zawoalować. A poza tym ludzie nie myślą. Ludzie nie myślą. Im się wydaje, że tylko oni oglądają telewizję. Proszę pana, przecież my jesteśmy doskonale obserwowani. Nie tylko przez przyjaciół, przez wrogów też. Na przykład tacy Amerykanie jak się dowiedzą, że my mamy trudności z produkcją mięsa, to wie pan, co się dzieje? Proszę pana, na całym świecie ceny mięsa idą tak w górę. I my za to mięso potem też musimy płacić takie ceny. A jeżeli my te trudności przedstawimy jako przemyślane działanie, to wtedy to w nikim nie wzbudza podejrzenia.
Gość
5 lata temu
A kim to niby wstrząsnęło? Nie było bomby i zamachu, to trzeba coś znaleźć. Nekropolityka i tyle. 
noere
5 lata temu
Z tego wszystkiego mam już zielonego ha-luna.
ck
5 lata temu
Aby stolec miał regulaminowy glanc trzeba pic dużo kawy.
ciemnogród w ...
5 lata temu
Przecież PiS doskonale wiedziało, że nie da się dokładnie oddzielić ludzkich szczątków po takiej katastrofie. Wystarczy poczekać do odpowiedniego momentu i cynicznie grać tym tematem do woli. Nie mówię, że to nie jest przykre, co się teraz odkrywa, ale albo trzeba było to zrobić od razu albo wcale. Polityka górą!
kucharz
5 lata temu
Najlepsze mięso na tatara i mielonego to...mielonka.
trek
5 lata temu
Margaryna mleczna na ciążę skuteczna.
csebastian
5 lata temu
może i niepotrzebne to grzebanie w tych ciałach - cięzko to ocenić a le czy każdy buc, który tutaj drwi z tych ekshumacji chciałby aby jego ciało albo ciało jego bliskich było zmieszane z innymi ciałami jak w masarni jakiejś?
ojgew
5 lata temu
-: Good morning! Ja… chciałbym… moje pieniądze… money… my money, tu umieścić… wasz bank… konto na hasło… Verstehen? -: Dlaczego nie verstehen? My wszystko verstehen. Proszę bardzo, pan spocznie, pan usiądzie, pan poczeka, się załatwi…
kali
5 lata temu
Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi: „Prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera”. Zróbcie mi przebitkę zająca na gruszy… Nie, nie! Zamieńcie go na psa! Zamieńcie go na psa. Niech on się odszczekuje swoim prześladowcom z pańskiego dworu. Niech on nie miauczy…
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić