oprac. Violetta Baran| 
aktualizacja 

Koniec kariery Mariusza Kamińskiego? Politycy PiS mu nie wierzą

168

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz kierownictwo partii nie wiedzieli o zatrudnieniu Kacpra Kamińskiego w Banku Światowym. Będziemy sprawę wyjaśniać - przekonywała wczoraj Beata Mazurek, rzeczniczka PiS. Okazuje się, że po raz kolejny politycy PiS dowiedzieli się o tym, co dzieje się wokół partii, z mediów.

Mariusz Kamiński ma poważny problem
Mariusz Kamiński ma poważny problem (PAP, Radek Pietruszka)

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" politycy PiS nie wierzą w tłumaczenia Mariusza Kamińskiego dotyczące pracy jego syna w Banku Światowym. Zwrócili bowiem uwagę na fakt, że oświadczenia dla mediów jego i syna są bardzo podobne. - Skoro wcześniej uzgodnili z synem oświadczenia, to Mariusz musiał wiedzieć, że będzie o tym w mediach. Nie powiadomił ani premiera, ani kierownictwa partii. Teraz są pretensje, że po raz kolejny dowiadujemy się czegoś z „Wyborczej” - tłumaczy gazecie polityk PiS.

Sprawa zatrudnienia Kacpra Kamińskiego staje się kolejnym, po aferze KNF, problemem dla Prawa i Sprawiedliwości. I może - jak sugeruje "GW" - zaważyć na pozycji jego ojca, jednej z czołowych postaci obozu rządzącego: wiceprezesa PiS, szef awarszawskich struktur, byłego szefa CBA, a od 2016 r. koordynatora służb. Zdaniem rozmówcy gazety premier Mateusz Morawiecki naciska na odwołanie Kamińskiego.

Z informacji "GW" wynika, że kariera Kacpra Kamińskiego od początku związana była z PiS. Zaczynał w 2010, przy kampanii prezydenckiej w 2010 r., miał wówczas 22 lata. - Po kampanii PiS potrzebował ludzi do zespołu prasowego, młody Kamiński śledził media w internecie. Miał umowę-zlecenie na kilka miesięcy - wspomina rozmówca gazety.

Potem syn Mariusza Kamińskiego został zatrudniony w spółce "Srebrna", pracował też w Brukseli dla grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS. Ostatecznie w lipcu 2018 r. został desygnowany do Banku Światowego.

NBP zapewnia gazetę, że Kacper Kamiński nie jest pracownikiem NBP. Jest nim jednak jego matka - była żona Mariusza Kamińskiego - Anna Kasprzyszak. Pełni tam funkcję dyrektora Departamentu Edukacji - przypomina "Fakt", wytykając NBP, że przy okazji afery KNF wyszedł na jaw panujący w banku nepotyzm.

- Opozycja z Platformą na czele szukają dziury w całym. Najdrobniejszy pretekst wykorzystują, by się doczepić. Wszelkie zarzuty wobec zatrudnienia Kacpra Kamińskiego to fałszywy ślad. Ja uważam, że dobrze, że młodzi ludzie awansują na stanowiska w instytucjach międzynarodowych. Jest szansa, że będą utrwalać dobrą opinię o naszym kraju, nie mając jednocześnie żadnych kompromitujących uwikłań związanych na przykład z peerelowską przeszłością - mówi tymczasem „Super Expressowi” Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: "Gazeta Wyborcza", "Fakt", "SE"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić