oprac. Violetta Baran| 
aktualizacja 

Krystyna Pawłowicz składa wniosek do Komisji Etyki Poselskiej. Chodzi o Wojciecha Kałużę

48
Podziel się:

Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz złożyła wniosek o ukaranie dwojga posłów Nowoczesnej: Moniki Rosy i Adama Szłapki. Chodzi o ich wypowiedzi dotyczące wicemarszałka sejmiku śląskiego Wojciecha Kałuży.

Krystyna Pawłowicz chce ukarania dwojga posłów Nowoczesnej
Krystyna Pawłowicz chce ukarania dwojga posłów Nowoczesnej (PAP, Bartłomiej Zborowski)

Wojciech Kałuża był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych. Zgłosili go politycy Nowoczesnej. W ubiegłym tygodniu onet.pl ujawnił, że poczatkowo był kandydatem drugiego wyboru, a zmiana na pozycji lidera listy nastąpiła kilkadziesiąt minut przed jej zatwierdzeniem. Na tę zmianę miała nalegać posłanka Monika Rosa.

Po zmianie barw partyjnych przez Kałużę, która umożliwiła PiS przejęcie władzy w śląskim sejmiku, to właśnie ta posłanka była w gronie osób, które najmocniej go krytykowały. Podczas protestu w Żorach wykrzykiwała: "Kałuża, ty ciulu!". Nazwała go też zdrajcą i zapowiedziała, że "wszystkich tych ciuli" w przyszłości rozliczy.

Krytycznych uwag Kałuży nie szczędził także partyjny kolega Rosy - poseł Adam Szłapka. - Ja jestem Wielkopolaninem i mam bardzo wielki szacunek do Ślązaków, to są ludzie solidni, honorowi i dotrzymują słowa. I będę to za nimi powtarzał: Kałuża, ty nie jesteś Ślązok, ty jesteś po prostu ciul, ty oszukałeś ludzi, ty jesteś zdrajca - powiedział w Polsat News.

Wojciecha Kałuży bronią politycy PiS. W rozmowie z "Gazetą Polska Codziennie" poseł PiS Jerzy Polaczek stwierdził nawet, że w związku z "mową nienawiści" "radnemu należałoby dać policyjną ochronę".

Zareagowała także posłanka Krystyna Pawłowicz. Na swoim profilu na Twitterze poinformowała, że złożyła w Komisji Etyki Poselskiej wnioski o ukaranie posłów Moniki Rosy i Adama Szłapki "za publiczne znieważanie radnego sejmiku śląskiego Wojciecha Kałuży najcięższą na Śląsku obelgą "ciul'" oraz za to, że "pełną nienawiści mową podżegali do agresji przeciw temu radnemu i jego rodzinie".

Nie wiadomo, jaki będzie werdykt komisji. PiS nie ma w niej większości.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić