Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Krzysztof Szczerski: jesteśmy głęboko rozczarowani po rozmowach wicepremierów Polski i Ukrainy

37
Podziel się:

Kancelaria Prezydenta wyraża głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów wicepremierów Polski i Ukrainy Piotra Glińskiego i Pawło Rozenki - stwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski przedstawił opinię Kancelarii Prezydenta na temat polsko-ukraińskich rozmów
Krzysztof Szczerski przedstawił opinię Kancelarii Prezydenta na temat polsko-ukraińskich rozmów (Agencja Gazeta)

- Brak decyzji strony ukraińskiej w fundamentalnej kwestii, jaką jest zniesienie zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy, oznacza poważny regres zaufania i nie realizuje mandatu do rozmów ustalonego przez prezydentów, co znacząco obciąża wzajemne relacje. Liczymy, że w najbliższym czasie dojdzie do zniesienia tego zakazu w duchu wypełnienia podjętych zobowiązań - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP.

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński i wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko spotkali się w piątek w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Po tym spotkaniu resort kultury oświadczył w komunikacie. że "strony zgodziły się co do potrzeby kontynuacji rozmów, celem stworzenia warunków do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych, prac inwentaryzacyjnych miejsc pamięci i spoczynku ofiar wojny i represji politycznych oraz legalizacji upamiętnień na terytorium Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej.

Spór między Warszawą a Kijowem nasilił się wiosną 2017, gdy ukraiński IPN zakazał poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz ten został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.

Podczas grudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie i jego rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką ustalono, że uregulowaniem tej sytuacji zajmie się polsko-ukraińska komisja ds. historycznych na czele z wicepremierami Rozenką i Glińskim. Na razie nie udało się jednak w tej sprawie osiągnąć porozumienia.

Nowelizacja ustawy o IPN, która niedawno podpisał prezydent, dodatkowo pogorszyła wzajemne relacje. Ukraiński IPN wydał komunikat, w którym ogłosił, że "przyjęcie tej ustawy, która przewiduje m.in. odpowiedzialność karną za zaprzeczanie 'zbrodniom ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950', poważnie ogranicza pole dyskusji i dialogu" historyków. IPN w Kijowie oświadczył też, że w związku z nowelizacją nie może on "zagwarantować ukraińskim badaczom wolności słowa na terytorium Polski", a nawet "bezpieczeństwa podczas ich pobytu".

Źródło. pap.com

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
Rav
5 miesięcy temu
My chyba za bardzo rozpieszczamy tych naszych sąsiadów ze wschodu...
marek
4 lata temu
Putin jest bez wątpienia przeszczęśliwy.
Tadziu
4 lata temu
Tak to jest jak, nasz rząd (wszyscy pochodzenia żydowskiego) dogaduje się z rządem ukraińskim (wszyscy pochodzenia żydowskiego). Zakazują ekshumacji, bo boją się ujawnienia tego żeby nie wyszło, że przeżyliśmy większy dramat, a wolno jest mówić tylko o holokauście żydów.
Getz11
4 lata temu
Część i chwała rządowi .Naród bez historii przestaje być narodem polskim.
stefan
4 lata temu
ukraincow nam jeszcze brakuje do szczescia
Tolek
4 lata temu
Myślę, że należy przestać traktować Ukrainę jako przyjaciół a zacząć jako sąsiadów. I to takich, od których trzeba wreszcie zacząć żądać spłat długów.
mog
4 lata temu
Pomordowanych należy pochować. To obowiązek żyjących.
stefan
4 lata temu
przed ukraina rząd też jest na kolanach /
xxxx
4 lata temu
"Zaklęty Dwór" serial TV reż ś.p. Krauze. Bohater /grał GO Wilchelmi/ dał żydowi sztukę sukna by ów uszył mu płaszcz. Gdy żyd już uszył to Wilchelmi kazał mu uszyć sztukę sukna którą mu dał. Czy ktoś wie dlaczego????
Antonio bande...
4 lata temu
My was UBIJU
Stefan Bander...
4 lata temu
Polacy macie jakieś problemy?Zapraszamy
Qwako
4 lata temu
niech ukry klekna przed nami ich panami
baca
4 lata temu
to jest tak samo jak z TU 154M, brak porozumienia tylko z kim?...............dalej się proszę domyślić
oligarcha
4 lata temu
UKRAINA I ROSJA , BIALORUS POWINNI SIE DOGADAC I ZROBIC TU PORZADEK Z pisem
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić