oprac. Maciej Deja| 

Ks. Józef Tischner współpracował z SB. Przez ponad rok był konsultantem

58
Podziel się:

Józef Tischner, duchowny i filozof uważany za jednego z kapelanów "Solidarności", przez niemal półtora roku był konsultantem Służby Bezpieczeństwa. W dokumentach MSW został zarejestrowany już w 1983 r., jako "kandydat", a następnie "kontakt operacyjny".

Józef Tischner widnieje w aktach SB jako kontakt operacyjny i konsultant
Józef Tischner widnieje w aktach SB jako kontakt operacyjny i konsultant (East News, Jacek Domiński/Reporter)

Fakt kontaktów Tischnera z komunistyczną służbą ujawnili autorzy publikacji "Kryptonim 'Klan'. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ 'Solidarność' w Gdańsku". Wydał ją Instytut Pamięci Narodowej.

Fragment publikacji zamieścił na swoim profilu na Twitterze członek kolegium IPN, Sławomir Cenckiewicz. "Przykra ta rejestracja ks. Józefa Tischnera" - napisał historyk.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ks. Józef Tischner w aktach bezpieki. Kontakt operacyjny i konsultant

Tischner był rozpracowywany przez Wydział IV krakowskiej komendy milicji w ramach SOR (sprawa operacyjnego rozpracowania - przyp. red.) o kryptonimie "Leo".

"27 lipca 1983 roku zarejestrowany pod nr. 81208 przez Departament IV MSW w kategorii 'kandydat', następnie KO (Kontakt Operacyjny))
. Od 13 października 1988 r. konsultant. Został wyrejestrowany 30 stycznia 1990 roku" - czytamy.

Autor książek historycznych i opozycjonista Maciej Gawlikowski nie wierzy, by kontakty Tischnera z SB "przekroczyły granice przyzwoitości". "Każdy kto go znał, kto wie, jaką miał pozycję, jakim był człowiekiem, uzna to za ponury żart". Napisał na Facebooku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Tischner i "Solidarność"

Tischner znalazł się na celowniku bezpieki wkrótce po wygłoszeniu pamiętnego kazania w katedrze na Wawelu w październiku 1980 roku, skierowanego do przywódców związkowych. Był uznawany za jednego z kapelanów "Solidarności".

Ksiądz profesor Józef Tischner był humanistą, filozofem oraz duszpasterzem. Przez większość życia związany był z górami i Podhalem, gdzie urodził się i wychował. Zmarł na raka krtani w 2000 roku.

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić