Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Szymon Kruś
|

Która woda butelkowana jest najlepsza? Polskie uczelnie zrobiły badania

62
Podziel się:

Polski Instytut Badań Jakości wspólnie ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego wziął pod lupę wodę butelkowaną. Eksperci sprawdzili, która z nich jest najlepsza dla naszego zdrowia.

woda mineralna
woda mineralna (Shutterstock.com)

W ramach opracowania testu eksperci kupili wodę w sklepach, w opakowaniach po sześć butelek o pojemności 500 ml każda. Do przeprowadzenia badań zostało wyznaczonych 10 naukowców SGGW, którzy oceniali wodę pod względem 14 parametrów.

Do testu zostały wybrane najpopularniejsze wody z dyskontów. Wśród nich znalazły się: Saguaro (naturalna woda mineralna, wysokonasyconaCO2, średniomineralizowana), Kropla Beskidu (niskomineralizowana naturalna woda mineralna nasycona CO2), Polaris Plus (naturalna woda mineralna, niskosodowa, niskomineralizowana, wysokonasycona CO2), Sudety (naturalna woda mineralna wysokonasycona CO2, średniomineralizowana), Cisowianka (naturalna woda mineralna wysokonasycona CO2, średniomineralizowana), Żywiec Zdrój (woda źródlana, wysokonasycona CO2) i Polanica (naturalna woda mineralna, wysokonasycona CO2, średniomineralizowana).

Specjaliści przyjęli 10-cio stopniową skalę punktową, gdzie 0 oznaczało zupełnie niewyczuwalny smak i zapach, a 10 bardzo wyczuwalny. Naukowcy wystawiali każdemu produktowi odpowiednie oceny, na podstawie których można było wyłonić zwycięzcę.

Wyniki testu kształtowały się następująco: pierwsze miejsce ex-aequo zajęły wody mineralne Saguaro i Kropla Beskidu. Na drugim miejscu znalazły się: Polaris, Nałęczowianki i Sudety. Ostatnie miejsce na podium należy do Cisowianki i Żywca Zdrój.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(62)
Gość
5 lata temu
Saguaro pewnie ma spory wkład kapitału niemieckiego stąd ten dobry wynik
lavenda
5 lata temu
NAJLEPSZA JEST ZIELONA MUSZYNIANKA I NIE MA SOBIE RÓWNYCH
Krzysiek
5 lata temu
eksperci od 7 boleści Muszynianka to jest to
Małgorzata80
5 lata temu
Na półkach sklepowych mamy zalew wód mineralnych, ale jak wiemy woda wodzie nierówna. Jestem zdziwiona tak wysoką oceną ekspertów wód, których jak czytam w komentarzach mało kto pije. Czyżby w sklepach gdzie kupowano wody do oceny nie było tak znakomitych marek jak chociażby Piwniczanka? Radzę jurorom skosztować tej wody, wody, która zdobyła najwyższe uznanie jury Międzynarodowego Instytutu Smaku i Jakości (iTQUi) w Brukseli. I nie jest to jedyna nagroda, co możemy sprawdzić na stronie w zakładce "nagrody". One o czymś świadczą, prawda? Na szczęście ta woda ma wysokie notowanie wśród klientów, a to przecież najsurowsi i najlepsi jurorzy.
jaje
5 lata temu
Kto płaci ,ten ma wyniki.Niedawno w Polarisie były wkładki z zielonych glonów...Pierdoły.
Polak
5 lata temu
O to chodzi - jeżeli już - zespół firmy PIBJA, nie polskiego instytutu - tylko zwykłej firmy zagranicznej - aż oczy się radują widząc rdzennie polskie nazwiska: FELIX KÜSELL – PREZES HENRIK PEPERKORN – KIEROWNIK PROJEKTU DR. KATJA LIKOWSKI – STARSZY KIEROWNIK PROJEKTU
oldman
5 lata temu
a ja jeszcze w latach 80-tych piłem wodę prosto z kranu i jakoś nigdy nie chorowałem ..... dziś bym się bał naszej kranówy :( ........ no niestety, mówcie co chcecie - wszystko schodzi na psy :(
asa
5 lata temu
Czyli woda z Lida 1-miejsce, Biedra-2 a reszta nie smarowała....
pijak
5 lata temu
najlepsza jest woda Junga z wodociunga
E tam..,,.,
5 lata temu
Ja zawsze kupuję wodę "no name" w Biedronce za 0,59 zł -butelka 1,5l i jestem zawsze bardzo zadowolony ze smaku.
smakosz
5 lata temu
Najsmaczniejsza jest czeska "Magnesia" zawiera więcej magnezu (170 mg/l) niż polska Muszynianka (128,3 mg/l). Jest gazowana, lekko gazowana lub bez co2. Kosztuje tyle samo albo nawet mniej niż Muszynianka. Najwięcej magnezu zawiera woda "Muszyńskie Zdroje"( powyżej 200 mg/l) - ale smak taki sobie.
Lolek
5 lata temu
Kto sponsorował badania?:) I wszystko jasne.
Wolff
5 lata temu
Tylko woda Junga... z wodociunga
nemo
5 lata temu
A guzik prawda. PO Saguaro, Kropla Beskidu, Polaris osadza się kamień w czajniku. Nałęczowianki i Sudety -nie wiem. Żywiec Zdrój i czajnik czysty od lat. Z tym biedronkwym Polaris to przesadziliście haha p nim to kichę skręca.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić