Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Artykuł Sponsorowany
|
aktualizacja
Artykuł sponsorowany

Leasing a wynajem długoterminowy – poznaj różnice

Podziel się:

Finansowanie samochodu służbowego to doskonała metoda na zdobycie nowego pojazdu na użytek firmy. Tym sposobem można użytkować fabrycznie nowe lub używane auto, jednocześnie uzyskując korzyści finansowe. Dwie najpopularniejsze opcje finansowania to leasing oraz wynajem długoterminowy. Czym się od siebie różnią i która z metod jest korzystniejsza?

Leasing a wynajem długoterminowy – poznaj różnice
(materiały partnera)

Leasing samochodu służbowego

Leasing to forma umowy, w której leasingodawca (właściciel auta) udostępnia pojazd leasingobiorcy (firmie zainteresowanej użytkowaniem samochodu). Po jej wygaśnięciu możliwe jest zwrócenie pojazdu, przedłużenie umowy na inny samochód lub wykup auta na własność. Co istotne, wykup odbywa się na zasadzie symbolicznej opłaty – 1% lub 10%, ponieważ pozostała część zostaje spłacona w trakcie trwania umowy.

Rata leasingowa polega na spłacie traconej wartości pojazdu wraz z marżą leasingodawcy. Sama umowa leasingu jest skonstruowana stosunkowo swobodnie: dostępny jest większy limit kilometrów czy możliwość dobrania lub rezygnacji z usług dodatkowych. Leasing jest z reguły nieco tańszym rozwiązaniem, jednak przyznanie takiego finansowania bywa trudne dla start-upów lub firm z ograniczonym budżetem.

Wynajem długoterminowy auta

Wynajem długoterminowy jest umową, w której samochód zostaje użyczony przez właściciela na rzecz wynajmującego. Po jej zakończeniu samochód nie może zostać nabyty na własność przez podmiot, który korzystał z samochodu. Możliwy jest jedynie zwrot pojazdu lub przedłużenie umowy wynajmu, co niejako odciąża przedsiębiorcę z konieczności sprzedaży lub amortyzacji środka trwałego. Rata najmu zawiera w sobie wszelkie dodatkowe opłaty – od zakupu OC przez wymianę części eksploatacyjnych aż po zmianę opon. Umowa wynajmu jest skonstruowana w ścisły sposób: określony jest miesięczny limit kilometrów, wyszczególnione są także wszelkie usługi dodatkowe. Sumarycznie wynajem długoterminowy auta jest niewiele droższym rozwiązaniem, jednak rata miesięczna jest niższa niż w przypadku leasingu.

Leasing czy wynajem – co jest lepsze?

Tak naprawdę i jedna, i druga metoda finansowania pojazdu jest dobra, jednak odpowiada na zróżnicowane potrzeby. Wynajem długoterminowy samochodu nie przewiduje wykupu auta, wobec czego ta metoda będzie dobra dla przedsiębiorców, którzy nie chcą stawać się jego właścicielami. Metoda ta z reguły jest też tańsza, więc w przypadku ograniczonego budżetu naturalnym wyborem staje się wynajem. Leasing z kolei to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą dłużej użytkować pojazd w firmie. Możliwe jest też jego wykupienie i amortyzacja na podstawie ewidencji środków trwałych. Decyzję o tym, które finansowanie wybrać, warto rozpatrywać więc w dłuższym horyzoncie czasowym.

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić