oprac. Przemysław Ciszak| 

Lekarze rezygnują z dodatkowych dyżurów. Braki kadrowe uderzą w pacjentów

0
Podziel się:

Szpitale będą miały problem personelem, a chorych nie będzie miał kto leczyć.

Lekarze rezygnują z dodatkowych dyżurów. Braki kadrowe uderzą w pacjentów
(domena publiczna)

Podwyżki dla lekarzy miały wyciszyć problem w służbie zdrowia. W konsekwencji nowe przepisy powodują, że szpitale będą miały problem personelem, a chorych nie będzie miał kto leczyć.

Do 6750 zł miesięcznie może zarabiać lekarz, który zrezygnuje z podejmowania dodatkowych dyżurów w innych placówkach. Przy średniej zarobków etatowych medyków w szpitalach na poziomie 4-5 tys. zł ta oferta może być kusząca – pisze Rzeczpospolita.

Nowelizacja przepisów, która weszła w życie na koniec sierpnia, ma jednak i inną stronę. Lekarze, zgodnie z założeniem, zrezygnowali z dodatkowych dyżurów w innych placówkach. Jednak z powodu braku koordynacji w wielu placówkach zacznie brakować medyków.

Jak wskazuje dziennik, wiele placówek już ma ustalone grafiki z uwzględnieniem lekarzy z innych szpitali. Bez nich oddziały będą niekompletne, a przy braku obsady będzie trzeba ograniczać działanie, jeśli nie w ogóle zamknąć oddziały.

Okazało się, że zmiana przepisów, która zachęca lekarzy do tego, aby poszli do tych placówek, gdzie będą pracować mniej za większe pieniądze, może okazać się zabójcza dla systemu – przestrzega na łamach "Rz" prof. Jarosław Fedorowski z Polskiej Federacji Szpitali.

Co prawda ustawa przewiduje, że jeśli w szpitalach zabraknie lekarzy, dyrektor wojewódzkiego NFZ będzie mógł znieść zakaz konkurencji dla wybranych szpitali. To jednak tylko działania doraźne, a nowelizacja zamiast pomóc służbie zdrowia wprowadziła większy chaos.

Dodatkowo braki kadrowe zasila fala emigracji zarobkowej medyków,o której pisaliśmy w money.pl. Ilu wyjeżdża? Pewien obraz tej skali pokazuje liczba pobranych w NIL zaświadczeń o postawie etycznej umożliwiających pracę w UE.

Z danych przekazanych money.pl przez Naczelną Izbę Lekarską wynika, że obecnie w Polsce zawód wykonuje 134 837 lekarzy, 36 480 lekarzy dentystów oraz 444 medyków z podwójnym prawem wykonywania zawodu (lekarz i lekarz dentysta).

To oznacza, że w porównaniu do ubiegłego roku w skali całego, prawie 38-milionowego, kraju przybyło nam tylko 439 lekarzy i zaledwie 4 medyków z podwójnym prawem wykonywania zawodu.

Z najnowszych danych wynika, że Naczelna Izba Lekarska w całym ostatnim roku wystawiła lekarzom 747 zaświadczeń o postawie etycznej. To więcej o ponad 8 proc. niż rok wcześniej, kiedy chęć wyjazdu deklarowało 694 lekarzy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wystawiane przez NIL dokumenty umożliwiają lekarzowi i lekarzowi dentyście podjęcie pracy w innych krajach Unii Europejskiej, ale nie obejmują wyjazdów poza Wspólnotę. Skala więc może być znacznie większa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić