Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Bartosz Goluch
|

Lewica zadecydowała ws. 30-krotności składki ZUS

12
Podziel się:

- Klub Lewicy podjął decyzję w sprawie projektu ustawy likwidującej limit 30-krotności składki ZUS. Nie zdradzimy szczegółów naszego stanowiska do momentu głosowania - informuje rzeczniczka lewicowej koalicji Anna Maria Żukowska.

Lewica nie chce odkrywać kart ws. 30-krotności składki ZUS
Lewica nie chce odkrywać kart ws. 30-krotności składki ZUS (East News, Lukasz Szelag/REPORTER)

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział natomiast, że koalicja ma przekonanie, iż sama powinna zaprezentować takie elementy, na których jej zależy w tym projekcie. - Żeby to była cała strategia myślenia o przyszłości emerytów w Polsce, czyli o minimalnym wynagrodzeniu dla emeryta, obywatelskiej emeryturze, o tym, jak ograniczyć, żeby w Polsce emerytury na poziomie 50-80-100 tysięcy nie było - to wszystko przed nami, ale w rozumieniu potrzeby konsultacji, współpracy, a nie szybkiego podejmowania decyzji - tłumaczył.

Jednocześnie podkreślił, że Lewica "stoi po stronie obywatela". Zaznaczył też, że przygotowany przez PiS projekt wymaga zmian. - Od początku mówimy bardzo jasno: 30-krotność to jest projekt lewicowy, ale bez odpowiednich poprawek nie do przyjęcia dla Lewicy - powiedział.

Zobacz także: Jarosław Gowin i Porozumienie poza rządem? Sellin: wcześniej byli jednomyślni

W środę posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidujący od 2020 r. górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - tzw. 30-krotności ZUS. Według autorów projektu, ma to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł. Propozycja doprowadziła do rozłamu w Zjednoczonej Prawicy, gdyż takiemu rozwiązaniu jest Porozumienie.

Projektem zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych Sejm zajmie się we wtorek wieczorem. Głosy Lewicy mogą okazać się kluczowe dla przyjęcia ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Dyndamu
3 lata temu
E, no, nie jak lewica tak zdecydowała , to tak musi być. Bezapelacyjnie. To jest głos powstałego jak Fenix z popiołów nieistniejącego już świata. Dzięki Grzegorzowi Dyndale.
Buhahaha
3 lata temu
Biedroń załóż stanik...
Poli
3 lata temu
Jak Biedron slini się do Cukenberka.... Taka silna mecizna
az
3 lata temu
Może należało by ujednolicić kwotę wolną od podatku. Polityk, to święta krowa, że ma wyższą kwotę? Kto zyska na tym wszystkim?
Olo
3 lata temu
Jak wprowadzicie to niech pisowcy proszą o głosy na swojego prezydenta lewicę
1
3 lata temu
róznica PiS a SLD jest taka 13%do 44% paniał Zandgber ,i nie POdnoś czerwoy głosu jestes za mały do rządzenia
dno lewackie
3 lata temu
Zamberg to KATASTROFA POlityczna , pomieszana z KOlorowymi LBGTami ,nic więcej tylko krytyka i żadnych pomysłów na przyszłość
Tor
3 lata temu
Biedny zawsze będzie biednym a bogatym kij w oko
Myślący logic...
3 lata temu
A może by zlikwidować składki ZUS i każdy niech sam swoje pieniądze odkłada czy inwestuje. Bo kto mi zagwarantuje że za 30-40lat ja te pieniądze dostanę w formie emerytury? Ludzie któzy teraz mają po 50 czy 60lat?przeciez ich już może niebedzie więc mogą obiecywac to co inni chcą słyszeć. Gadanie takiego polityka że się martwi o mój los czy los innych ludzi jest zwykłym kłamstwem.
ni
3 lata temu
Czyli :Jak wydoić podatnika aby w budżecie zostało jak najwięcej .
megatrans
3 lata temu
Lewica kolejny gwozdz do trumny, a gdzie demokracja.
Ja
3 lata temu
Emerytur nie będzie więc proponuję odkładać pieniądze lub zainteresować sie inwestowaniem.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić