Natalia Durman
Natalia Durman| 
aktualizacja 

List senatorów USA ws. Polski. Kukiz reaguje

100
Podziel się:

Amerykańscy senatorowie wezwali sekretarza stanu Mike'a Pompeo, by wywarł nacisk na Polskę ws. restytucji mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Paweł Kukiz odniósł się do sprawy w liście do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Złożył wniosek.

Kukiz'15 złożyło projekt w kwietniu
Kukiz'15 złożyło projekt w kwietniu (Agencja Gazeta, Sławomir Kamiński)

Jak pisaliśmy w WP, pod listem do Pompeo podpisało się 88 z 100 senatorów Stanów Zjednoczonych.

Co na to Kukiz? W piśmie do marszałka Sejmu wnioskuje, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie zajęli się projektem ustawy Anty-447, która w założeniu zabezpiecza Polskę przed roszczeniami do mienia bezdziedzicznego.

"Posłowie klubu Prawo i Sprawiedliwość zablokowali procedowanie projektu Kukiz'15 na posiedzeniu 19 lipca 2019 r., ale liczę, że może teraz pójdą po rozum do głowy" - podkreśla Kukiz. W piśmie do marszałka wnosi także, aby przedstawicielem wnioskodawcy został wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Dotąd za projekt odpowiadał obecny poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Zobacz także: Zobacz także: Burza wokół Marka Kuchcińskiego. Marszałek w ogniu krytyki liderki Platformy

Projekt Kukiz'15, złożony w kwietniu w Sejmie, zakłada m.in. zakaz prowadzenia negocjacji na temat roszczeń do mienia bezspadkowego ofiar Holokaustu. Negocjacje takie byłyby penalizowane. Zgodnie z projektem ustawy, zobowiązywałby on Radę Ministrów do corocznego sprawozdania przed Sejmem i Senatem o podmiotach, które w roku poprzednim wystąpiły z roszczeniami.

Sejm ma się zebrać w najbliższy piątek, 9 sierpnia br. Będzie to kontynuacja posiedzenia rozpoczętego w ubiegłym tygodniu.

O co chodzi?

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom. Chodzi przede wszystkim o odzyskane dzieła sztuki, a także prywatne i komunalne mienie przejęte siłą, skradzione lub oddane pod presją w czasie Zagłady Żydów.

Mimo że zapisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter, przeciwko ustawie protestowała część organizacji polonijnych, w tym kluby Gazety Polskiej i Kongres Polonii Amerykańskiej. Krytycznie wypowiadał się o niej także szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić