Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Masło wreszcie tańsze. Spadają też ceny innych produktów mleczarskich

14
Podziel się:

Średnio w listopadzie ceny sprzedaży masła u producentów kształtowały się na poziomie 22,11 zł za kg. Były tym samym o prawie 6 proc. niższe niż w październiku. Zgodnie z najświeższymi danymi MRiRW generalnie listopad przyniósł dobre informacje dla amatorów nabiału. Ceny innych podstawowych produktów z tego segmentu też były niższe. Ser Gouda staniał średnio o 4,5 proc.

Spadki cen w Polsce są konsekwencją tego co dzieje się na rynku UE. Według danych KE, w listopadzie 2017 r. we wspólnocie masło potaniało od października o ponad 13 proc.
Spadki cen w Polsce są konsekwencją tego co dzieje się na rynku UE. Według danych KE, w listopadzie 2017 r. we wspólnocie masło potaniało od października o ponad 13 proc. (Shutterstock.com)

Informacje z rynku wreszcie pokazują odwrotną tendencję. Do tej pory zarówno w przypadku serów, jak i masła obserwowaliśmy wzrosty cen. Z reguły też więcej płaciliśmy za te produkty w ostatnich miesiącach roku.

- Przeciętnie, w poprzednich pięciu latach ceny masła w listopadzie były o 3,3 proc. wyższe niż w październiku, a w przypadku serów Edam wzrost ten wyniósł 2,3 proc. - przekonuje na łamach portaluspożywczego.pl Paweł Wyrzykowski ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Zobacz także: Masło jest drogie? Zrób je sam

Oczywiście, porównując ceny rok do roku, widać jednak bardzo wyraźnie, jak dużo tańsze było masło przed poprzednią Wigilią. Średni poziom cen masła w blokach z listopada tego roku jest aż o blisko 25 proc. wyższy niż w tym samym okresie minionego roku.

Droższa jest też śmietana (ponad 16 proc.), jogurty (średnio 10 proc.) i mleko UHT, które w listopadzie 2017 r. jest o blisko 5 proc. droższe niż przed rokiem. Jak wyjaśnia ekspert BGŻ BNP Paribas te spadki cen w Polsce są konsekwencją tego, co dzieje się na rynku UE.

Według danych KE, w listopadzie 2017 r. we wspólnocie masło potaniało od października o ponad 13 proc. - Spadki cen produktów mleczarskich na rynku unijnym i światowym związane są z odbudową podaży mleka w UE i Nowej Zelandii, co w konsekwencji przekłada się na większą produkcję wyrobów - mówi Paweł Wyrzykowski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(14)
Michal Kupiec
5 lata temu
Słoiki nie kupuja w grudniu bo wiadomo na swieta sie na wioche pojedzie to sie nażre i na styczeń nawiezie
🎄
5 lata temu
Nie ma to jak olej do kartofli. Troszkę sera i pierogi na wigilię jak znalazł.😀😊
Alicja
5 lata temu
To Unia narzuciła limity, ile krów może być w Polsce, ile mleka możną wyprodukować. Pamiętacie Państwo? Nawet decydowała, że cielę ma mieć białą głowę! W Polsce rasy holenderskie nie nadają się do hodowli! Mamy zbyt ostry klimat. Mieliśmy dobrą rasę krów polskich, czerwonych, małych. Sprawdzających się w jako hodowlane w terenach górskich. Panowie z Brukseli, znający się na rolnictwie, jak kura na pieprzu, wymądrzali się, tworzyli papierki, zmusili do likwidacji bydła mlecznego w Polsce I mamy efekty!!! Ale z kim tu polemizować, skoro nawet pan Tusk nie ma swego zdania
klientka
5 lata temu
Dziś i jutro Biedronka zrobiła dwudniową promocję na masło 200g i JAK ZWYKLE podczas promocji masła brak :D .Kiedyś, gdy była promocja cukru, to pracownica Biedronki potwierdziła, ze przez dni promocji dostaw cukru nie było. :D Kpina - naciąganie klientów
konkret
5 lata temu
Podajcie gdzie spadają, w których sklepach !
Tu i teraz
5 lata temu
...masło niewiele staniało...w granicach 50 groszy za kostkę...z czego się tu cieszyć...?
Tu i teraz
5 lata temu
...widocznie banda kolesi już zarobiła wystarczająco...
Kol
5 lata temu
Bo juz się nachapali. Na rynku pojawilo się tez tańsze masło fińskie. No i premier się zmienił.
Maślany speku...
5 lata temu
Śliska sprawa...
zielona_krowa
5 lata temu
A rolnik za litr mleka 3,80 % tłuszczu, dostaje 1,37 zł .
morty
5 lata temu
tia z 10,46żł z kostkę, na 9,68zł za 300g osełkowego. Leci na łeb na szyję...
poz
5 lata temu
Za ile kupują masło sieci marketów skoro potrafią robić promocje w których płaci się za 1kg 20-25zł. Przecież nie oddają masła bez zysku! W tych samych sieciach sery żółte nie podrożały lub bardzo niewiele podrożały a przecież podobno mają aż 45% tłuszczu!
ekutno
5 lata temu
może i tańsze (o parę groszy) ale niesmak pozostał. wolę kupować masło fińskie nawet jeżeli teraz będzie trochę droższe. ta podwyżka wyleczyła mnie z "patriotyzmu gospodarczego"
nie kupowac
5 lata temu
Najlepszy sposob na tych co podnosza ceny to przestac kupowac . Ceny spadna
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić