Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran,Piotr Białczyk
|
aktualizacja

Mateusz Morawiecki: sędziowie nie mogą podważać prawa do orzekania innych sędziów

21
Podziel się:

Wszystkie działania sędziów, które prowadzą do podważenia niezawisłości sędziowskiej czy poważania prawa do orzekania, mogą doprowadzić do chaosu. My do tego nie dopuścimy - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna. Kilka godzin później sędzia został zawieszony.

Mateusz Morawiecki: sędziowie nie mogą podważać prawa do orzekania innych sędziów
Mateusz Morawiecki: sędziowie nie mogą podważać prawa do orzekania innych sędziów (PAP, Artur Reszko)

Wszelkie działania polegające na tym, że sędziowie powołani za czasów PO, nie uznają sędziów powołanych za czasów PiS, lub odwrotnie, prowadzą do anarchii w wymiarze sprawiedliwości i bałaganu w całym państwie. Z całą pewnością będziemy robili wszystko, by zapobiec takiej sytuacji - stwierdził premier pytany o sprawę postępowania dyscyplinarnego wszczętego wobec sędziego Pawła Juszczyszyna.

- Nie od roku czy dwóch, ale od około 20 lat jest instytucja rzecznika dyscyplinarnego i są odpowiednie procedury. Myślę, że zostaną one zastosowane wobec tych osób, wobec których powinny zostać zastosowane - podkreślił Morawiecki.

Zaledwie kilka godzin po wypowiedzi premiera, prezes sądu w Olsztynie zawiesił Juszczyszyna w obowiązkach. Maciej Nawacki podkreślił, że swoją decyzję opiera na art. 130 Ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Sędzia nie może odwołać się od decyzji przełożonego, a poza sądem będzie przebywać przez miesiąc. Potem o jego przyszłości zadecyduje Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

- W wyroku TSUE wyraźnie jest określone, że decyzja prezydenta, która powołuje sędziego, nie daje takich możliwości innym sędziom, by kwestionowali ich powołanie ze względu na domniemany brak niezawisłości. To nie jest prerogatywa, którą mogą oceniać tacy sędziowie - tłumaczył premier.

- Jest rzeczą fundamentalną, by zachować porządek prawny i my taki porządek na pewno będziemy utrzymywali - zapewnił Morawiecki. - Ci sędziowie, którzy naruszają porządek wymiaru sprawiedliwości, mogą doprowadzić do chaosu. Apeluję, by powstrzymali się od działań, które kolidują z praworządnością, które stoją w sprzeczności z zasadami praworządności - stwierdził premier.

Przypomnijmy, że olsztyński sąd okręgowy, rozpatrujący apelację w sprawie cywilnej, uznał, że po wyroku TSUE konieczne jest rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w I instancji. Nakazał Kancelarii Sejmu ujawnienie list poparcia kandydatów do KRS. Pod rygorem grzywny.

Ta decyzja wywołała prawdziwą burzę. Sędzia Paweł Juszczyszyn, który orzekał w tej sprawie, został przez Ministerstwo Sprawiedliwości odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Resort wytłumaczył tę decyzję faktem, że sędzia "w sposób nieuprawniony podważył status powołanego przez prezydenta sędziego".

W piątek okazało się, że przeciwko Juszczyszynowi wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
red
3 lata temu
A wy możecie wszystko i wszędzie ... Co za kpiny sobie ten pan urządza!
,,,
3 lata temu
Mogą- jak jest głupie.
Janosik
3 lata temu
Sędzia Juszczyszyn nie może,ale sędzia Schab może?!
Onet
3 lata temu
O jakim prawie mówi pan Morawiecki?! Z całą switą PIS łamie konstytucję czyż mowa o prawie pisowskim?! Powołując się na Pana słowa że łatwo rządzi się motłochem.. nie wszyscy w Polsce zaliczają się do motłochu ba większość i nie pozwolimy na łamanie konstytucji i prawa.
Onet
3 lata temu
I jakim prawie Pan Morawiecki mówi czysto pisowskim.. To pan z całą świta naruszacie konstytucję ba dożycie do zmiany jej dla swoich potrzeb.
Nasz PREMIER.
3 lata temu
Ma RACJE. sedzia nie moze podwazacz innego sedze.. BO BY TYLKO DLA SIEBIE PRACOWALI... NIE DLA NARODU.. I WADZ CENTRALNYCH.
Wiocha
3 lata temu
Uuu. Pewna nacja trzymaj się w Polin mocno. Już tak mocno się czują i wydają polecenia goją czyli nam 😥.
Film
3 lata temu
Ja też ma coś do powiedzenia to co mi napisali... może też zostanę premierem
pl
3 lata temu
Obecny TK jest w stanie wydac wyrok, ze Konstytucja jest niekonstytucyjna i nikt sie nie zdziwi
temida
3 lata temu
W TK nadal sa dublerzy.
as
3 lata temu
gdzie moje i aktualne wpisy szczujące lewackie ku wy z o2 ?
yaca69r
3 lata temu
chory kraj zaśmiecony polityką
as
3 lata temu
nie zawieszać a wyrzucać z zawodu tych mącicieli co to chcą budować państwo w państwie !
ojej
3 lata temu
kiedy reforma sądownictwa bo tam sprawiedliwości nie widać a to sądy mają być tymi sprawiedliwymi i co ? człowiek potrącił kobietę autem bez ważnych badań, bez uprawnień i uniewinniony ???? a gdzie jest takie prawo w kodeksie ,że sąd może uniewinnić przestępcę z 3 paragrafów zawiniony --brak uprawnień , brak badań dopuszczenia do ruchu auta , i staruszke na pasach potrącił !--- i co ? powiem tak winny za wszystko i to czyny świadomie wykonane ! dopuścił sie łamania prawa z pełnąświadomością ! gdzie te sądy się uczyły ? może czas posłać ich na emeryture ? kompromitują się i krzywdzą społeczeństwo !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić