Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Magdalena Nałęcz
|
aktualizacja

Ministerstwo Środowiska urażone rozprawą przed TS. "Upokorzenie Polski"

53
Podziel się:

"W trakcie posiedzenia doszło do niespotykanego incydentu" - napisał w komunikacie resort Jana Szyszki. Ministerstwo przekonuje, że podczas rozprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszono zasady postępowania i udowodniono, że jej celem było "upokorzenie Polski".

Jan Szyszko trzyma w rękach słoik z kornikami
Jan Szyszko trzyma w rękach słoik z kornikami (PAP, Tomasz Gzell)

W poniedziałek przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu odbyło się wysłuchanie stron, czyli Komisji Europejskiej i przedstawicieli Polski ws. postanowienia o zakazie wycinki w Puszczy Białowieskiej, ktory wydał TS. Komisja zarzuciła polskim władzom, że nie respektują jej decyzji i wystąpiła o nałożenie kar. Minister środowiska Jan Szyszko odrzucał oskarżenia i złożył wniosek o uchylenie zakazu.

"W trakcie posiedzenia doszło do niespotykanego incydentu. Wiceprezes Trybunału przejął rolę strony skarżącej, sugerując przedstawicielom Komisji Europejskiej treść wniosku procesowego, tj. nałożenie na Rzeczpospolitą Polską okresowych kar pieniężnych w ramach postępowania o wydanie środków tymczasowych" - podkreślił resort w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że podczas poniedziałkowego wysłuchania komisja domagała się jedynie uściślenia pojęcia bezpieczeństwa publicznego, zawartego w postanowieniu o zakazie wycinki Trybunału z lipca br., tak aby "możliwe było lepsze zrozumienie zakresu tego pojęcia oraz ewentualne wszczęcie postępowania naruszeniowego, co do jego domniemanego nieprzestrzegania".

Zobacz także: Protesty w Puszczy Białowieskiej

Siła argumentów? Resort twierdzi, że liczy się co innego

"Pomimo wątpliwości samej Komisji Europejskiej odnośnie do podstaw prawnych do przedłożenia takiego wniosku, został on przez nią przedłożony na wyraźną sugestię wiceprezesa, który doprecyzował jego treść. Narusza to podstawowe zasady postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, a zwłaszcza zasadę kontradyktoryjności i równości uczestników postępowania" - podkreślił resort.

Według ministerstwa przebieg rozprawy oraz opisana sytuacja "zdecydowanie wydaje się świadczyć, iż zarówno Komisji Europejskiej jak i wiceprezesowi, identyfikującemu się ze stroną skarżącą, nie chodzi o dobro siedlisk i gatunków wymienionych powyżej". "Tu nie liczy się siła argumentów. Tu liczy się argument siły, a głównym celem jest jedynie upokorzenie Polski mimo tego, że realizuje zarówno wymogi dyrektywy ptasiej i habitatowej (siedliska) jak i względy bezpieczeństwa publicznego" - oceniono.

Minister Jan Szyszko po zakończonym posiedzeniu Trybunału, mówił, że sugestie wiceprezesa Trybunału, by Komisja wystąpiła o kary dla Polski to coś bardzo dziwnego. - Tu doszło do pewnego, powiedziałbym, nieporozumienia, ja bym powiedział dziwnego bardzo mocno. Sama KE chciała doprecyzować, co to jest bezpieczeństwo publiczne - podkreślił Szyszko.

- Być może są rozbieżności między nami a Komisją Europejską, natomiast wiceprzewodniczący Trybunału zasugerował od razu, by poszerzyć wniosek o uzasadnienie i skierowanie jakby sugestii do Trybunału Sprawiedliwości o wymierzenie pewnych kar związanych z brakiem realizacji postanowienia (...) Jeszcze nie widziałem takiej sytuacji, by sam sugerował temu, który pozywa Polskę, by nie tylko doprecyzował, ale też i zaostrzył swoje żądania - mówił minister.

Wina kornika

Resort we wtorkowym komunikacie przypomniał, że w wydanym w lipcu postanowieniu tymczasowym wiceprezes Trybunału Antonio Tizzano wezwał Polskę do zaprzestania aktywnej gospodarki leśnej na obszarach Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej, usuwania ponadstuletnich, martwych świerków, a także wycinki drzew w ramach zwiększonego etatu pozyskiwania drewna na terenie puszczy. Wyjątkiem są sytuacje zagrażające bezpieczeństwu publicznemu.

W trakcie wysłuchania - jak wyjaśnił resort - Polska wskazywała, że na skutek "niekontrolowanej gradacji kornika drukarza nastąpiło poważne odkształcenie stanu i struktury udziału siedlisk, jak też występujących gatunków ważnych dla Wspólnoty", a wycinka drzew prowadzona jest wyłącznie ze względów bezpieczeństwa.

"W świetle powyższych wyjaśnień Rzeczpospolita Polska zażądała oddalenia wniosku Komisji Europejskiej w całości jako bezzasadnego oraz uchylenia postanowienia wiceprezesa Trybunału z dnia 27 lipca 2017 r." - zaznaczono w komunikacie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(53)
357
5 lata temu
SZYSZKE POWINNI POWIESIC NA NAJWYZSZEJ SOSNIE JAKO USUSZONA SZYSZKE
polonus z tor...
5 lata temu
Ze wy rodacy znosicie tego oszusta szyszke (tak go oceniam-podobnie oceniligo w kanadyjskich mediach) to naprawde dziwne.
stary ale pam...
5 lata temu
Największym i najgorszym kornikiem drukarzem o poważnym odkształceniu stanu i struktury udziału siedliska jak też występującego gatunku ważnego dla wspólnoty toruńskich redemptorystów z ich guru a twoim przywódcą - pozdrów go.
beta
5 lata temu
Ja nie mogę już od wielu lat zrozumieć, dlaczego wybierają takich w Rządzie - przecież Ci w wieku Szyszko powinni już brać swoją emeryturkę a nie mieszać i niszczyć(ur. 14 kwietnia 1944 (73 lata)), to samo Kaczyński - Jaruś 18 czerwca 1949 (68 lat), a tak biorą dużo większa kasę, a tak naprawdę Ci młodzi, którzy mają trochę dobrych pomysłów, szkołę i chcą coś zrobić dla Polski, chcą tu żyć w godziwych warunkach, nie mają szans.TO Oni powinni budować. BO "kolesiostwo" to mafia rządowa. Oczywiście proszę mi nie pisać,że kogoś obrażam, mówię o Tych, którzy rządzą Polską już od wielu lat. Oczywiście kieruję te słowa do wszystkich partii. Człowiek stary niech odpoczywa, a młody niech pracuje.
emerytka tos...
5 lata temu
... co a nudny i perfidny i paskudny facet ten szyszko(a) mam nadzieję, że odpowie za to co robi
stefan
5 lata temu
unia wonnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
frania
5 lata temu
za POpaparncow POlska byla 'wzorem do ansladowana'
Rydzyk
5 lata temu
Cały pis to złodziejstwo o kolesiostwo
kerim
5 lata temu
Szyszka jeszcze zapłaci za tego kornika.
TerazPolska
5 lata temu
Nie dajmy soba pomiatac przez naszych odwiecznych wrogow!
takaprawda
5 lata temu
tego szyszkę powinno się ściąć albo odstrzelić tak jak on to robi wobec przyrody
do ukarania!
5 lata temu
a za obrazę Wysokiego Trybunału to się nie należy kolejna solidna działa? Jak podsądny śmie tak mówić. :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Kornik 2
5 lata temu
Tego kornika powiesic.za jaja. Oni robia co chca. A unia nareszcie sie za pisowskie smieci wziela. Brawo unia
Nick0
5 lata temu
Szysko ty jesteś jak ten kornik w słoiku weź się odpierwiastkuj od tych lasów bo nadajesz się do zarządzania fauną i flora w tym kraju jak ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić