Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Durman
Natalia Durman
|
aktualizacja

"Musiało dojść do takiej decyzji". Polityk PiS odsłania kulisy odwołania Macierewicza

35
Podziel się:

Poseł PiS Jacek Sasin przyznał, że główną przyczyną dymisji Antoniego Macierewicza był jego spór z prezydentem Andrzejem Dudą. W superlatywach mówił przy tym o zasługach byłego szefa MON.

Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński dzień po odwołaniu szefa MON
Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński dzień po odwołaniu szefa MON (Agencja Gazeta, Sławomir Kamiński)

Odwołanie Macierewicza wzbudziło wiele emocji. Na stanowisku zastąpił go dotychczasowy szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Szybko pojawiły się głosy, że dymisję "wymusił" skonfliktowany od miesięcy z byłym ministrem prezydent Andrzej Duda. Politycy PiS zapewniali jednak, że zmiany były wypracowywane w trójkącie: prezydent, premier i prezes PiS.

Teraz Jacek Sasin przyznaje, że przyczyną dymisji Antoniego Macierewicza był właśnie jego spór z prezydentem Andrzejem Dudą. - Nie było tajemnicą, że dochodzi do pewnych kontrowersji, różnic poglądów między panem ministrem a prezydentem, który zgodnie z konstytucją ma również swoje duże kompetencje w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Chcąc ułatwić dojście do porozumienia, musiało dojść do takiej decyzji - stwierdził Sasin w Polskim Radiu 24.

Zobacz także: Zobacz pożegnalne przemówienie ministra Macierewicza:

Polityk podkreślał przy tym zasługi Macierewicza w zakresie obrony narodowej. - Antoni Macierewicz jest człowiekiem, który zawsze wyżej stawia dobro Polski niż swoje osobiste ambicje - mówił Sasin.

- Będąc ministrem obrony, Antoni Macierewicz zasłużył się ojczyźnie w sposób, który nigdy nie wymaże go ze stronic polskiej historii. Dzisiaj Polska jest dużo bezpieczniejszym krajem niż dwa lata temu, gdy obejmował on stanowisko ministra obrony. Polskie siły zbrojne są dużo lepiej przygotowane do wyzwań, które przed nimi stoją, i tego nikt panu ministrowi nie odbierze - kontynuował.

To nie koniec. Sasin mówił też o procesie wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Przypomnijmy, na wniosek nowego szefa MON, Macierewicz objął funkcję szefa wyjaśniającej ją podkomisji.

- Trzeba powiedzieć wyraźnie, że to, iż kłamstwo smoleńskie nie zatriumfowało, to zasługa pana ministra Macierewicza. To on od początku z wielką odwagą - przy ataku na niego i na współpracujących z nim ekspertów - tę sprawę prowadził. Mam nadzieję, że do końca, który da nam odpowiedź, co w Smoleńsku się stało - oznajmił.

Szydło wskazuje "historyczne zasługi"

Przed weekendem dymisję Macierewicza skomentowała była premier Beata Szydło. Przyznała, że to, iż na linii Pałac Prezydencki - MON istniały napięcia, było "powszechnie znane".

Również z jej ust nie zabrakło komplementów pod adresem Macierewicza. Nazwała go "dobrym fachowcem", a jako "historyczne zasługi" wskazała m.in. wzmocnienie wschodniej flanki NATO oraz budowę obrony terytorialnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
um
4 lata temu
Nawet spolegliwy wobec PiS Duda nie mógł współpracować już z Macierewiczem. Musiał dostrzec jakie spustoszenia kadrowe i szkody materialne w armii poczynił najgorszy dotychczasowy minister.
mulik
4 lata temu
A mnie się wydaje, że Antek jest chory.
Obiktywnie
4 lata temu
Tylko tyle BREDNIE I KIT p. Sasin
LaczmySie
4 lata temu
Ludzie obudzcie się! Elektorat PiS to tylko 35%.To nie większość narodu tylko demokratyczna! Większość z nas chce zmian ale nie takiej skrajnej i fanatycznej burzacej pokój wewnetrzny czego najlepszym przykładem był Ex Minister Macierewicz....
ak001
4 lata temu
A Ty to tak na poważnie?
baca
4 lata temu
panie sasin-pan masz babskie sklonnosci do mielenia ozorem-a co do meritum,to co pan tu gledzi to jest czystej wody propaganda,co jest treścią waszych rządow,paplac ,paplac,paplac-a moze o tych zdolnosciach obronnych wypowiedza sie wojskowi?
Reeew
4 lata temu
O i teraz kwiczy oderwany od koryta
jas
4 lata temu
dziś jak czytam; prezydent, premier,prezes; to przypomina mi się określanie władz chin w latach 80-tych - "banda trojga"
MĄDRY
4 lata temu
CO ONI PIJĄ LUB PALĄ - NIE WIEM, ALE MUSI TO BYĆ BARDZO SKUTECZNE JAK SIĘ CZYTA LUB SŁYSZY TE BZDURY
psik
4 lata temu
tyle miał zasług, że go odwołali- a rekord pobił w wymyślaniu bajek
janusz
4 lata temu
"a od jutra śnieg jest czarny"- PIS
Jo
4 lata temu
Ja jestem ja, ty jesteś ty- Kto ma racje, ja czy ty
akuku
4 lata temu
Jeden wariat rozwalił polskie siły zbrojne, a drugi za to go chwali - i to jest PIS. A "kłamstwo smoleńskie" to brednie jakie rozgłasza Antoni i jego Zespół nieudaczników zwanych ekspertami. Poza głupkowatymi tezami nie przedstawili nic co by się broniło w świetle badań naukowych i znanych faktów. Cała ta hucpa smoleńska to polityczne paliwo dla Kaczyńskiego i jego sekty.
marek
4 lata temu
siedzimy z macierewiczem w tworkach i gramy w szachy :-) cisza spokój :-)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić