oprac. Martyna Kośka| 

Nagrody dla byłych ministrów. Polacy oburzeni wysokością kwot

36

Aż 1,5 miliona złotych wydała w 2017 roku na nagrody dla ministrów premier Beata Szydło. Pracodawca ma prawo nagradzać pracowników za dobrze wykonane obowiązki, ale decyzja o przyznaniu tak wysokich nagród spotkała się ze sprzeciwem opozycji i oburzeniem Polaków.

Polacy nie są przekonani, czy ministrowie poprzedniego rządu naprawdę zasłużyli sobie na tak wysokie nagrody
Polacy nie są przekonani, czy ministrowie poprzedniego rządu naprawdę zasłużyli sobie na tak wysokie nagrody (PAP)

"Super Express" zapytał Polaków, co sądzą o przyznaniu byłym ministrom nagród w wysokości po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przykładowo, były szef MSWiA Mariusz Błaszczak otrzymał 82,1 tys. zł, a minister edukacji Anna Zalewska – 75,1 tys. zł. Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego rady Ministrów, na pytanie o to, czy nie ma wyrzutów sumienia w wiązku z wypłątą nagrody w wysokości 65 100 zł, odpowiedział, że zapracował na nią i mu się jak najbardziej należała.

Natomiast przepytani przez dziennikarzy ludzie nie są co do tego tak silnie przekonani. Zwracają uwagę, że w porównaniu z zarobkami „przeciętnych Polaków” nagrody są oburzająco wysokie. - Nagrody dla ministrów w porównaniu z zarobkami zwykłych Polaków to rażąca niesprawiedliwość, po prostu skandal – mówi pan Ryszard. I dodaje, że przecież obok regularnej pensji, ministrowie mogą liczyć na wiele dodatków i premii.

Zobacz także: Zobacz też: Politycy ze zwierzętami. Wystarczyło jedno zdjęcie Tuska

- Jeśli ktoś dobrze pracuje, to nagroda mu się należy – broni nagród pan Dariusz. Ale zaraz dodaje, że powinny one być w „rozsądnej kwocie”.
Ankietowani dodawali, że nie widzą, by działalność ministrów jakoś wyraźnie wpłynęła na jakość życia w Polsce, więc nagrody zostały przyznane na wyrost – pomimo braku efektów.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce zwiększyło się niemal dwukrotnie od czasu, gdy wstępowaliśmy do Unii. Tymczasem zarobki najważniejszych osób w państwie przez 14 lat rosły symbolicznie. Czy rządzący powinni dostać solidną podwyżkę?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić