Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Patryk Skrzat
|
aktualizacja

Nalot na gigantyczne targowisko pod Warszawą. Towar wart 60 mln zł przejęty

42
Podziel się:

Setki tysięcy podrobionych artykułów w ponad 200 samochodach dostawczych trafiło do magazynów Urzędu Celno-Skarbowego. To największa akcja w historii Wólki Kosowskiej.

Uzbrojeni funkcjonariusze wkroczyli do Wólki Kosowskiej
Uzbrojeni funkcjonariusze wkroczyli do Wólki Kosowskiej (KAS, mat. prasowe)

Akcję zakrojoną na gigantyczną skalę przeprowadziła Krajowa Administracja Skarbowa. W jej przygotowaniu i przeprowadzeniu na terenie bazaru w Wólce Kosowskiej brało udział łącznie około 300 pracowników i funkcjonariuszy KAS. Czynności operacyjne Służby Celno-Skarbowej prowadzone były również w godzinach nocnych.

Łącznie zajęto ponad 200 samochodów dostawczych, w których znajdowały się hurtowe ilości artykułów z podrobionymi znakami towarowymi znanych, markowych firm. Miały być one wprowadzone nielegalnie do sprzedaży. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli różnego rodzaju odzież, obuwie, galanterię i kosmetyki. Szacunkowa wartość zabezpieczonego towaru to 60 mln zł.

- Reforma administracji skarbowej, którą przeprowadziliśmy dzięki wsparciu Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego daje nam nowe możliwości walki z przestępczością gospodarczą, nawet w tak trudnych obszarach jak zorganizowany nielegalny handel na dużą skalę. Uprawnienia, które po wprowadzeniu KAS posiadają urzędy celno-skarbowe, pozwalają na przeprowadzenie skutecznych działań wymierzonych w czarną i szarą strefę. Weekendowa realizacja jest początkiem dużej akcji KAS wymierzonej w zorganizowaną przestępczość, jaka od lat funkcjonuje w Wólce Kosowskiej. Będziemy koncentrować się na likwidacji zarówno obrotu nielegalnym towarem jak i nielegalnego obrotu towarem legalnym – bo z takimi patologiami mamy tam do czynienia. Nasze działania w Wólce Kosowskiej będą miały charakter ciągły, a nie incydentalny – zapowiada wiceminister finansów, szef KAS Marian Banaś.

Weekendowe działania były kolejną akcją funkcjonariuszy KAS skierowaną przede wszystkim na walkę z wprowadzaniem do obrotu towarów z podrobionymi znakami handlowymi znanych marek odzieżowych, galanteryjnych oraz kosmetycznych. Jednak nigdy wcześniej działania KAS na terenie Wólki Kosowskiej nie były prowadzone na taką skalę.

Nielegalny handel w godzinach nocnych

Handel nielegalnym towarem odbywał się na prowizorycznym targowisku zlokalizowanym na parkingu w Wólce Kosowskiej. Handlowano w godzinach nocnych. Przyjazd kilkuset uzbrojonych funkcjonariuszy KAS spowodował masową ucieczkę sprzedawców i właścicieli nielegalnego towaru. Na porzuconych straganach funkcjonariusze zabezpieczyli podrabiane towary: odzież, obuwie, galanterię, kosmetyki oraz inne przedmioty przeznaczone do sprzedaży np. noże, gaz bojowy, kastety. Na miejscu zatrzymano dwie osoby.

Najczęściej podrabiane są artykuły odzieżowe, obuwie, kosmetyki, zabawki oraz produkty lecznicze. Fałszowaniem towarów zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, które osiągają ogromne korzyści z tego procederu.

Zobacz także: „Wyłudzili 60 mln zł” Wśród zatrzymanych były poseł Twojego Ruchu i SLD

- Nasze badania laboratoryjne pokazują, że podrobione towary wykonane są często ze szkodliwych materiałów o słabej jakości, które nie posiadają znaku bezpieczeństwa produktu CE, a co za tym idzie, często zagrażają zdrowiu i życiu klientów – powiedział Robert Antoszkiewicz Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Nielegalne towary, którymi handluje się w nocy to tylko część problemu. W halach zlokalizowanych w centrach handlowych w Wólce Kosowskiej sprzedawane są towary, od których nie jest odprowadzany należny podatek. W związku z tym Skarb Państwa ponosi straty w trudnej do oszacowania wysokości.

KAS wprowadza stałe kontrole

Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy rozpoczął operację, mającą na celu zwalczanie szarej strefy w Wólce Kosowskiej. - Wprowadziliśmy 24-godzinne monitorowanie całego obszaru oraz przeprowadzamy zintensyfikowane czynności kontrolne i dochodzeniowo-śledcze. Realizowana jest kontrola drogowa w punktach na drogach dojazdowych do Wólki Kosowskiej. W całodobową akcję drogową zaangażowanych jest blisko 100 funkcjonariuszy – mówi Naczelnik Mazowieckiego UCS Marcin Kopczyk.

Podmioty dokonujące nieudokumentowanych zakupów i wprowadzające towar do obrotu bez odprowadzenia należnych podatków mogą się spodziewać kontroli podatkowych i celno-skarbowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(42)
Suweren
5 lata temu
"Nielegalnego obrotu towarem legalnym" walka ze spekulantami jak za stalinowskiego PRL. Duszenie drobnej przedsiębiorczości. I gdzie ten "wolny rynek"? A ile podatku płaci Rydzyk? A jakie odprawy wzięli ministrowie przy "rekonstrukcji" obecnego rządu?
Patriota
5 lata temu
A czemu Rządy POprzednie nie zajmowały sie tym.Bo brali pewnie dolę
ika
5 lata temu
towar z Wolki Kosowskiej zalał cala Polske dlatego ludzie choruja tak czesto na nowotwory .Prosze sprawdzić czy w Rossmanie są podrabiane perfumy bo cos mi tu brzydko pachnie
monia
5 lata temu
to pewnie sie rozpanoszylo nawet na allegro tam mozna kupic takie rzeczy jak w wolce kosowskiej... makabra
enja
5 lata temu
a znajoma tam jezdzila po ciuchy np. bluzka podrabiana kosztowala 35 zl a u niej w sklepie juz za 72 zl mozna bylo kupic chetnych nie brakowalo to jest biznes.... szok
internautka
5 lata temu
tyle lat tam handlowali ludzie przyjezdzali z calej Polski kupowali tam towar żeby sprzedac w swoim sklepie albo na swoim straganie po wyższych cenach zeby zarobic ...a teraz nic szok tym lepiej z takim oszustwem nalezy ich wszystkich zlikwidowac bo cala Polska tonie w smieciach mafiach gangach zlodziejach inne...
precz
5 lata temu
przecież to była akcja z dwa miesiące temu,ktoś odgrzewa stare artykuły,bo nie mają o czym pisać,teraz na wólce jest po tym nalocie jeszcze więcej sprzedających i nawet mają boksy :)
people
5 lata temu
Polacy są mistrzami świata w kreatywnym gospodarowaniu środkami jakie otrzymują przy tzw. "wypłacie" .... Innym nacjom starczyłoby to może na "3 miseczki ryżu" w miesiącu.... Ubierają się tez w miejscach, w których przeprowadzone są "naloty"... może nie... dywanowe.. i ZAWSZE będą - bo nie stać ich na Diora w ogóle a często nawet nie na H&M....
mirek
5 lata temu
a co z 800 aferami po, wszyscy wolni chodzą i sie smieją
wola
5 lata temu
Nieźle, 300 funkcjonariuszy i zatrzymane ... 2 osoby :)
Borowy
5 lata temu
Najgorsze ,że ten chłam trafia później do sklepów i płacimy za to jak za oryginały ( co innego jeśli mamy świadomość fejku a płacimy 10 % oryginału. Ostatnio kupiłem perfum Polo RL w jednej z największych sklepów internetowych . Wszystko cacy a woda po 15 minutach nie zostawia nawet nutki zapachowej . MASAKRA . Bym się może i nie kapnął ale mam pozostałość tej samej z USA ( 3 letnia ! ) a zapach jeszcze po 2 dniach czuć . Można jeszcze komuś ufać ?
RP
5 lata temu
zły prorok ma rację - w podatkach vat lezy gwarancja budzetu RP .. tam złodzieje ukrywaja budzet panstawa. PO, PSL dokladnie wiedziek gdzie lezalo jedzionko dla nich
mnk
5 lata temu
powinni to rozdać biednym, potrzebującym a nie niszczyć i palić!
2
5 lata temu
przepadek mienia trzy pokolenia w lewo i w prawo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić