oprac. Mateusz Ratajczak| 
aktualizacja 

Napad na bankomat w małej miejscowości. Maszyna wyleciała w powietrze

27
Podziel się:

Spektakularny napad na bankomat w Łagowie Lubuskim. Przestępca lub przestępcy po prostu wysadzili maszynę i wyciągnęli kasetki z pieniędzmi.

Wybuch o 4 rano - taki sobotni poranek mieli mieszkańcy Łagowa Lubuskiego
Wybuch o 4 rano - taki sobotni poranek mieli mieszkańcy Łagowa Lubuskiego (WP.PL)

To była głośna noc w Łagowie Lubuskim. Złodziej (lub złodzieje) wysadził bankomat stojący tuż obok sklepu spożywczego w Łagowie Lubuskim. Eksplozja była na tyle silna, że pomogła w kradzieży kasetek z pieniędzmi. Do zdarzenia doszło około 4 w nocy z piątku na sobotę.

Jak informuje lokalna "Gazeta Lubuska", w sobotę na miejscu pracowała ekipa dochodzeniowo-śledcza.

- Technicy kryminalistyki zabezpieczają wszelkie ślady pozostawione przez sprawcę lub sprawców napadu. Sprawdzane są też zapisy monitoringu. Na miejscu jest pies tropiący - informował "GL" nadkomisarz Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji.

Co ciekawe, policja w ubiegłym roku rozbiła dwa lubuskie gangi, które trudniły się w napadach na bankomaty. W akcji brało udział blisko 200 policjantów - z kilku komend wojewódzkich.

- Zawodowi przestępcy omijają bankomaty szerokim łukiem. Doskonale wiedzą, że jeden jest dokładnie fotografowany przez 5, albo nawet 6 kamer. Dlatego po każdej próbie czy napadzie policja ma wszystko jak na dłoni. Niekiedy nawet w jakości HD - mówi dr Przemysław Barbrich dyrektor w Związku Banków Polskich.

Jaka jest skala tego zjawiska? Z danych KGP wynika, że w 2014 r. złodzieje próbowali włamać się do bankomatów 68 razy. Rok później podobnych prób było już blisko dwa razy więcej - 124. Wzrost liczby napadów w 2015 r. związany był z rosnąca popularności metody wysadzania bankomatów. Przestępcy wpompowywali do środka urządzenia gaz i doprowadzali do eksplozji.

Według raportu "European ATM Crime Report" skutkowało to lawinowym wzrostem takich prób w całej Europie. W pierwszej połowie 2016 r. na kontynencie doszło do 492 takich eksplozji. Oznaczało to wzrost o 80 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Lista nieudanych starć złodziei z bankomatami w Polsce jest długa. Na początku ubiegłego roku pod Kielcami bandyci próbowali bankomat wysadzić dwa razy. Mimo znacznych zniszczeń budynku, nie udało im się dostać do pieniędzy. Na wiosnę bandyci wysadzili też bankomat w Krakowie. Mimo zniszczonych przez odłamki stojący w pobliżu samochód, też nie udało im się niczego ukraść.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić