Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Monika Szafrańska
|

Napisał list do matki, zatonął w katastrofie Titanica. Pamiątka trafiła na aukcję

8
Podziel się:

Jeden z ostatnich, znanych listów, jakie zostały napisane na Titanicu, został sprzedany na aukcji za 126 tys. funtów (ponad 500 tys. zł). Widnieje na nim data 13 kwietnia 1912 r., czyli dzień przed tym, jak statek zderzył się z górą lodową. Autor Oscar Holverson, amerykański biznesmen, zaadresował list do matki.

List utonął w wodach Atlantyku, ale go odnaleziono
List utonął w wodach Atlantyku, ale go odnaleziono (Wikimedia Commons CC0, Wikipedia)

Holverson był odnoszącym sukcesy sprzedawcą. W podróży przez Atlantyk towarzyszyła mu żona Maria. Zamierzali wrócić do domu w Nowym Jorku - opisuje BBC.

Pisząc do matki, mężczyzna był zachwycony okrętem. Opisywał, że wystrój przypomina pałac i to, że na statku spotkał Johna Jacoba Astora, najbogatszego człowieka na świecie. "Jeśli wszystko pójdzie dobrze, przybędziemy do Nowego Jorku w środę rano" - napisał.

To jedyna taka firma na świecie. Zdobyła 36 Oscarów. Zobacz wideo:

Holverson nie przeżył katastrofy. Zginął wraz ponad 1,5 tys. pasażerów. Jego żonę udało się uratować.

List utonął wraz z mężczyzną w Atlantyku. Ciało Holverson zostało jednak wydobyte. Zapiski znaleziono w kieszonkowej książce i przekazano matce.

Dokument nosi znamiona czasu - jest odbarwiony od morskiej wody, ale nadal wyraźnie widać na nim znak wodny firmy oceanicznej "White Star" ("Biała Gwiazda"), operatora statku.

Aukcja tej niezwykłej pamiątki odbyła się w Wiltshire. Cena wywoławcza wyniosła 60 tys. funtów, jednak w czasie licytacji osiagnęła rekordową kwotę 126 tys. funtów. Nabywca chciał pozostać anonimowy. Wiadomo, że pochodzi z Wielkiej Brytanii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
asdsa
5 lata temu
Nie wiem tylko dlaczego list od kogoś adresowany do kogoś był na licytacji... Przecież to czyjaś korespondencja.
anna
5 lata temu
przekazano matce?? to ile ta mama ma obecnie lat??
zostawcie tit...
5 lata temu
mewą lub gołebie pocztowym by wysłał , a tak naprawdę żle skonstrułowany przez pijanych irlandczyków ..okucia nie wytrzymały
Otaku
5 lata temu
Tytanik nigdy nie zatonął. Liniowec który został posłany na dno przez kapitana-kretyna nazywał się Olympic...
Ja
5 lata temu
Ten statek zatoną bo jechało tam 3 miliarderów masoni zabili kto klimaty ten wie a reszta i ludzie to wielka przykrywką pokój im duszom
alvid
5 lata temu
gołębie dostarczą
Wnuczka koman...
5 lata temu
Titanic NIE BYŁ OKRĘTEM tylko statkiem. Okręt i statek to nie są synonimy. Statki są cywilne (handlowe i pasażerskie) a okręty są wojskowe
Szlachic pols...
5 lata temu
Pewnych rzeczy nie przeliczy się na pieniądze, a są przedmiotem handlu i to dosyć intratnego... Pieniądz nie jest jednak uzasadnieniem wszystkiego, to nie mój bożek.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić