Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Konrad Bagiński
|

NIK nie zostawia suchej nitki na służbach. Państwo umie zabezpieczyć tylko 0,8 proc. zysków przestępców

13
Podziel się:

Dużo słów, mało treści - tak można by podsumować powtarzane od lat hasła o odbieraniu majątku przestępcom. NIK informuje, że system zabezpieczania mienia pochodzącego z nielegalnych źródeł mocno szwankuje. W Polsce w latach 2014-2018 wartość zabezpieczonego mienia wyniosła ledwie 0,8 proc. szacowanych zysków z przestępczości.

Prezes NIK Marian Banaś nie ma litości dla dawnych kolegów z rządu
Prezes NIK Marian Banaś nie ma litości dla dawnych kolegów z rządu (PAP, Radek Pietruszka)

W Polsce nie funkcjonuje spójny, kompleksowy system ujawniania i zabezpieczania mienia pochodzącego z przestępstw, który zapewniałby sprawne odzyskiwanie tego mienia. NIK zwraca uwagę, że działania służb i instytucji są rozproszone, nie ma też jednolitego systemu ewidencjonowania odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.

Ponadto całość procesu odzyskiwania mienia, począwszy od jego zajęcia/zabezpieczenia do jego faktycznego odzyskania nie była objęta monitoringiem i koordynacją. W efekcie w Polsce w latach 2014-2018 udało się odzyskać tylko 3 mld zł, podczas gdy nielegalne zyski przestępców w tym okresie oszacowano na 200 do ponad 500 mld zł.

W naszym kraju, w ramach prowadzonych czynności operacyjno-rozpoznawczych i postępowań przygotowawczych, ujawniają składniki majątkowe sprawców przestępstw. W sytuacjach wymagających natychmiastowego działania (np. gdy istnieje obawa jego usunięcia) policja, ABW, Straż Graniczna, CBA, ŻW i KAS te dokonują tymczasowego zajęcia mienia.

Następnie prokuratura stosuje tzw. zabezpieczenie majątkowe, na końcu zaś sąd ostatecznie pozbawia sprawcę korzyści i mienia pochodzącego z działalności przestępczej.

NIK zbadała, czy funkcjonuje spójny i kompleksowy system ujawniania i zabezpieczania mienia pochodzącego z przestępstw zapewniający sprawne odzyskiwanie tego mienia.

Okazało się, że nie bardzo. Przepisy dotyczące konfiskaty mienia i konfiskaty rozszerzonej wprowadzono z półrocznym opóźnieniem. A do dnia zakończenia kontroli nie uregulowano w prawie krajowym instytucji tzw. konfiskaty in rem - chodzi o projekt ustawy "o przepadku mienia w związku z popełnieniem niektórych czynów zabronionych".

NIK wskazuje, że do tej pory nie opracowano systemowego dokumentu wyznaczającego długofalowe działania państwa w zakresie odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw. Nie sprecyzowano również celów procesu i powiązanych z nimi priorytetów, koncentrując działania na doraźnie wprowadzanych rozwiązaniach, bez zapewnienia odpowiedniej ich koordynacji.

Zabezpieczone mienie? To drobniaki

Izba zwraca uwagę, że wartość zabezpieczonego mienia pozostawała w dysproporcji do szacowanych dochodów, jakie generowała działalność przestępcza w Polsce. I to pomimo faktu, że w 2018 r. nastąpił znaczący wzrost wartości zabezpieczonego mienia pochodzącego z przestępstw (z blisko 0,5 mld zł do ponad 1 mld zł rok do roku).

NIK policzył to korzystając z informacji Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości. Otóż globalne szacunkowe zyski z przestępczości wynoszą od 2,3 do 5,5 proc. PKB. W przypadku Polski szacunkowe zyski przestępców w latach 2014-2018 wyniosły więc od 217 mld do 520 mld zł, podczas gdy wartość zabezpieczonego mienia w tym okresie to 2,7 mld zł.

Z ustaleń kontroli NIK wynika, że ani policja, ani prokuratura nie monitorowały skuteczności instytucji tymczasowego zajęcia mienia. Dane ujęte w systemach ewidencyjnych prokuratury, policji i Straży Granicznej nie były ze sobą spójne m.in. ze względu na brak ujednoliconego słownika pojęciowego oraz brak bieżącego wprowadzania danych do systemów.

W wyniku kontroli krzyżowej między Prokuraturą Krajową, a Komendą Główną Policji i Strażą Graniczną stwierdzono, że spośród objętych kontrolą 121 zapisów w Systemie Informatycznym Prokuratury Libra (SIP Libra) tylko osiem okazało się prawidłowych. Służby mają po prostu różne rozumienie różnych definicji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
afrykaner
2 lata temu
gdyby zabierali majątki przestępcom to politycy i sędziowie mieszkali by na ulicy.
maro
2 lata temu
A może tak zrobić raport od kiedy weszła ustawa o konfiskacie majątków przestępców? - wtedy będzie raport bardziej wiarygodny
Gość
2 lata temu
Kłamstwa całej tej kamaryli przekraczają wszelkie granice.
SuperGość
2 lata temu
I znowu, tym razem już prezes, Banaś ma rację i znowu trzeba było jego spojrzenia by zobaczyć co kulawi marsz dzielnych, naszych przecinaków - czyli służb mundurowych oraz prokuratury bo ci z racji selekcji negatywnej i ograniczeń intelektualnych jakie wytwarza służba w organizacjach służbowo scentralizowanych, wymagają ciągłego i nadążnego korygowania współdziałań tychże pomiędzy sobą jak i na zewnątrz. Jedyną niedoróbką u tym razem już prezesa Banasia ciągle pozostaje fakt, że exstołeczne miasto Kraków zasłużyło na lepszy i bardziej profesjonalny dom publiczny więc powinien się bardziej pochylić nad tym problemem. Do dzieła wiec prezesie Banaś.
Mejlo
2 lata temu
Maniek król kamienicy i pokoi na sex, kolega podejrzanego z półświatka,mówisz też o sobie?? Że Cię nie ukarano?
Speawiedliwy
2 lata temu
PiS nie jest zainteresowane, aby to usprawnić. Bo inaczej by zbankrutowali... Skąd by mieli pieniądze na wybory, hejt, przekupstwo świadków, opłatę donosicieli,...?
Jan
2 lata temu
Zaczynam go lubic, ale musi uwazac bo jego zastepcy non stop lataja do Terleckiego po instrukcje
avatar
2 lata temu
Tym sposobem odkupuje swoje winy jak Kmicic
ooooo
2 lata temu
Brawo Panie Banaś
szyderca
2 lata temu
banas dlugo nie pozyje,wykoncza go jak leppera.
smerf
2 lata temu
A ile było wcześniej to już nie wspomniał przypadek
zyd
2 lata temu
Rostowski ,pinydzy nima i nie będzie
!!info
2 lata temu
Banaś ma racje, głosowałem na pis ale nie mogę patrzeć na to niudacznictwo. Już dawno powinny być zabrane wszystkie majątki łącznie z tymi od rodzin. Tych ściem nie da się słuchać, oczywiście za peło kradło się ile wlezie dla zasady i nikt o to nie walczył. Panie prezesie dlaczego Pan jest zwykłym tchórzem??
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić