Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|
aktualizacja

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. PKW podało dane ze 100 proc. komisji

50
Podziel się:

Oficjalne wyniki wyborów 2019. PKW przekazała wyniki głosowania ze 100 proc. komisji obwodowych. PiS zdobył 43,59 proc., KO - 27,40 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL 8,55 proc. a Konfederacja - 6,81 proc. głosów.

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. PKW podało dane ze 100 proc. komisji
Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. PKW podało dane ze 100 proc. komisji (PAP, Rafał Guz)

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki głosowania w wyborach parlamentarnych 2019. Do parlamentu swoich przedstawicieli wprowadzi pięć ugrupowań: PiS, KO, Lewicza, PSL i Konfederacja.

Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz poinformował, że w wyborach parlamentarnych na wszystkie listy kandydatów oddano 18 470 710 ważnych głosów. Najwięcej głosów, absolutny rekord w historii kraju, zdobyło Prawo i Sprawiedliwość - 8 051 935. Na Koalicję Obywatelską zagłosowało 5 060 355 wyborców, na Lewicę - 2 319 946. PSL-Koalicja Polska zyskała 1 578 523 głosów, a Konfederacja - 1 256 953.

Oficjalne wyniki wyborów 2019

Do Sejmu dostało się pięć ugrupowań:

PiS - z poparciem 43,59 proc.
Koalicja Obywatelska - 27,4 proc.
SLD - 12,56 proc.
PSL - 8,55 proc.
Konfederacja - 6,81 proc.

Jednego przedstawiciela wprowadzi także Mniejszość Niemiecka, która uzyskała 32 094 głosy (0,17 proc. w skali kraju). Jako komitet wyborczy wyborców mniejszości narodowej jest on jednak zwolniony z przekroczenia ogólnopolskiego progu wyborczego.

Zobacz: Kwaśniewski o "największym zagrożeniu dla PiS" w kolejnej kadencji:

Kolejną konferencję, na której mamy poznać m.in. ostateczny wynik frekwencji, liczbę głosów uznanych za nieważne oraz liczbę mandatów, jaka przypadnie poszczególnym komitetom PKW zapowiedział na godzinę 20 w poniedziałek.

W niedzielę wieczorem poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Według badania exit poll wybory wygrało PiS z wynikiem 43,6 proc. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,4 proc. Podium uzupełniła Lewica, która poparło 11,9 proc. głosujących. Tuż za podium znalazło się PSL z wynikiem 9,6 proc. Do Sejmu wchodziła również Konfederacja z wynikiem 6,4 proc.

Do głosowania w wyborach uprawnionych było 30 111 281 wyborców. Wybory odbywały się w 27 415 obwodach głosowania, z czego 14 498 dostosowanych było dla osób z niepełnosprawnościami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(50)
No cóż.
3 lata temu
To nie jest tak, że mogą być z siebie dumni, bo nie mają większości w sejmie.
Ruzam 1244
3 lata temu
Brawo Pis ,gratuluję
Arko
3 lata temu
No Jachira!!! - W Polsce jest około 5 mln ludzi z zaburzeniami psychicznymi, a na Koalicję Obywatelską zagłosowało lekko ponad 5 mln .............Ja nic nie mówię, liczby mówią same za siebie :-)
Polka
3 lata temu
Ponad połowa Polaków ne wybrała PiS !
Emerytka
3 lata temu
Okropność. Ludzie nie mają pomyślunku, co będzie po tych obietnicach. Polacy obudźcie się! obiecywać każdy może, tylko co potem?
Pan z salonów
3 lata temu
Brawo Yaro! Jesteś Wielki, jak Kazimierz był...!
Wojtek z Jawo...
3 lata temu
Jestem PiSlakiem. Głosowałem na PiS i dlatego teraz chcę by dotrzymał obietnic. Poza tym chcę by były krótsze kolejki do lekarzy a lekarze nie strajkowali, Chcę by kartofle, chleb jajka itd kosztowały tyle ile kosztowały gdy rządziło PO, Chcę by leki kosztowały tyle ile za PO i wróciły te które wycofali z refundacji bo moja obiecana wyższa emerytura nie starczy nawet na 1 miesiąc leczenia, nie chcę podwyżki składek ZUS, cen benzyny, prądu itp., aktualnie 500 + wydaje na jedzenie bo np. chleb w mojej piekarni w ciągu 4 lat podrożał z 2,70 na 4 zl, salceson z 14 na 19, itd Dlatego głosowałem na PiS bo może wreszcie po 4 latach będzie prawo i sprawiedliwość.
tadeusz
3 lata temu
POLSKO ZATONIESZ JAK GRECJA ! Wspomnicie moje słowa
ak001
3 lata temu
To my w Polsce mamy ponad 8 milionów ludzi którym zwisa dobro kraju???? Wierzyć się nie chce!
..........
3 lata temu
CZAS ZAMYKAC DZIAŁALNOSC i SIĘ PAKOWAĆ , Tylko grube ryby zostana ,taki jak ja co prowadził 25 lat działalnośc nie przetrzyma tych podatków i ZUS,ale wiadomo wszystko sie kiedys kończy ,zatrudniałem tylko 7 ludzi ,ale tu już niema co szukać . Pozdrawiam wytrwałych i życze sukcesów
Aldona
3 lata temu
KONFEDERACJA !
Józe z LR
3 lata temu
Skoro tak dobrze rządziła Platforma, to dlaczego przegrała w 14 województwach i w każdej grupie wiekowej
PObudka
3 lata temu
Już od jutra Kiława-Błońska obejmuje urząd premiera . Na ministra propagandy mianuje Shreka .. Ministrem Wojny - Lewatywa
Maciek
3 lata temu
Niestety obecna polityka rozdawnictwa za 10-20 lat odbije się czkawką.I to nie na obecnych wyborcach Prawa i sprawiedliwości tylko na ludziach w obecnie w moim wieku między 18 a 28 lat. Kiedy obecni PiSu (osoby starsze lub dla ,których 500+ jest głównym środkiem utrzymania) będą sobie wygodnie leżeć w grobie lub siedzieć na emeryturce, ja i moi rówieśnicy albo będziemy musieli odpracowywać to rozdali 20 lat wcześniej. Tak w ogóle to jakie to jest uczucie bycia kupionym za własne pieniądze? Bo moim zdaniem to tak średnio ,że obecny rząd kupił Was za pieniądze państwa . A pamiętajcie ,że Państwo to przede wszystkim ludzie ,którzy w nim żyją. A niedługo dojdzie do tego ,że na Waszą rentę ludność z Ukrainy będzie zarabiać bo dla obecnych studentów czy osób kończących szkołę nie będzie warunków aby żyć i utrzymać rodzinę. Niestety taka jest smutna prawda. Pozdrawiam i rozpoczynam gównoburzę na dole :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić